Jeśli codzienna rutyna cię męczy i zniechęca, spróbuj znaleźć sobie hobby - badania wykazały, że możliwość regularnego angażowania się w zajęcia, które są postrzegane jako przyjemne, znacznie podnosi poziom zadowolenia z życia.
Mówi się, że kreatywność jest niezbędną składową osobowości mogącej odnieść sukces. Jedni uważają, że to przede wszystkim cecha wrodzona, inni - że można ją wypracować. W każdym razie: jeśli się z nią nie urodziliśmy, na pewno trzeba sobie „dopomóc" i postarać się ją w sobie wyrobić. Najlepiej, gdy zaczyna się od dziecka. Jeśli więc chcesz, by twój wnuk był kreatywny, dopomóż mu w tym - oto kilka złotych zasad.
Kreatywność to słowo, które ciągle zyskuje na popularności. Zewsząd słyszymy, że potrzeba jej, by móc liczyć na sukcesy zawodowe czy nawet pomyślność każdego naszego przedsięwzięcia. Tymczasem w rodzimych warunkach o kreatywność dość trudno, bo nasze szkoły jej nie uczyły (a i dziś robią to nieliczne), a poza tym to w ogóle dosyć nowa dla nas koncepcja i jako pracodawcy oraz pracownicy od niedawna się jej uczymy. Można ją jednak wypracować - sprawdź, jak tego dokonać.
Jedni potrzebują absolutnej ciszy, by efektywnie pracować, inni odnajdują się w dużym zgiełku. Okazuje się, że to druga strategia prowadzi do wpadania na większą ilość ciekawych pomysłów...
Nie jest prawdą, że rozwijać wyobraźnię można jedynie u dzieci. Dorośli też powinni nad tym pracować, jeśli chcą być nietuzinkowi w swych działaniach, dostrzegać głębsze poziomy rzeczywistości i zwyczajnie mieć więcej radości z „obcowania ze światem".
Nie wiesz, jaką prezentację przygotować? Trudno Ci zdecydować, jak rozpocząć tekst? Wybierz się na spacer. Dzięki temu dobre pomysły szybciej wpadną Ci do głowy.
Gorszy nastrój może się na coś przydać - z badań wynika, że pozwala efektywniej myśleć. Zły nastrój pomaga być bardziej refleksyjnym i ustalić dokładniejsze kroki w rozwiązywaniu wymagających sytuacji.
Masz pracę, która wymaga od Ciebie ciągłej gotowości na zmiany, kreatywności, dostarczania niestandardowych rozwiązań? To świetnie, pomyślą szczególnie ludzie, którzy zarabiają na życie wykonując powtarzalne czynności (co może zwyczajnie nużyć). A jednak ci ostatni mogą liczyć na większą stabilność i przewidywalność zadań, a ci pierwsi nierzadko zmagają się z dużą presją i stresem. Skąd bowiem ciągle czerpać nowe pomysły? Pięć praktycznych wskazówek powinno Ci pomóc.
Każdy doskonale wie, że bez skupienia uwagi trudno na czas wykonać powierzone zadania. I to właśnie z koncentracją mamy najczęściej problemy, stąd większość porad dotyczy unikania rozkojarzenia. A jednak, czasem warto dać się ponieść dystrakcji - może to być bardziej efektywne niż się powszechnie przypuszcza.
Potrzebujesz dobrych pomysłów tu i teraz? Wypróbuj tych kilka prostych sposobów na zwiększenie kreatywności, a na pewno wymyślisz coś interesującego.
Musisz wykazać się kreatywnością? W pracy wymagają od Ciebie świeżych pomysłów? Chcesz dowieść partnerowi, że umiesz twórczo rozwiązać problem? Potrzeba Ci inspiracji. Niewielu może poszczyć się otwartością umysłu „na zawołanie", warto więc umieć pomóc swojej wyobraźni i zapewnić sobie „błysk żarówki nad głową". Oto pięć prostych sposobów.
Warto uczyć się od najlepszych - tych, którzy osiągnęli niezwykły sukces w nauce, odznaczyli się dla kultury, odnieśli nadzwyczajne polityczne zwycięstwa, wykazali się heroizmem. Ich przemyślenia, wskazówki, rozterki stanowią trudną do przecenienia galerię myśli, z której warto czerpać.
Madonna uważa, że pod względem kreatywności przypomina Pabla Picassa.
Kreatywność jest kojarzona z ludźmi młodymi i/lub osobami u szczytu kariery, tymczasem seniorzy także świetnie sobie radzą w tej dziedzinie. Przykładem może być 89-letni Raymond Green, który wymyślił turbinę wiatrową bez śmigieł.
Kreatywni lub pomysłowi − tak określa się ponad 70 procent Polaków - wynika z badania Millward Brown. Jednak te cechy są częściej kojarzone z życiową zaradnością niż innowacyjnością czy nowymi pomysłami. Blisko 20 proc. badanych nie rozumie zaś wcale znaczenia słowa „innowacja”.