Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) jest to nowa oferta banków dla osób starszych posiadających prawo własności do nieruchomości. Bank lub inna instytucja finansowa będzie wypłacać właścicielowi comiesięczną lub jednorazową wypłatę w zamian za to, że właściciel zobowiąże się do zrzeknięcia się praw do nieruchomości po śmierci.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20, 30 lub więcej lat. Planując z nim życie należy bardzo ostrożnie i uważnie dobierać jego parametry, takie jak okres kredytowania. Choć każdy bank posiada swoje standardy w tym zakresie, których raczej nie zdołamy zmienić, warto samemu zastanowić się i przekalkulować, co będzie dla nas najbardziej opłacalne. Umiesz liczyć - licz na siebie!
Półtora roku temu zaciągnęliśmy z żoną kredyt hipoteczny. Ostatnio zmieniłem pracę i zarabiam mniej. Dwa tygodnie temu bank oznajmił nam, że zamierza wypowiedzieć nam umowę ze względu na utratę przez nas zdolności kredytowej. Czy ma do tego prawo? Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Powszechnie uznawany stereotyp seniorów ukazuje ich jako ubogich, schorowanych emerytów. Tymczasem badania wskazują, że emeryci realizują swoje pasje, mają często spore oszczędności, inwestują. Osoby starsze, których dzieci wyprowadziły się z domu, nierzadko także planują zamienić obecne domy lub mieszkania na nowe – mniejsze, ale bardziej nowoczesne i lepiej przystosowane do ich potrzeb. W tym celu często zwracają się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. I choć nie obejdzie się bez przeszkód, dla seniora nie ma rzeczy niemożliwych.
Banki ruszyły z ofensywą atrakcyjnych ofert kredytów mieszkaniowych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą na pożyczenie pieniędzy nie ma jednak szans. Przedsiębiorcom niełatwo jest do siebie przekonać nie tylko urzędników, ale również bankowców.
Od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad kupnem mieszkania od dewelopera. Sporą kwotę pieniędzy należałoby wpłacić już teraz - na etapie dziury w ziemi. Nie ukrywam, że boimy się zainwestować oszczędności w coś, co jeszcze nie powstało. Czy istnieją jakiekolwiek zabezpieczenia i przepisy, które chroniłyby nasze interesy i pieniądze w przypadku bankructwa lub nieuczciwości dewelopera?
Osoby planujące zaciągnąć kredyt hipoteczny stoją przed nie lada wyzwaniem. Zalew ofert, zawiłe procedury i tajemnicze terminy w umowach sprawiają, że ciężko jest wybrać najkorzystniejszą propozycję. Przedstawiamy więc kilka prostych zasad, jakich należy się trzymać, aby ta trudna decyzja stała się jak najmniej stresująca i jak najbardziej bezpieczna.
Terminów pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny często używa się zamiennie. Jest to ogromny błąd. Chociaż oba produkty dostarczają sporego zastrzyku gotówki – różnią się bardzo wieloma elementami.
Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest niezwykle ważna dla przyszłego kredytobiorcy. Jednak nie tylko dla niego. Również bank musi dobrze przemyśleć i rozważyć możliwość pożyczenia danemu klientowi dużej sumy pieniędzy. W związku z ryzykiem, które w tym względzie ponosi, przeprowadza proces weryfikacji ubiegającego się o kredyt bardzo wnikliwie i rzetelnie. Niezbędna jest do tego analiza szeregu dokumentów przedkładanych przez potencjalnego kredytobiorcę. By uniknąć zaskoczenia i niepotrzebnych stresów warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wizytą w banku.
Wiek kredytobiorcy ma istotny wpływ na okres kredytowania. W najbardziej restrykcyjnym, aczkolwiek jednocześnie bardzo popularnym wariancie, spłata kredytu powinna nastąpić najpóźniej w momencie, gdy wnioskodawca ukończy 70 lat. Oznacza to, że np. 40-latek może wziąć kredyt maksymalnie na 30 lat. Zdarzają się jednak wyjątki, nawet takie, że kredyt dostanie osoba, której wiek w momencie zakończenia spłaty wyniesie 100 lat! – wynika z raportu Expandera.
Życie polskich emerytów często diametralnie różni się do tego, jakie wiodą seniorzy za granicą. To, iż starszych amerykanów stać na korzystanie z uroków życia jest często konsekwencją tzw. odwróconych kredytów hipotecznych.
Możliwe, że w ofercie polskich banków pojawi się wkrótce specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego, będący swego rodzaju odwrotnością kredytów obecnie udzielanych. Kredyt taki byłby adresowany do osób starszych, posiadających nawet spore i cenne nieruchomości, mających za to niskie dochody.