Musisz wykazać się kreatywnością? W pracy wymagają od Ciebie świeżych pomysłów? Chcesz dowieść partnerowi, że umiesz twórczo rozwiązać problem? Potrzeba Ci inspiracji. Niewielu może poszczyć się otwartością umysłu „na zawołanie", warto więc umieć pomóc swojej wyobraźni i zapewnić sobie „błysk żarówki nad głową". Oto pięć prostych sposobów.
Warto uczyć się od najlepszych - tych, którzy osiągnęli niezwykły sukces w nauce, odznaczyli się dla kultury, odnieśli nadzwyczajne polityczne zwycięstwa, wykazali się heroizmem. Ich przemyślenia, wskazówki, rozterki stanowią trudną do przecenienia galerię myśli, z której warto czerpać.
Madonna uważa, że pod względem kreatywności przypomina Pabla Picassa.
Kreatywność jest kojarzona z ludźmi młodymi i/lub osobami u szczytu kariery, tymczasem seniorzy także świetnie sobie radzą w tej dziedzinie. Przykładem może być 89-letni Raymond Green, który wymyślił turbinę wiatrową bez śmigieł.
Kreatywni lub pomysłowi − tak określa się ponad 70 procent Polaków - wynika z badania Millward Brown. Jednak te cechy są częściej kojarzone z życiową zaradnością niż innowacyjnością czy nowymi pomysłami. Blisko 20 proc. badanych nie rozumie zaś wcale znaczenia słowa „innowacja”.
Stowarzyszenie Villa Decjusza zaprasza na warsztaty kreatywnego pisania dla osób, które ukińczyły 50 lat. Warsztaty, przeznaczone zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej doświadczonych osób, pozwolą zdobyć wiedzę na temat gatunków literackich, procesu powstawania dzieła/utworu oraz zapoznać się z technikami prowadzenia narracji, opisu wydarzeń i budowania fabuły, sposobami budowania dialogów i scen, kreacji postaci i komponowania tekstów literackich i użytkowych oraz współczesnych form komunikacji społecznej obejmujących media i internet).
Osoby o kreatywnych umysłach częściej oszukują niż ci, którzy rzadziej wpadają na oryginalne rozwiązania. Oryginalni myśliciele dysponują zwiększoną zdolnością do racjonalizacji swoich działań. To może sprzyjać nieetycznemu działaniu, bowiem kreatywni ludzie wyszukują dla niego rozmaitych uzasadnień.
Naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji odkryli, że mózgi zdrowych, wysoce kreatywnych ludzi są pod niektórymi względami podobne do mózgów osób chorych na schizofrenię. W obydwu przypadkach zaangażowany jest układ dopaminowy. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) ONE.
Unia Europejska organizuje co roku kampanię informacyjną dotyczącą określonego tematu, która ma zwrócić uwagę ogółu społeczeństwa na konkretne kwestie. Miniony rok był Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego, a w ciągu najbliższych 12 miesięcy w Europie obywać się będą liczne konferencje, projekty oraz wystawy mające podkreślić potrzebę znalezienia twórczych rozwiązań współczesnych problemów.