W Warszawie, 67-letnia klientka sklepu, widząc złodziejkę przecinającą torbę i wyjmującą portfel innej kobiecie, zareagowała i odebrała skradzioną zawartość. Złodziejka została przekazana policjantom, przybyłym na miejsce po wszczęciu alarmu przez odważną, starszą kobietę.
Policjanci Sekcji Kryminalnej Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce zatrzymali na gorącym uczynku 20–letniego mieszkańca Szczecina, próbującego wyłudzić pieniądze tzw. metodą "na wnuczka". Za próbę oszustwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Większość oszustw związanych z telemarketingiem (od 56 do 80 proc.) dotyczy starszej części społeczeństwa. W związku z National Fraud Awareness Week (coś w rodzaju tygodnia świadomości o oszustwach), National Crime Prevention Council w Stanach Zjednoczonych wydał specjalną, dostępną również przez przez Internet broszurę i rozpoczął nadawanie komunikatów telewizyjnych, mających ostrzec starszych Amerykanów przed telemarketingowymi oszustwami.
Wiele osób często bagatelizuje sprawę ochrony własnych danych osobowych nie mając tak naprawdę pojęcia jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych personalnych przed kradzieżą. Niedocenianie złodziei specjalizujących się w tego typu przestępstwach grozi poważnymi konsekwencjami, z których najpoważniejszym nie będzie wcale utrata pieniędzy z konta, ale nawet utrata pracy, problemy z policją lub możliwość spłacania nie zaciągniętego przez siebie kredytu.
Razem z wakacjami i rozpoczynającym się dla większości osób okresem urlopowym, rozpoczęły się niestety także włamania do pozostawianych przez nas mieszkań. Policja radzi w jaki sposób ustrzec się wizyty nieproszonych gości podczas wakacyjnego wypoczynku.
Żadna policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, dzięki którym mieszkanie i jego zawartość będą bezpieczniejsze.
Carole Grainger dorastała z trzema braćmi, którzy zawsze potrafili ją obronić. Odkąd przeprowadziła się do Ottawy w Kanadzie obawia się o swoje bezpieczeństwo. Jak sama przyznaje, dotąd mieszkała w mieście, gdzie nie trzeba było zamykać drzwi w obawie przed obcymi, tutaj życie wygląda zupełnie inaczej.
Pewnemu 66-letniemu Niemcowi skradziono rower – nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak tego typu „zaginięcia” zdarzają się niemal na każdym kroku, ten rower jednak miał swoją historię. I to nie byle jaką – właściciel kupił go w 1962 roku i od tego czasu jeździł na nim po świecie. W sumie uzbierało się tego 540 tysięcy kilometrów przebytych dróg.
Niemieckie organizacje emerytów postanowiły wydać wojnę wszelkiej maści krętaczom żerującym na łatwowierności ludzi starszych i uruchomiły kampanię „Seniorzy przeciwko oszustom”. Głównym celem akcji jest uczulenie ludzi starszych na triki, jakie stosują nieuczciwi ludzie, aby wzbogacić się cudzym kosztem.
W USA coraz więcej starszych osób staje się ofiarami nieuczciwych telemarketerów lub osób wyłudzających pieniądze przez internet. Ok. 80 proc. w ten sposób oszukanych stanowią seniorzy. Jeszcze niedawno stanowili tylko 56 proc. Każdego roku ofiarą takiego przestępstwa staje się 25 milionów Amerykanów.
Coraz częściej dochodzi do przestępstw, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku i mieszkające samotnie. Ataki na starsze osoby w ich własnych domach stają się coraz bardziej zuchwałe i brutalniejsze. Żeby uniknąć ataku ze strony działających w ten sposób przestępców, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.