Chciałbym zaciągnąć mały kredyt hipoteczny na mieszkanie dla córki, który spłaciłbym w czasie około 7 lat. Zależy mi jednak na możliwości wcześniej spłaty. Czy przedterminowe uregulowanie tego zobowiązania będzie oznaczało zmniejszenie wysokości odsetek, czy nie ulegnie ona zmianie? Po jakim czasie będę mógł spłacić kredyt w całości, bez ponoszenia kosztów za wcześniejszą spłatę?
Wydatki świąteczne i bardzo wysokie koszty utrzymania, jakie przynosi zima sprawiają, że w tym okresie z portfela może ubyć co najmniej kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych więcej niż w pozostałych miesiącach. Wiele osób może więc przywitać nowy rok z pustym kontem. Co więc zrobić, jeśli nagle okazuje się, że nie starcza pieniędzy na spłatę raty kredytu? Związek Firm Doradztwa Finansowego podpowiada, jak postępować w takiej sytuacji, aby nowego roku nie rozpocząć od wizyty komornika.
W zeszłym tygodniu zaciągnęłam kredyt na zakup telewizora. Pojawiła się jednak możliwość spłaty tego zobowiązania w całości już teraz. Czy istnieje możliwość wycofania się z tego kredytu? Czy pociągnie to za sobą jakieś dodatkowe koszty?
Nadmierne zadłużenie może być przyczyną wykluczenia finansowego - osoby przekredytowane, stając się niezdolne do regulowania swoich zobowiązań, są pozbawione możliwości skorzystania z usług finansowych w przyszłości. Dlatego rozważając zaciągnięcie kredytu na świąteczne wydatki trzeba zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w stosunku do osiąganych dochodów (zaleca się, by łączne raty naszych zobowiązań nie przekraczały połowy zarobków), a przy podejmowaniu decyzji uważnie zapoznać się z parametrami kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego.
Rozwodzę się z żoną. Mamy wspólne mieszkanie, za które nadal spłacamy kredyt hipoteczny. Zdecydowałem, że zostawię mieszkanie żonie – ona będzie jego jedyną właścicielką. Jednak nie chcę, żeby musiała spłacać dalej kredyt - resztę chciałbym spłacać sam. Czy jest to możliwe?
Planuję zaciągnąć niewielki kredyt hipoteczny na mieszkanie dla córki. Nasunęło mi się pytanie związane z ubezpieczeniem na życie, którego wykup jest wymagany w tym przypadku. Otóż umowa ubezpieczeniowa podpisywana jest dopiero w momencie zawierania umowy kredytowej, a nie już w chwili składania wniosku i zawierana jest na podstawie badań lekarskich. Co jeśli TU nie zgodzi się jej ze mną podpisać, bo wyniki badań okażą się niezadowalające? Czy bank cofnie mi w takim przypadku zgodę na kredyt?
Jestem w stanie separacji sądowej. Czy w takiej sytuacji mogę sam ubiegać się o kredyt hipoteczny, bez zgody i udziału mojej żony? Dodam, że przed separacją nie mieliśmy rozdzielności majątkowej.
10 lat temu kupiłem drugie mieszkanie na kredyt. Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi jednak obecnie spłacać rat. Czy istnieje możliwość, abym sprzedał to mieszkanie przed końcem spłaty kredytu.
Chcę zaciągnąć kredyt hipoteczny. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową chcę do źródła dochodów włączyć pieniądze uzyskiwane z tytułu najmu mieszkania. Niestety otrzymuję je dopiero od 8 miesięcy i nie są uwzględnione w zeznaniu podatkowym za zeszły rok. Czy bank uwzględni takie dochody?
Spłacam kredyt hipoteczny, zaciągnięty na 30 lat. Pozostało mi 12 lat, ale posiadam pieniądze, aby spłacić należności już teraz. Czy taka decyzja jest opłacalna i mogę dzięki temu oszczędzić, czy nie ma sensu na tym etapie spłacać kredytu wcześniej.
Budowa domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem organizacyjnym, które wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. O ile to pierwsze jest całkowicie zależne od inwestora, tak w przypadku finansowania można wesprzeć się zewnętrznymi źródłami. Jednak zanim przystąpimy do wyboru najlepszej oferty kredytowej, warto uporządkować swoją wiedzę w właśnie w zakresie kredytów na budowę domu.
Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Otrzymałam już pozytywną decyzję banku, ale okazało się, że warunkiem otrzymania kredytu jest założenie konta w tym banku i złożenie wniosku o kartę kredytową. Czy bank ma prawo stawiać takie warunki? Czy mogę ominąć tego typu wymagania? Konto i karta w tym banku są dla mnie bowiem niepotrzebnymi i dodatkowymi comiesięcznymi wydatkami.
Przy ocenie wniosku kredytowego bank poddaje dokładnej analizie zdolność kredytową potencjalnego klienta. Bierze pod uwagę między innymi zarobki, miesięczne wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a także formę zatrudnienia kredytobiorcy. Wymagania banku różnią się w zależności od tego, czy pracuje on na umowę o pracę, zlecenie lub na zasadzie samozatrudnienia.
Porównując oferty mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego kupujący biorą pod uwagę kilka istotnych elementów - standard, ceny, dodatkowe koszty. Przed podjęciem decyzji warto także wiedzieć, jakie rozbieżności można napotkać w procedurach kredytowania takich nieruchomości. Dobrze jest zdawać sobie z nich sprawę, aby później uniknąć zaskoczenia. Specjaliści portalu Hiponet.pl wskazują najważniejsze z nich.
Zamierzam kupić dom w stanie surowym zamkniętym. Na ten cel zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości. Czy bank będzie wymagał ode mnie posiadania środków na wykończenie domu i czy będę musiała wykończyć dom w jakimś określonym terminie?