Wkład własny i zdolność kredytowa to dwie najważniejsze kwestie przy ubieganiu się o kredyt. Bez środków własnych i odpowiednich dochodów nie otrzymamy kredytu. O ile, łatwo jest wyliczyć ile oszczędności będzie potrzebnych, jako wkład własny do kredytu, o tyle ze zdolnością kredytową jest już trudniej, bowiem wpływa na nią kilka ważnych czynników.
Kredyt hipoteczny często jest największym zobowiązaniem finansowym, jakie podejmujemy w życiu. Nic więc dziwnego, że narosło wokół niego wiele przekonań, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przedstawiamy kredytowe mity i wyjaśniamy niejasności, które mogą być ich źródłem.
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które spłacamy przez wiele lat. Jeśli w wyniku utraty pracy lub innych problemów nie możemy poradzić sobie z regulowaniem rat, nie uciekajmy od kłopotów. Istniej wiele rozwiązań, które mogą pomóc w takiej sytuacji, ale trzeba podjąć odpowiednie działania. Co zrobić, gdy nie stać nas na spłatę zobowiązań?
W związku z pracami nad podatkiem bankowym już 7 instytucji zdecydowało o podwyżce marż kredytowych. Efekt? Już niedługo za kredyt przyjdzie zapłacić więcej. Póki co rata długu zaciągniętego na zakup 2-pokojowego mieszkania w dużym mieście wynosi 926 zł – wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Morizon.pl.
Finansowanie zakupu mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego to dla wielu często jedyna możliwość posiadania własnych "czterech kątów". Procedura zaciągnięcia takiego zobowiązania nie należy do najprostszych. Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu i jakie dokumenty należy przygotować, podpowiada Expander.
Rząd przyjął projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projektowana ustawa wprowadza do polskiego systemu prawego instytucję odwróconego kredytu hipotecznego. Projekt ustawy zawiera rozwiązania adresowane przede wszystkim do osób starszych, choć nie został do niej wprowadzony limit wieku osób, które będą mogły wziąć w banku odwrócony kredyt hipoteczny. Uregulowanie prawne tej kwestii pozwoli starszym osobom uzyskać pieniądze na np. konsumpcję czy świadczenia medyczne, które czerpane będą z kapitału zgromadzonego w nieruchomości.
Coraz bardziej jesteśmy świadomi potrzeby posiadania zabezpieczenia naszych zobowiązań finansowych, zwłaszcza tych, które mamy na dłuższy czas. Co trzeci Polak gromadzi oszczędności na fundusz awaryjny czy nieprzewidziane potrzeby – podaje NBP. Taka „poduszka finansowa” pozwoli przetrwać trudne sytuacje osobom posiadającym kredyt hipoteczny. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu od utraty pracy – podpowiada Expander.
Nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego sprawiła, że banki zaczęły dostosowywać się do zmienionych zasad udzielania kredytów mieszkaniowych. W praktyce oznacza to wycofywanie z ich oferty kredytów hipotecznych skierowanych do osób, które nie posiadają wkładu własnego. Pierwszym, który zrezygnuje z przyjmowania wniosków kredytowych będzie Bank Pocztowy. W tym banku można je składać tylko do 12 grudnia – wynika z danych Expandera.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zawieranym zwykle na dłuższy czas. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wydatki w takiej perspektywie. Co się stanie, jeśli w trakcie spłaty kredytu dojdzie do utraty pracy? Takie obawy dotyczą tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie mają oszczędności. Przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Expander podpowiada jak radzić sobie ze spłatą kredytu, gdy stracimy główne źródło dochodów.
Dopiero w 2017 roku banki będą wymagały od swoich klientów posiadania co najmniej 20 procent środków własnych na zakup mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na złagodzenie wytycznych, które zostały zawarte w Rekomendacji S. W pierwotnej wersji pułap 20 procent wkładu własnego miał być egzekwowany przez banki od 2014 roku. Jak sfinansować wkład własny, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością środków?
Rząd przyjął założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Projektowane przepisy adresowane są do osób starszych, które niejako z definicji są beneficjentami tego typu kredytów. Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy wprowadzą mechanizmy umożliwiające bankom, instytucjom kredytowym, oddziałom banków zagranicznych oraz instytucjom kredytowym prowadzącym działalność transgraniczną oferowanie odwróconych kredytów hipotecznych. Będą również chronić seniorów.
Decyzja o kupnie nowego mieszkania od dewelopera wiąże się zazwyczaj ze zobowiązaniem, które będzie nas dotyczyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wybór kredytu mieszkaniowego jest trudny – trzeba znaleźć ofertę, która umożliwi systematyczną spłatę zadłużenia, bez rujnowania domowego budżetu. Jak wygląda procedura kredytowa i jakich formalności trzeba dopełnić podpowiada Expander.
Decydując się na kredyt hipoteczny, musimy mieć świadomość, że jest to długoterminowe zobowiązanie. Trudno przewidzieć, w jakiej sytuacji będziemy w przyszłości, dlatego też jest wybór takiego kredytu należy do trudnych. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Z najnowszego raportu AMRON-SARFiN dotyczącego sytuacji w II kw. br. wyłania się umiarkowanie optymistyczny obraz rynku nieruchomości. Po trwającej pięć kwartałów spadkowej tendencji dotyczącej akcji kredytowej tym razem zazieleniła się większość badanych wskaźników.
5 lat temu zaciągnęłam z mężem kredyt na zakup mieszkania, który zabezpiecza hipoteka. Aktualnie myślimy nad jego sprzedażą. Czy jest to możliwe, skoro nieruchomość zabezpiecza kredyt? Jakie warunki muszę spełnić, by bank wyraził na to zgodę?