Światowy Dzień Wzroku to dobra okazja, aby pomyśleć i zadbać o nasze oczy, które są jednym z najważniejszych narządów poznawczych. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez CBOS dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, aż jedna trzecia Polaków zapomina o regularnych badaniach oczu, a znajomość zasad odpowiedniej profilaktyki jest wśród nich znikoma.
Z roku na rok systematycznie rośnie liczba osób cierpiących na krótkowzroczność. Sprzyjają temu nie tylko czynniki genetyczne, ale również długotrwała praca przy komputerze, nieodpowiednia dieta oraz fakt, że rzadko odwiedzamy okulistę. Oprócz coraz popularniejszej laserowej korekcji wzroku, nowoczesna okulistyka oferuje jednak rozwiązania, które są odwracalne i nie wymagają ingerencji w strukturę oka.
Uczeni opracowali urządzenie, które można wszczepić w oko i zapewnić dobre widzenie tym, którzy cierpią na starczowzroczność.
Wady wzroku są coraz częściej określane mianem choroby cywilizacyjnej. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Jednym z wygodnych i szybkich rozwiązań na pozbycie się dolegliwości oczu jest laserowa korekcja wady wzroku. Wiele osób nie wie jednak jak przebiega taki zabieg i boi się podjęcia ostatecznej decyzji. Wystarczy natomiast tylko 5 kroków, by móc znowu cieszyć się zdrowym wzrokiem.
Nowe badanie po raz kolejny pokazuje korzyści zdrowej diety. Okazuje się, że zbilansowany sposób jedzenia obniża ryzyko zaćmy u starszych kobiet.
Mroczki nagle pojawiające się przed oczami, a także błyski światła w polu widzenia mogą być oznakami poważnych problemów z oczami, które - w przypadku nieleczenia - nierzadko prowadzą do utraty wzroku, ostrzegają naukowcy.
Zwykło się czasami słyszeć błędne, obiegowe opinie, jakoby pewne dolegliwości przynależne były jedynie ludziom w podeszłym wieku. Wielu, wierząc ślepo w takie sądy, bagatelizuje pierwsze objawy choroby. Zapominają oni, że w zamian za szybki rozwój cywilizacyjny przyszło nam płacić bardzo wysoką cenę...
Wiemy już, jakie książki nagrodzono w pierwszej edycji konkursu Książka Audio 2008. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 11 maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
Czasy, gdy osoby z wadą wzroku ukrywały się pod szkłami grubości denka od butelki przeszły do lamusa. Nadeszła era okularów, które spełniają nie tylko cele lecznicze, ale stały się także biżuterią. Nawet osoby z poprawnym wzrokiem zakładają okulary, by zmienić swój image.
Emerytowany profesor fizyki Joshua Silver zaprojektował okulary, które można samemu „dostroić" do wady wzroku.
W Polsce na to schorzenie cierpi blisko 800 tys. osób, z czego leczy się co ósmy pacjent. Tymczasem odpowiednia i dostatecznie wcześnie podjęta terapia może uratować zdolność widzenia.
Oczy są bardzo wrażliwą częścią naszego ciała, na ich kondycję wpływa wiele czynników zewnętrznych. Czynniki te mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, łzawienie, lub uczucie suchości.
Widzenie to złożony proces umożliwiający odtworzenie obrazu oglądanego obiektu poprzez przetworzenie bodźca świetlnego w nerwowy w receptorach wzrokowych siatkówki. Bodziec ten jest następnie przesyłany drogami wzrokowymi do ośrodka wzrokowego w korze mózgowej.