Budowa domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem organizacyjnym, które wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. O ile to pierwsze jest całkowicie zależne od inwestora, tak w przypadku finansowania można wesprzeć się zewnętrznymi źródłami. Jednak zanim przystąpimy do wyboru najlepszej oferty kredytowej, warto uporządkować swoją wiedzę w właśnie w zakresie kredytów na budowę domu.
Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Otrzymałam już pozytywną decyzję banku, ale okazało się, że warunkiem otrzymania kredytu jest założenie konta w tym banku i złożenie wniosku o kartę kredytową. Czy bank ma prawo stawiać takie warunki? Czy mogę ominąć tego typu wymagania? Konto i karta w tym banku są dla mnie bowiem niepotrzebnymi i dodatkowymi comiesięcznymi wydatkami.
Przy ocenie wniosku kredytowego bank poddaje dokładnej analizie zdolność kredytową potencjalnego klienta. Bierze pod uwagę między innymi zarobki, miesięczne wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a także formę zatrudnienia kredytobiorcy. Wymagania banku różnią się w zależności od tego, czy pracuje on na umowę o pracę, zlecenie lub na zasadzie samozatrudnienia.
Zamierzam kupić dom w stanie surowym zamkniętym. Na ten cel zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości. Czy bank będzie wymagał ode mnie posiadania środków na wykończenie domu i czy będę musiała wykończyć dom w jakimś określonym terminie?
Zaciągając kredyt hipoteczny zawsze analizujemy jego cenę i często uwzględniamy jedynie odsetki od pożyczonej kwoty. Jednak kredyt hipoteczny jest produktem niezwykle złożonym, na którego cenę składa się wiele czynników.
Zamierzam kupić mieszkanie. Znalazłem nieruchomość po okazyjnej cenie. Jednak rzeczoznawca z banku, w którym chcę wziąć kredyt hipoteczny wycenił je na 30 tys. mniej niż wynosi jego cena. Czy mam szansę odwołać się od tej decyzji lub czy mogę wynająć niezależnego rzeczoznawcę?
Chcemy z mężem zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 70 tys. zł na mieszkanie dla syna. Chcielibyśmy, aby zabezpieczeniem był nasz dom. Nieruchomość podzielona jest jednak na dwa odrębne lokale mieszkalne, ale w księgach wieczystych występuje jako jeden dom. Druga jego część zajmowana jest przez moją siostrę z rodziną. Siostra jest właścicielką tej części domu. Czy możliwe będzie więc uzyskanie kredytu z takim zabezpieczeniem? Czy siostra będzie musiała wyrazić zgodę na taki kredyt lub być poręczycielem albo współkredytobiorcą?
Poręczenie kredytu hipotecznego, kiedyś bardzo popularne, dziś powoli odchodzi do lamusa. Nadal jednak jest stosowane w pewnych przypadkach. Z jednej strony taka forma zabezpieczenia umożliwia zaciągnięcie kredytu osobom, które bez niej mogłyby go nie uzyskać. Z drugiej jednak stwarza pewne ryzyko dla poręczyciela.
Wielu wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Inni uważają, że dla chcącego nic trudnego. Obie maksymy znajdują swoje odzwierciedlenie w przypadku kupna mieszkania obciążonego hipoteką - na dodatek na kredyt. Transakcja taka wydaje się skomplikowana, jednak wystarczy skrupulatne i rzetelne dopełnienie formalności, by zakończyła się ona sukcesem.
Spłacam kredyt, który zaciągnąłem na zakup działki. Teraz chcę wybudować na niej dom. Czy mogę zaciągnąć odrębny kredyt na jego budowę w innym banku niż ten, w którym spłacam kredyt na działkę?
Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) jest to nowa oferta banków dla osób starszych posiadających prawo własności do nieruchomości. Bank lub inna instytucja finansowa będzie wypłacać właścicielowi comiesięczną lub jednorazową wypłatę w zamian za to, że właściciel zobowiąże się do zrzeknięcia się praw do nieruchomości po śmierci.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, przeważnie zaciąganym na 20, 30 lub więcej lat. Planując z nim życie należy bardzo ostrożnie i uważnie dobierać jego parametry, takie jak okres kredytowania. Choć każdy bank posiada swoje standardy w tym zakresie, których raczej nie zdołamy zmienić, warto samemu zastanowić się i przekalkulować, co będzie dla nas najbardziej opłacalne. Umiesz liczyć - licz na siebie!
Półtora roku temu zaciągnęliśmy z żoną kredyt hipoteczny. Ostatnio zmieniłem pracę i zarabiam mniej. Dwa tygodnie temu bank oznajmił nam, że zamierza wypowiedzieć nam umowę ze względu na utratę przez nas zdolności kredytowej. Czy ma do tego prawo? Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Powszechnie uznawany stereotyp seniorów ukazuje ich jako ubogich, schorowanych emerytów. Tymczasem badania wskazują, że emeryci realizują swoje pasje, mają często spore oszczędności, inwestują. Osoby starsze, których dzieci wyprowadziły się z domu, nierzadko także planują zamienić obecne domy lub mieszkania na nowe – mniejsze, ale bardziej nowoczesne i lepiej przystosowane do ich potrzeb. W tym celu często zwracają się do banku z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego. I choć nie obejdzie się bez przeszkód, dla seniora nie ma rzeczy niemożliwych.
Banki ruszyły z ofensywą atrakcyjnych ofert kredytów mieszkaniowych. Wiele osób prowadzących działalność gospodarczą na pożyczenie pieniędzy nie ma jednak szans. Przedsiębiorcom niełatwo jest do siebie przekonać nie tylko urzędników, ale również bankowców.