Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zawieranym zwykle na dłuższy czas. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wydatki w takiej perspektywie. Co się stanie, jeśli w trakcie spłaty kredytu dojdzie do utraty pracy? Takie obawy dotyczą tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie mają oszczędności. Przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Expander podpowiada jak radzić sobie ze spłatą kredytu, gdy stracimy główne źródło dochodów.
Dopiero w 2017 roku banki będą wymagały od swoich klientów posiadania co najmniej 20 procent środków własnych na zakup mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na złagodzenie wytycznych, które zostały zawarte w Rekomendacji S. W pierwotnej wersji pułap 20 procent wkładu własnego miał być egzekwowany przez banki od 2014 roku. Jak sfinansować wkład własny, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością środków?
Wielu z nas uważa umowy za długie, nieczytelne i skomplikowane. Pewnie z tego powodu, co piąty Polak rzadko lub wcale nie czyta umowy przed jej podpisaniem, chociaż aż 43 procent z nas deklaruje, że zapoznaje się z treścią dokumentu przed jego parafowaniem – wynika z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie portalu Zafinansowani.pl.
Decyzja o kupnie nowego mieszkania od dewelopera wiąże się zazwyczaj ze zobowiązaniem, które będzie nas dotyczyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wybór kredytu mieszkaniowego jest trudny – trzeba znaleźć ofertę, która umożliwi systematyczną spłatę zadłużenia, bez rujnowania domowego budżetu. Jak wygląda procedura kredytowa i jakich formalności trzeba dopełnić podpowiada Expander.
Czasem zbyt pochopnie podejmujemy decyzję przy wyborze kredytu gotówkowego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chcemy z tej umowy zrezygnować. Wydaje nam się, że nie jest to już możliwe. Tymczasem możemy od niej odstąpić, o ile od daty podpisania kontraktu nie upłynęło więcej niż dwa tygodnie. Za sam fakt rezygnacji z tego zobowiązania nie zapłacimy ani złotówki – podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy mieć świadomość, że jest to długoterminowe zobowiązanie. Trudno przewidzieć, w jakiej sytuacji będziemy w przyszłości, dlatego też jest wybór takiego kredytu należy do trudnych. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Remont mieszkania często staje się poważnym wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli nie mamy zgromadzonych na ten cel środków. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem finansowania remontu staje się zaciągnięcie kredytu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dobrze rozważyć, który produkt finansowy będzie najkorzystniejszy, aby nie obciążyć przy tym zbytnio domowego budżetu – podpowiada Expander.
Z najnowszego raportu AMRON-SARFiN dotyczącego sytuacji w II kw. br. wyłania się umiarkowanie optymistyczny obraz rynku nieruchomości. Po trwającej pięć kwartałów spadkowej tendencji dotyczącej akcji kredytowej tym razem zazieleniła się większość badanych wskaźników.
Z brytyjskich danych wynika, że starsi znacząco zadłużeni ludzie dwa razy częściej się rozwodzą w porównaniu do seniorów w lepszej kondycji finansowej.
Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy pożyczki nie zawsze przychodzi tak łatwo. Decydując się na nią warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą w wyborze korzystnej oferty i uchronią przed nadmiernym zadłużeniem.
Łączna kwota zaległych płatności na koniec stycznia 2013 roku wyniosła 38,52 miliarda złotych i w ciągu ostatnich czterech miesięcy wzrosła o 1,49 miliarda złotych. W tym samym czasie w całej Polsce przybyło ponad 37 tysięcy dłużników – wynika z 22. edycji Raportu InfoDług, opracowanego przez BIG InfoMonitor.
Rok 2012 upłynął pod znakiem zaostrzania polityki banków wobec kredytobiorców i spadających cen mieszkań. Ostatecznie zakończył się również program dopłat do kredytów „Rodzina na Swoim”, który wielu Polakom umożliwił zakup pierwszego, własnego M. Na kolejne wsparcie od rządu będziemy musieli jeszcze zaczekać, bowiem start „Mieszkania dla Młodych”, który ma zastąpić RnS planowany jest dopiero w 2014 roku. Czy wobec tego banki oraz Komisja Nadzoru Finansowego poluzują warunki przyznawania kredytów, by ożywić rynek kredytów hipotecznych?
Spłacamy z mężem kilka kredytów – jeden hipoteczny i dwa gotówkowe za sprzęt AGD. Opłacanie kilku rat jest dość uciążliwe, a ich łączna suma mocno obciąża nasz domowy budżet. Słyszałam, że w naszej sytuacji opłacalna może być konsolidacja kredytu, która pozwoli zmniejszyć spłacane raty. Na czym dokładnie to polega? I czy faktycznie możemy na tym zyskać?
Niemal wszyscy Polacy mają dziś konto w banku, a przeważająca część wypłaca pieniądze z bankomatu i reguluje należności kartą płatniczą – wynika z sondażu CBOS Jednak nawet osoby należące do grupy relatywnie aktywniejszych klientów tylko sporadycznie korzystają z bardziej „zaawansowanych” usług oszczędnościowo-inwestycyjnych. Niemal wszyscy użytkownicy kont bankowych są zadowoleni ze swojego banku.
Polscy seniorzy coraz częściej poszukują rozwiązań, które mogą podnieść standard ich życia. Chcąc w tym celu skorzystać z tzw. odwróconej hipoteki, podobnie jak od lat robią to osoby starsze w wielu rozwiniętych krajach, mogą już teraz podpisać umowę z jednym z funduszy hipotecznych. W związku ze stałym rozwojem tego sektora potrzebne jest jednak wprowadzenie ustawy o odwróconej hipotece, która zobowiąże wszystkie firmy działające w tym sektorze do stosowania standardów podobnych do tych wdrożonych wcześniej przez największe firmy w branży.