Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie.O tym co zrobić, by Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne, przypomina Policja.
Słynna już metoda „na wnuczka” niestety nadal jest wykorzystywana do okradania osób starszych. Przez lata doczekała się licznych mutacji. Nasza Czytelniczka przesłała informację o podszywaniu się oszustów pod Centralne Biuro Śledcze.
Kradzież w miejscu pracy – niemal niemal w każdej firmie pracownicy dopuszczją się nadużyć. Niezabezpieczone dokumenty, bazy danych, a także „darmowe” długopisy oraz papier – oto najczęstsze przewinienia. Biurowi oszuści stanowią poważny problem, z którym zmaga się coraz więcej przedsiębiorstw, jednak niewielu pracodawców wie, jak poradzić sobie z tym problemem.
W ostatnich dniach przed świętami często ogarnia nas prawdziwa gorączka zakupów. Niestety również wtedy szczególnie często dochodzi do kradzieży oraz zagubień portfeli i kart kredytowych. Oto pięć kroków, które mogą nas przed tym uchronić.
Seniorzy są jedną z grup społecznych najbardziej narażonych na nadużycia i wyłudzenia. Według danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, aż 10 proc. z 6,4 mln osób w wieku 65+ przyznaje, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Komenda Główna Policji szacuje natomiast, że tylko w I półroczu 2018 r. blisko 1,7 tys. seniorów, w wyniku różnego rodzaju oszustw, straciło prawie 27 mln zł. Na liście podwyższonego ryzyka znajdują się szybkie pożyczki, polisolokaty, piramidy finansowe, kluby zakupowe, czy suplementy diety bez atestów instytucji prozdrowotnych. Jak chronić się przed oszustwami?
20 lat temu w Polsce stwierdzano prawie 400 tys. kradzieży z włamaniem rocznie. W 2017 r. było to już tylko 65,5 tys. tego rodzaju przestępstw, na dodatek wykrywalność wzrosła z 23,5 do 36,5 proc. Mimo tych dobrych wiadomości, warto przy wyjeździe na wakacje zadbać o bezpieczeństwo mieszkania.
Dzięki odpowiedniej reakcji pracownika jednego z banków 77-letnia mieszkanka Lublina nie straciła swoich oszczędności. Do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował ją, że jej pieniądze na lokacie są zagrożone przez hakerów. 77-latka miała wypłacić 60 tysięcy złotych i tym samym pomóc w schwytaniu oszustów.
Skradziony dziennik Johna Lennona został odnaleziony w Berlinie. Razem z pamiętnikiem znalazły się setki innych przedmiotów, które skradziono wdowie po wokaliście The Beatles, Yoko Ono.
Smartfony w coraz większym stopniu zastępują nasze portfele. Dlatego trzeba je dobrze chronić, gdyż są przepustką do naszych pieniędzy. Za ich pomocą można bowiem ukraść nawet większą kwotę niż ta, jaką zwykle nosimy w portfelu. Telefon może posłużyć przestępcom do kradzieży wszystkich naszych oszczędności. mBank ostrzegał niedawno przed wirusem, który atakuje nasze smartfony i wyłudza informacje potrzebne do kradzieży pieniędzy z konta
Podsumowano letni sezon urlopowy pod kątem kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań. W tegoroczne wakacje największą popularnością złodziei cieszyły się biżuteria, gotówka i sprzęt elektroniczny. Przestępcy najczęściej włamują się przez okna, które przeważnie nie są odpowiednio zabezpieczone.
Do policjantów co jakiś czas zgłaszają się seniorzy, którzy informują o próbach wyłudzenia pieniędzy. Różnią się metody, wygląd i wiek sprawców, ale łączy zainteresowanie oszczędnościami seniorów. Sprawcy podają się za „wnuczków” albo innych członków rodziny, policjantów CBŚP lub różnych funkcjonariuszy rozpracowujących szajkę oszustów czy też informują o ataku hakerów na konta bankowe starszych osób. Ostatnia z metod dotyczy podawania się za pracowników poczty.
Tajemnicze telefony od osób podających się za krewnych czy policjantów do ludzi starszych z prośbą o pożyczenie pieniędzy, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Wprawdzie wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak problem wciąż dotyczy znacznej ich części.
Wojska amerykańskie stacjonują w Polsce zaledwie od kilku dni, jednak nasi rodzimi oszuści już wykorzystują żołnierzy z USA do budowania "legendy" używanej do popełniania przestępstw. Oszuści, aby wyłudzić wysokie sumy pieniędzy podają się za żołnierzy armii amerykańskiej. Najpierw korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami, a później proszą o pomoc w załatwieniu różnych spraw. Mieszkanka powiatu krapkowickiego zgodziła się pomóc w odebraniu paczki z pieniędzmi i dokumentami. Straciła ponad 9 tysięcy złotych.
Policjanci z Poznania zatrzymali 14-latka i jego matkę, którzy mają związek z oszustwami metodą „na policjanta”. Nastolatek wpadł chwilę po tym, gdy przyszedł odebrać od seniora 21 tys. złotych. Zanim został zatrzymany, oszukał starsze osoby czterokrotnie. Część pieniędzy, które odbierał, zostawiał sobie, resztę dawał matce.
rzytomna i właściwa reakcja kobiety pozwoliła tarnowskim stróżom prawa na zatrzymanie oszusta, która udając pracownika ZUS okradał mieszkańców Tarnowa. Policjanci zatrzymali 27-latka, któremu przedstawiono 11 zarzutów oszustwa i kradzieży na łączną sumę ponad 11 tysięcy złotych.