Zbliżające się święta Wielkanocne to czas, kiedy część z nas wyjedzie do swoich rodzin. Wybieramy się w dalekie trasy samochodem, długie podróże pociągiem i na kilka dni pozostawiamy nasze mieszkania bez opieki. Najbliższe dni to także czas zakupów i świątecznych przygotowań, bądźmy więc w tych dniach ostrożni, przestrzegają policjanci.
Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans.
Starsi obywatele Japonii coraz częściej popełniają drobne przestępstwa, dokonują kradzieży kieszonkowych i kradzieży w sklepach, wynika z raportu japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Co roku przed zbliżającym się Świętem Zmarłych policja organizuje ogólnopolską akcję Znicz. O bezpieczeństwo pieszych i kierowców zadba w tym roku ponad 10 tysięcy policjantów. Funkcjonariusze apelują nie tylko o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i cmentarzach, ale także o zabezpieczenie przed włamaniem pozostawionych bez dozoru domów i mieszkań.
Związek Banków Polskich jako reprezentant sektora bankowego, przy wsparciu Policji, rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Już dziś każdy może poinformować o zagubionych bądź skradzionych dokumentach już nie tylko będąc klientem konkretnego banku. Coraz więcej banków umożliwia zastrzeganie dokumentów także tym, którzy na co dzień nie korzystają z ich usług.
Święta coraz bliżej i większość z nas zastanawia się nad zakupem prezentów dla swoich najbliższych. Coraz więcej Polaków idąc z duchem czasu robi zakupy za pomocą komputera i Internetu. Niestety okres przedświąteczny to również „żniwa” dla różnego rodzaju oszustów i naciągaczy.
86- letnia mieszkanka Kielc przechytrzyła oszustki. Kobiety podające się za pracownice administracji zaproponowały staruszce fikcyjny remont, seniorka jednak nie dała się zwieść, powiadomiła władze i oszustki trafiły w ręce policji.
Internet jest coraz częściej obecny w naszym życiu – wielu z nas już nie wyobraża sobie bez niego życia. Zawieramy tu nowe znajomości, robimy zakupy, załatwiamy formalności, dokonujemy płatności… Sieć jest potrzebna i wygodna, bywa jednak niebezpieczna, bo możemy tu utracić to, co najważniejsze – tożsamość.
Naukowcy niemieccy, po przeprowadzeniu badań, doszli do wniosku, że w starzejącym się społeczeństwie wzrasta liczba przestępców w wieku seniorskim.
Obecnie coraz częściej ofiarami różnorodnych oszustw padają ludzie starsi. Groźne są zarówno oszustwa telefoniczne, związane z telemarketingiem jak i te mające miejsce w domach ofiar. Aby nie dać się przestępcom wystarczy zwiększyć swoją czujność i dokładniej analizować wszelkie składane nam oferty.
W Warszawie, 67-letnia klientka sklepu, widząc złodziejkę przecinającą torbę i wyjmującą portfel innej kobiecie, zareagowała i odebrała skradzioną zawartość. Złodziejka została przekazana policjantom, przybyłym na miejsce po wszczęciu alarmu przez odważną, starszą kobietę.
Policjanci Sekcji Kryminalnej Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce zatrzymali na gorącym uczynku 20–letniego mieszkańca Szczecina, próbującego wyłudzić pieniądze tzw. metodą "na wnuczka". Za próbę oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Większość oszustw związanych z telemarketingiem (od 56 do 80 proc.) dotyczy starszej części społeczeństwa. W związku z National Fraud Awareness Week (coś w rodzaju tygodnia świadomości o oszustwach), National Crime Prevention Council w Stanach Zjednoczonych wydał specjalną, dostępną również przez przez Internet broszurę i rozpoczął nadawanie komunikatów telewizyjnych, mających ostrzec starszych Amerykanów przed telemarketingowymi oszustwami.
Wiele osób często bagatelizuje sprawę ochrony własnych danych osobowych nie mając tak naprawdę pojęcia jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych personalnych przed kradzieżą. Niedocenianie złodziei specjalizujących się w tego typu przestępstwach grozi poważnymi konsekwencjami, z których najpoważniejszym nie będzie wcale utrata pieniędzy z konta, ale nawet utrata pracy, problemy z policją lub możliwość spłacania nie zaciągniętego przez siebie kredytu.
Razem z wakacjami i rozpoczynającym się dla większości osób okresem urlopowym, rozpoczęły się niestety także włamania do pozostawianych przez nas mieszkań. Policja radzi w jaki sposób ustrzec się wizyty nieproszonych gości podczas wakacyjnego wypoczynku.