W roku 2010 w Polsce związki małżeńskie rozwiązało aż 61,3 tys. par. Dla wielu z nich rozwód nie oznaczał końca ciężkich, emocjonalnych przeżyć – często eksmałżonkowie muszą podjąć ważne decyzje związane ze wspólnym majątkiem, mieszkaniem i zobowiązaniami finansowymi. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają co w takim przypadku zrobić ze wspólną nieruchomością i kredytem.
Od roku jestem na emeryturze, a moja żona już od 3 lat. Posiadamy dom w jednym z większych miast. Wraz z żoną chcielibyśmy kupić małą kawalerkę dla naszej jedynej wnuczki. Czy jest możliwe, abyśmy otrzymali kredyt na taki cel (na 50% wartości mieszkania)? Czy banki udzielą go mimo naszego wieku i czy potraktują emeryturę jako formę uzyskiwania regularnego dochodu? Czy można zaciągnąć kredyt na mieszkanie, które docelowo nie będzie naszą własnością?
Osoby poszukujące tanich mieszkań z pierwszej ręki mogą obecnie przebierać w znacznie większej ofercie, niż jeszcze rok temu. Zwiększająca się podaż tańszych lokali mieszkalnych zarówno, jeśli chodzi o stawki za mkw., jak i ceny całkowite wynika ze strategii deweloperów, którzy w ten sposób dostosowują swoją ofertę do obniżającej się zdolności kredytowej Polaków.
Mam zaciągnięte dwa kredyty (hipoteczny i samochodowy), ale ostatnio mam problemy z ich spłatą. Znajomy zasugerował, żebym zaciągnął kredyt konsolidacyjny. Czym jest taki kredyt? W jakich przypadkach warto go zaciągać?
Jakiś czas temu znalazłam naszą starą książeczkę mieszkaniową (z lat 70-tych). Słyszałam, że możliwe jest otrzymanie rekompensaty za straty poniesione w czasie hiperinflacji. Czy to prawda i ewentualnie na czym polega ta rekompensata? I czy tak starą książeczkę można teraz wykorzystać jako wkład własny w dowolnym banku?
Zastanawiamy się nad zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Inwestycja która nas interesuje jest jednak na bardzo wczesnym etapie budowy – termin oddania mieszkań to rok 2013. Mamy spory wkład własny, ale nie obędzie się bez zaciągnięcia kredytu na około 50% wartości mieszkania. Czy obecnie trudno jest uzyskać kredyt na taką nieruchomość? Kiedy będę musiał ewentualnie zacząć spłacać raty - od razu po zaciągnięciu kredytu czy po oddaniu mieszkania do użytku?
Kredyt hipoteczny to najczęściej jedyna forma sfinansowania zakupu upragnionego mieszkania lub domu. Niestety mimo wielu lat doświadczeń w tym sektorze, klienci nadal nie odnajdują się w procedurach bankowych.
Co dzieje się z umową kredytową w sytuacji, gdy z winy sprzedającego nie dojdzie do zakupu nieruchomości? Czy można zmienić nieruchomość, na którą zaciągany jest kredyt, czy trzeba zacząć całą procedurę ubiegania się o niego od początku?
Chciałbym zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup domu. Planuję w nim jednak nie tylko mieszkać, ale także założyć i rozwinąć swoją działalność gospodarczą. Siedziba firmy byłaby więc zarejestrowana na adres tej nieruchomości. Czy nie będzie to stanowiło problemu dla banku? Czy powinienem wspomnieć o tym przed podpisaniem umowy kredytowej?
Spłacam kredyt hipoteczny, zaciągnięty na 30 lat. Pozostało mi 12 lat, ale posiadam pieniądze, aby spłacić należności już teraz. Czy taka decyzja jest opłacalna i mogę dzięki temu oszczędzić, czy nie ma sensu na tym etapie spłacać kredytu wcześniej.
Budowa domu jest skomplikowanym przedsięwzięciem organizacyjnym, które wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. O ile to pierwsze jest całkowicie zależne od inwestora, tak w przypadku finansowania można wesprzeć się zewnętrznymi źródłami. Jednak zanim przystąpimy do wyboru najlepszej oferty kredytowej, warto uporządkować swoją wiedzę w właśnie w zakresie kredytów na budowę domu.
Ubiegam się o kredyt hipoteczny. Otrzymałam już pozytywną decyzję banku, ale okazało się, że warunkiem otrzymania kredytu jest założenie konta w tym banku i złożenie wniosku o kartę kredytową. Czy bank ma prawo stawiać takie warunki? Czy mogę ominąć tego typu wymagania? Konto i karta w tym banku są dla mnie bowiem niepotrzebnymi i dodatkowymi comiesięcznymi wydatkami.
Przy ocenie wniosku kredytowego bank poddaje dokładnej analizie zdolność kredytową potencjalnego klienta. Bierze pod uwagę między innymi zarobki, miesięczne wydatki, liczbę osób na utrzymaniu, a także formę zatrudnienia kredytobiorcy. Wymagania banku różnią się w zależności od tego, czy pracuje on na umowę o pracę, zlecenie lub na zasadzie samozatrudnienia.
Zamierzam kupić dom w stanie surowym zamkniętym. Na ten cel zamierzam zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości. Czy bank będzie wymagał ode mnie posiadania środków na wykończenie domu i czy będę musiała wykończyć dom w jakimś określonym terminie?
Zaciągając kredyt hipoteczny zawsze analizujemy jego cenę i często uwzględniamy jedynie odsetki od pożyczonej kwoty. Jednak kredyt hipoteczny jest produktem niezwykle złożonym, na którego cenę składa się wiele czynników.