Od kwietnia do czerwca br. banki udzieliły niemal 50 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę blisko 12 mld zł, czyli o 6 proc. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. Wszyscy ci, którzy dopiero zamierzają starać się o kredyt, spotkają się zapewne z pojęciem wkładu własnego. Zgodnie z polskim prawem jego posiadanie jest niezbędne do uzyskania finansowania zakupu mieszkania. Ale czy na pewno?
W I kwartale 2017 r. Polacy podpisali ponad 50 tys. umów o kredyt mieszkaniowy, czyli o prawie 20 proc. więcej niż IV kw. 2016 r. Osoby, które dopiero planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, mogą korzystać z bogatej oferty przygotowanej przez banki i SKOK-i. Na co warto zwrócić uwagę porównując ze sobą te produkty?
W sobotę, 22 lipca, zaczęła obowiązywać nowa ustawa o kredycie hipotecznym. To pierwsza ustawa, która kompleksowo i szczegółowo reguluje proces reklamowania, oferowania, zawierania i wykonywania umów o kredyt hipoteczny. Ma zwiększyć transparentność ofert i wzmocnić pozycję konsumentów, którzy w sporach z bankami są często słabszą stroną.
Blisko co piąty aktywny pożyczkobiorca bierze kredyt, aby zapłacić rachunki. Z dodatkowego finansowania korzystamy także w przypadku codziennych i sezonowych wydatków. Dlaczego Polacy zapożyczają się na podstawowe potrzeby? Co zrobić, aby uporządkować swój budżet?
Prawie co druga złotówka wydawana w Polsce na mieszkanie, trafia na konta deweloperów. Żaden duży kraj na starym kontynencie nawet nie zbliża się do tego wyniku. Najmniej nowych mieszkań sprzedaje się w Danii, gdzie udział deweloperów w rynku mieszkaniowym jest aż 76 razy niższy niż nad Wisłą.
Najczęściej pożyczamy pieniądze z banku i od rodziny, a dopiero w dalszej kolejności od znajomych lub firm pożyczkowych. Co ciekawe oczekujemy, że bank będzie nas wspierał w rozsądnym zadłużeniu.
Remont mieszkania i zakup samochodu – na to niezmiennie najczęściej zadłużają się Polacy. W ciągu dwóch lat najbardziej, bo o 140 proc., wzrosła wśród badanych potrzeba kredytowania wydatków sezonowych, np. zakupu wyprawki szkolnej. Ponad dwukrotnie zwiększyła się także skłonność do pożyczania pieniędzy na potrzeby związane ze zdrowiem, a także organizacje świąt i uroczystości – wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos dla Wonga.com w latach 2015-2017. W ciągu ostatnich 24 miesięcy zmalała natomiast skłonność Polaków do zadłużania się, aby spłacić wcześniejsze zobowiązanie finansowe.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych stosowane przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bank Millennium. Postępowania zostały wszczęte w lutym i marcu 2017 r. po sygnałach otrzymanych od konsumentów.
Szybkie pożyczki to możliwość pożyczenia określonej sumy pieniędzy na krótki okres. Najczęściej wynosi on 30 dni, aczkolwiek są firmy, które oferują także dłuższy okres spłaty – 35, 45 czy 60 dni. Dla nowych klientów pożyczki bardzo często są darmowe. Jeśli przekroczy się termin spłaty zadłużenia są dwa rozwiązania – albo karne odsetki, albo wykupienie przedłużenia terminu spłaty. A co w sytuacji, kiedy klient chce spłacić zadłużenie szybciej?
Na pomoc babci i dziadka zawsze można liczyć. Również przy wzięciu pożyczki na telewizor czy abonamentu na telefon. O tym co dzieje się, gdy wnuczek przestaje płacić takie zobowiązanie, wiedzą najczęściej już tylko ci seniorzy, do których nieoczekiwanie zgłasza się firma windykacyjna.
Gdy nieruchomość została kupiona na kredyt i zachodzi potrzeba jej sprzedaży, niekoniecznie trzeba wcześniej spłacić zobowiązanie w całości z własnych środków. W rzeczywistości istnieją też inne warianty transakcji.
Aby zaciągnięty kredyt nie przyniósł więcej szkody niż pożytku, przed podpisaniem umowy pożyczkowej należy odpowiednio przeanalizować nie tylko treść samego dokumentu, ale także podmiot, który chce nam udzielić kredytu. Jedynie odpowiedzialne podejście ze strony pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy może pozwolić na bezpieczne zaciągnięcie długu.
Polacy przed Świętami Bożego Narodzenia często się dodatkowo zadłużają, chcąc zapewnić odpowiednio uroczystą ich oprawę czy choćby zakupić prezenty gwiazdkowe. Jednak w ferworze świętecznej gorączki łatwo wpaść w finansowe tarapaty, a decydując się na kredyt warto zachować rozsądek.
Czytanie umów, które się podpisuje, popłaca. Jednak Polacy bardzo niechętnie czytają umowy kredytowe. Dlaczego? Bo są długie, skomplikowane i zawierają niezrozumiałe terminy. Podpisanie umowy bez czytania jej, może niestety ściągnąć na głowy takich nieostrożnych osób poważne problemy finansowe.
Jeśli podjęliśmy już decyzję o zaciągnięciu pożyczki, czas na dobranie najkorzystniejszej oferty. Firmy pożyczkowe udzielają zobowiązań szybciej oraz ograniczają formalności. Obecnie na rynku działa wiele firm, dlatego pamiętajmy, aby przy wyborze nie kierować się jedynie niskim oprocentowaniem. Musimy być ostrożni, by finansowa pomoc nie stała się ciężarem.