Zaledwie połowa Polaków przed podpisaniem umowy dotyczącej pożyczki lub zainwestowania pieniędzy czyta zawarte w niej warunki - wynika z badania przeprowadzonegop przez TNS OBOP na zlecenie UOKiK. Jedna piąta badanych nie robi tego nigdy, a co dziesiąty robi to tylko przy inwestowaniu lub pożyczaniu dużych kwot.
Jakie informacje powinien otrzymać konsument przed podpisaniem umowy z kredytodawcą? Na co zwrócić uwagę analizując oferty produktów finansowych dostępnych na rynku? UOKiK przypomina o prawach i obowiązkach oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Chcemy z żoną wybrać się na wycieczkę zagraniczną pod koniec tego roku, na którą chcielibyśmy zaciągnąć pożyczkę. Z początku myśleliśmy o kredycie gotówkowym, ale nasz znajomy wziął tzw. kredyt odnawialny i bardzo nam go polecał. Na czym on polega? I który kredyt byłby dla nas bardziej korzystny jeśli chcielibyśmy pożyczyć 6 tys. złotych?
Chcemy z żoną przeprowadzić się na stałe do domu letniskowego, który wyremontowaliśmy i w którym możemy mieszkać przez cały rok. Niestety nasze mieszkanie w bloku obciążone jest kredytem hipotecznym, który ciągle spłacamy. Czy istnieje możliwość sprzedania takiej nieruchomości jeszcze przed spłatą kredytu?
Indywidualna obsługa, personalizacja oferty oraz wysoka elastyczność wobec zdolności kredytowych klientów sprawiają, że instytucje finansowe niepodlegające prawu bankowemu (m.in. Provident, Kokos.pl) coraz częściej wypierają banki z ich naturalnych obszarów funkcjonowania. Oferta tych firm, a także podmiotów umożliwiających płatności zbliżeniowe i internetowe sprawia, że banki w oczach klientów przestają być potrzebne. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte może to w przyszłości prowadzić do sytuacji, w której banki będą jedynie dostarczycielem gotówki.
Mimo że banki kuszą atrakcyjnymi promocjami na kredyty gotówkowe i reklamami z korzystnymi warunkami swoich ofert, to decyzję o zaciągnięciu pożyczki warto dobrze przemyśleć. Wcześniej dobrze jest też poznać ewentualne „haczyki”, które czyhają na klientów kredytów gotówkowych.
Zakup samochodu, mieszkania, budowa domu lub jego remont, egzotyczna podróż – to najczęściej powtarzające się odpowiedzi na pytanie o plany lub marzenia życiowe Polaków. Aby zrealizować te plany, prawie 1/3 badanych, zdecydowałaby się na podjęcie starań o kredyt. Jednak czy to rzeczywiście konieczne? Marzenia można jednak finansować na różne sposoby – przekonuje główny analityk firmy Expander Paweł Majtkowski.
Banki udzielają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych, natomiast instytucje parabankowe przeżywają oblężenie. Duży wpływ na taką sytuację mają zalecenia nadzoru bankowego, zaostrzające kryteria udzielania kredytów. W I kwartale 2012 roku suma udzielonych pożyczek parabankowych wyniosła prawie 650 mln zł i była o 50 procent większa niż przed rokiem – oceniają specjaliści z portalu Finansowysupermarket.pl.
Kupno mieszkania to poważne przedsięwzięcie, z którym wielu nabywców mierzy się po raz pierwszy w życiu. Na co zwrócić uwagę wybierając nieruchomość na rynku pierwotnym i radzą jak bezpiecznie przebrnąć przez cały proces jej zakupu podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Co czwarty senior nie ma rachunku osobistego, a co piąty nie korzysta z karty kredytowej. Tylko co dziesiąty bierze kredyt gotówkowy, czy hipoteczny lub korzysta z funduszy inwestycyjnych – wynika z badań opinii przeprowadzonych na zlecenie Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Moja córka ubiega się o kredyt hipoteczny i poprosiła mnie o podżyrowanie pożyczki. Chciałabym jej pomóc, ponieważ dysponuję odpowiednio wysokimi zarobkami, jednak spłacam już kredyt w innym banku na samochód. Czy będzie to miało wpływ na uzyskanie zgody banku na podżyrowanie kredytu córki?
Chcemy z mężem kupić domek letniskowy. Nie mamy jednak funduszy na sfinansowanie w całości takiego wydatku. Czy na taki zakup można zaciągnąć kredyt hipoteczny czy może jedynym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy?
Razem z mężem zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 60 tys. złotych w złotówkach. Słyszałam, że można sporo zaoszczędzić przenosząc kredyt do innego banku. Czy istnieje możliwość przeniesienia tego kredytu do innego banku, aby płacona przez nas rata miesięczna była niższa?
Miesiąc temu straciłem pracę, a obecna sytuacja na rynku utrudnia mi znalezienie nowej. Zastanawiam się czy może to wpłynąć na moją umowę z bankiem. Wspólnie z żoną mamy zaciągnięty kredyt gotówkowy na dosyć sporą kwotę. Czy w tej sytuacji bank może dać nam wypowiedzenie kredytu? Zaznaczam, że żona dalej jest aktywna zawodowo.
Przed przyznaniem kredytu banki zazwyczaj dokładnie „prześwietlają” potencjalnych klientów, aby sprawdzić, czy są godni zaufania. Pomaga im w tym czujne oko Biura Informacji Kredytowej, czyli BIK-u. Jakie informacje o kredytobiorcach posiada i czy rzeczywiście jest się czego bać?