Kilka milionów Polaków może zostać wezwanych do spłacenia zobowiązań, których nigdy nie zaciągali. Ich numery PESEL wraz z informacją o dacie i miejscu urodzenia oraz numerze dowodu osobistego wykradzione przez przestępców wystarczą do tego, aby zaciągnąć w ich imieniu kredyt lub pożyczkę albo kupić drogi telefon. Aby uniknąć kłopotów warto sprawdzać, czy bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny lub jakakolwiek inna firma nie szukała o nas informacji.
Przed nami długi majowy weekend, podczas którego wiele osób uda się na krótki urlop. Podczas podróży łatwo narazić się na utratę dowodu osobistego. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce i częsta obecność w dużych skupiskach ludzi to sytuacje, w których nie trudno o kradzieże. Konsekwencje kradzieży dowodu osobistego mogą być dużo bardziej dotkliwe niż strata gotówki.
Osoby starsze najczęściej padają ofiarą kradzieży dokumentów tożsamości – alarmują Policja oraz Biuro Informacji Kredytowej. Aż 8 proc. osób powyżej 60. roku życia doświadczyło kradzieży dokumentów poświadczających tożsamość. Kradzież taka może mieć bardzo poważne skutki.
Coraz więcej osób w grupie 60+ aktywnie korzysta z internetu i grupa ta dynamicznie rośnie. Czy mają świadomość, że nieopatrzne kliknięcie na przypadkowy link może skończyć się prawdziwymi kłopotami?
W III kwartale bieżącego roku różne osoby usiłowały wyłudzić kredyty na łączną kwotę 98 milionów złotych. Oszuści najczęściej usiłują pozyskać kredyt bankowy przy użyciu skradzionych dokumentów. Jednak kradzione dokumenty służą również do dokonywania zakupów ratalnych, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. A wszystko to na konto osoby, której ukradziono dokumenty. Zabezpieczeniem przed przykrą niespodzianką może być zgłoszenie skradzionych dokumentów do specjalnej międzybankowej bazy danych.
Już rok trwa społeczna Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W tym czasie o ponad połowę zwiększyła się ilość zastrzeganych dokumentów tożsamości, które zostały zgubione lub skradzione. Obecnie zastrzeganych jest około 15.000 szt. miesięcznie.
Wśród 53 procent zgłoszonych przypadków skradzenia tożsamości sprawcami byli przyjaciele, krewni, pracownicy lub znajomi poszkodowanego. Skazani na przebywanie w domu seniorzy korzystający z pomocy społecznej lub jakiejkolwiek innej formy pomocy są szczególnie narażeni ze względu na swoją zależność od innych i słabość.