Z raportu infoDOK wynika, że w ostatnim kwartale 2012 roku łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła 54 mln złotych. Złodzieje wiedzą bowiem, że często do zaciągnięcia kredytu wystarczy skradziony dowód tożsamości. Warto więc wiedzieć jak chronić nie tylko karty płatnicze, ale również dokumenty, gdy zgubimy portfel. Expander radzi, by w takiej sytuacji bezzwłocznie zgłosić się do banku i zastrzec dokumenty.
Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że każdego dnia jesteśmy nadawcami i odbiorcami niezliczonych ilości informacji. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co mogłoby się stać, gdyby trafiły one w niepowołane ręce?
Fundacja Świętej Łucji (Fondazione Santa Lucia) jest jednym z pomysłodawców i organizatorów konferencji poświęconej problemowi rosnącej liczbie przestępstw, których ofiarami są osoby starsze.
Problem kradzieży i oszustw w pracy, czyli tzw. anomii pracowniczej, dotyczy 78% pracodawców w Polsce - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Euler Hermes przy współpracy z Pracodawcami RP. W samym tylko handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tytułu okradania przez pracowników wyniosły w 2011 r. w Polsce ponad 1,7 mld zł. Według Światowego Raportu o Kradzieży w Handlu Detalicznym zajmujemy niechlubne 3. miejsce w Europie. Pod tym względem Polskę wyprzedza jedynie Rosja i Słowacja.
Przykrą niespodzianką po powrocie z wakacji jest odkrycie, że z naszego konta zniknęły pieniądze. Ze zdumieniem odkrywamy, że wypłaty dokonano np. w Brazylii czy Meksyku, chociaż nigdy tam nie byliśmy. Często dopiero wówczas poznajemy znaczenia słów skimming i phishing. Eksperci radzą w jaki sposób chronić swoje pieniądze w czasie wakacyjnych wyjazdów.
Krakowscy policjanci zatrzymali fałszywych hydraulików okradających starsze osoby. Złodzieje w ręce stróżów prawa wpadli gdy wracali po dokonanej kradzieży. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze.
Ofiarami oszustw coraz częściej padają starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. O ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań apeluje Policja, jednocześnie radząc jak w prosty zmniejszyć ryzyko i nie narażać się na niepotrzebne zagrożenie.
Skradziony dokument tożsamości może posłużyć złodziejom np. do zaciągnięcia kredytu. O tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa bankowego, nie tylko w czasie wakacyjnych wojaży, instruuje ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl.
Policjanci z Poznania zatrzymali dwie osoby podejrzane o kradzież złotego pierścienia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Do kradzieży doszło 6 lutego w Katedrze Gnieźnieńskiej. Pierścień został prawdopodobnie zniszczony.
Złodzieje najchętniej sięgają po jest biżuterię, zegarki oraz gotówkę. Warto dodać, że włamywacze poszukują w domach małych i cennych przedmiotów, które są możliwie trudne do zidentyfikowania. Eksperci Ergo Hestii przedstawiają drugi ranking 15 najczęściej kradzionych przedmiotów z domów i mieszkań.
Jak nie dać się okraść? Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie? Jak bezpiecznie i sprawnie poruszać się w okolicach cmentarzy? Policja przedstawia kilka porad związanych z bezpieczeństwem podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych.
Łupem kieszonkowców najczęściej padają portfele, a w nich dowody osobiste i prawa jazdy, które mogą potem zostać wykorzystane do celów przestępczych. W II kwartale 2010 roku udaremniono ponad 1.720 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości, na łączną kwotę ponad 71 milionów złotych. W analogicznym okresie ubiegłego roku oszuści próbowali wyłudzić 76 milionów – wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
W ręce katowickiej policji wpadł nietypowy opryszek - 50-letni Roman F., czyli jak nazwali go stróże prawa człowiek-pająk. Wspinaczka "spidermana" na siódme piętro jednego z bloków na katowickim osiedlu Tysiąclecia i włamanie do mieszkania zakończyła się fiaskiem. Mężczyzna wychdząc z okradzionego mieszkania z łupem wartym kilka tysięcy złotych, wpadł wprost na policjanów.
Do najczęściej kradzionych w Polsce samochodów należą "seniorzy" rodzimej motoryzacji, czyli Fiat Cinquecento oraz 126p - wynika z zestawienia opracowanego przez Instytut Samar. W opracowaniu liczba skradzionych egzemplarzy zestawiona została z liczbą aut zarejestrowanych w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat, tak aby wskazać modele aut, które częściej padają łupem złodziei.
Ponad 500 złotych ukradły w Warszawie z puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariuszki w wieku od 12 do 13 lat kwestujące na rzecz WOŚP - informuje Policja. Sześć dziewczynek, które w trakcie kwestowania wyjmowały pieniądze z puszek przyznało się do kradzieży. Policjanci odzyskali część skradzionych pieniędzy.