Do policjantów co jakiś czas zgłaszają się seniorzy, którzy informują o próbach wyłudzenia pieniędzy. Różnią się metody, wygląd i wiek sprawców, ale łączy zainteresowanie oszczędnościami seniorów. Sprawcy podają się za „wnuczków” albo innych członków rodziny, policjantów CBŚP lub różnych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów czy też informują o ataku hakerów na konta bankowe starszych osób. Ostatnia z metod dotyczy podawania się za pracowników poczty.
Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części.
Wojska amerykańskie stacjonują w Polsce zaledwie od kilku dni, jednak nasi rodzimi oszuści już wykorzystują żołnierzy z USA do budowania "legendy" używanej do popełniania przestępstw. Oszuści, aby wyłudzić wysokie sumy pieniędzy podają się za żołnierzy armii amerykańskiej. Najpierw korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami, a później proszą o pomoc w załatwieniu różnych spraw. Mieszkanka powiatu krapkowickiego zgodziła się pomóc w odebraniu paczki z pieniędzmi i dokumentami. Straciła ponad 9 tysięcy złotych.
Policjanci z Poznania zatrzymali 14-latka i jego matkę, którzy mają związek z oszustwami metodą „na policjanta”. Nastolatek wpadł chwilę po tym, gdy przyszedł odebrać od seniora 21 tys. złotych. Zanim został zatrzymany, oszukał starsze osoby czterokrotnie. Część pieniędzy, które odbierał, zostawiał sobie, resztę dawał matce.
rzytomna i właściwa reakcja kobiety pozwoliła tarnowskim stróżom prawa na zatrzymanie oszusta, która udając pracownika ZUS okradał mieszkańców Tarnowa. Policjanci zatrzymali 27-latka, któremu przedstawiono 11 zarzutów oszustwa i kradzieży na łączną sumę ponad 11 tysięcy złotych.
Kryminalni z Lublina zatrzymali 2 mężczyzn, którzy usiłowali wyłudzić pieniądze metodą na tzw. policjanta. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Lublina w wieku 29 i 35-lat. Zatrzymani na gorącym uczynku, próbowali wyłudzić 10 tys. zł od mieszkanki Lublina podając się za funkcjonariuszy policji. Za oszustwo grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.
Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który usiłował włamać się do mieszkania sąsiadki poprzez własnoręcznie wybitą dziurę w ścianie. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a Prokurator Rejonowy zdecydował o objęciu go policyjnym dozorem.
Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Z ustaleń mundurowych wynika, że werbował on ludzi, którzy odbierali później pieniądze od oszukanych seniorów. 37-latek usłyszał już 13 zarzutów oszustw oraz ich usiłowań. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
Oszustwa wobec osób starszych to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępców podszywających się pod policjantów, prokuratorów, czy też członków najbliższej rodziny. Jednak dzięki pracy policjantów oraz coraz większej czujności przedstawicieli banków, oszuści są systematycznie wyłapywani przez mundurowych. W ręce policjantów z Radomia wpadli kolejni podejrzani o tego typu przestępstwa.
Skimming to przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Do skimmingu może dojść zarówno podczas pobierania gotówki z bankomatu, jak i płacenia kartą w kinie czy restauracji.
Lubińscy policjanci w ramach wojewódzkiego projektu pn. "Kochana Babciu, Najdroższy Dziadku" zorganizowali spotkanie w Domu Dziennego Pobytu "Senior" mającego swoją siedzibę na terenie miasta. W czasie tego przedsięwzięcia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubinie zaprezentowali występ artystyczny pod hasłem "Babciu, Dziadku nie daj się oszukać!". Wszystko po to, aby uczulić i ostrzec osoby starsze przed przestępcami wyłudzającymi pieniądze metodą na tzw. wnuczka.
Pieniądze, zegarki, komputery, sprzęty AGD, wyposażenie wnętrz – to tylko niektóre z najpopularniejszych przedmiotów, które stały się łupami polskich włamywaczy. Wśród rzeczy, które giną trafiają się także nietypowe obiekty jak np. odzież, bielizna, pościel, a nawet artykuły chemiczne i toaletowe.
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” nie mogą czuć się bezkarnie. Efektem intensywnej pracy warszawskich policjantów było błyskawiczne ustalenie i zatrzymanie osób wyłudzających pieniądze. Od początku tego roku stołeczni funkcjonariusze zatrzymali już 14 osób podejrzanych o oszukanie starszych osób. Wobec 12 z nich sąd zastosował tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta ostrzegają sami policjanci.
Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. 44-latek odbierał pieniądze od seniorów. Usłyszał cztery zarzuty: jednego oszustwa oraz usiłowań oszustw. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.