Przed nami czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Sprzątanie, świąteczne zakupy, przygotowywanie potraw – to wszystko może negatywnie wpływać na kręgosłup. Jak cieszyć się świętami i bez bólu pleców zasiąść z bliskimi do stołu?
Konsekwencje wad postawy nabytych w dzieciństwie odczuwamy zwykle w dorosłym życiu. Niestety błędy dzieciństwa rzutują na naszą sprawność po wielu latach. Czy można zapobiegać wadom postawy? Lek. med. Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED podpowiada jak radzić sobie ze schorzeniami kręgosłupa.
Jeśli często dolega nam ból głowy, nie warto regularnie zażywać leków przeciwbólowych, które mają działanie uboczne. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości, powinniśmy wykonać badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym celu oprócz samej głowy, zalecane może być zbadanie również odcinka szyjnego kręgosłupa.
Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu - to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Chcąc zachować młodość na dłużej, kobiety chętnie korzystają z odżywczych kremów oraz różnych zabiegów kosmetycznych. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko twarz wymaga pielęgnacji. O ciało można dbać na różne sposoby. Należy dbać też o piersi.
Siedzący tryb życia, nadwaga, brak ruchu, a nawet stres mogą być przyczynami powstawania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, powodujących dolegliwości bólowe, osłabienia kończyn, zaburzenia oddawania moczu czy nawet funkcji seksualnych. W zdecydowanej większości przypadków zamiana stylu życia, redukcja wagi, fizykoterapia pozwalają odzyskać zdrowie, jednak u części pacjentów, ze względu na stopień zaawansowania lub wielkość zmian zwyrodnieniowych, jedyną szansą na ratunek może być leczenie operacyjne. Z pomocą przychodzi nam medycyna XXI wieku oferująca bezinwazyjne zabiegi endoskopowe.
Przeżywa renesans głównie za sprawą tego, że coraz chętniej zastępujemy nim tabletki przeciwbólowe. Ręce potrafią zdziałać cuda - poprzez masaż możemy skutecznie walczyć z uporczywymi bólami kręgosłupa. Na czym zatem polega lecznicza moc masażu?
To choroba przewlekła, reumatyczna, która obejmuje stawy osiowe kręgosłupa. Pierwszym sygnałami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), bo o nim mowa, należą nocna i poranna sztywność stawów oraz ból w okolicy krzyżowej. Na czym polega i jak leczyć to schorzenie, podpowiadają eksperci programu „Zdrowa ONA”, reumatolog, gastrolog i fizjoterapeuta.
Ból kręgosłupa jest najczęściej wynikiem złych nawyków i nieprawidłowej postawy. Powodować go mogą również wady wrodzone, urazy czy stany zapalne. Niemal każdy z nas w swoim życiu doświadczył lub doświadczy mniejszych lub większych problemów z kręgosłupem, jeżeli o niego nie dba. Dlatego warto poznać pięć kroków, które pozwolą nam zatroszczyć się o jego zdrowie.
Dyskopatia to zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego. Termin ten bywa jednak nadużywany i zdarza się, że uchodzi za bardziej naukowe określenie bólu krzyża. Co powinniśmy wiedzieć na temat dyskopatii? W jakich sytuacjach trzeba bezwzględnie skontaktować się z lekarzem podpowiada Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.
Siedzący tryb życia, praca za biurkiem, mała aktywność fizyczna, nadwaga i różnego rodzaju kontuzje – to główne przyczyny występowania dolegliwości kręgosłupa. Objawami tych problemów są ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie oraz ostry, promieniujący do kończyn ból. Z powodu schorzeń kręgosłupa cierpi już około 80 procent społeczeństwa po trzydziestym roku życia, a z wiekiem liczba skarżących się na nie rośnie.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i choroba zwyrodnieniową stawów (ChZS). Łączy je jeden z głównych objawów tych przewlekłych schorzeń reumatycznych – stan zapalny stawów. Co wywołuje ten problem zdrowotny? Jaką mamy wiedzę na temat zapobiegania stanom zapalnym stawów? Wraz z ekspertami programu „Zdrowa ONA” prezentujemy najistotniejsze pojęcia, które związane są z tą chorobą.
Aż 70 procent osób zatrudnionych wykonuje swoją pracę siedząc za biurkiem. Tymczasem długie przebywanie w pozycji siedzącej nie wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. Praca przy biurku, brak aktywności ruchowej i nieodpowiednie krzesła czy fotele to poważni wrogowie naszych kręgosłupów. To niestety prosta droga do zmian zwyrodnieniowych.
Zwyrodnienie stawów, czy inaczej choroba zwyrodnieniowa stawów lub też artroza to choroba atakująca chrząstki stawów. Choroba ta dotyka często osoby starsze i w średnim wieku. Kiedyś była traktowana jako naturalny element starzenia się, wynikający ze "zużywania się" stawów. Jednak takie rozumienie tej choroby zostało obalone przez liczne przypadki osób starszych u których choroba ta nie występuje lub występuje w stopniu bardzo nieznacznym a także przypadki wśród osób młodych. Zwyrodnienie stawów jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wśród osób starszych o raz w średnim wieku. Według niektórych szacunków, w mniejszym lub większym stopniu choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczyć może nawet połowy osób w wieku powyżej 50 lat. Dane statystyczne pokazują, że zwyrodnienie stawów częściej występuje u kobiet. Artroza najczęściej atakuje obszary najbardziej obciążone podczas codziennego życia i funkcjonowania, czyli stawy kręgosłupa, stawy kolanowe oraz biodrowe. Zwyrodnienie stawów może mieć pierwotne (występujące bez wyraźnych przyczyn) lub wtórne (wywołane uszkodzeniami stawu lub innymi chorobami).
Aż 75 procent Polaków twierdzi, że od czasu do czasu dokucza im ból mięśni, kości lub stawów, zaś co trzeci badany przyznaje, że pogarsza on znacząco komfort życia. Co dziesiąty Polak zaznacza, że do wizyty lekarskiej zmusi go ból, który nie ustępuje przez kilka dni – wynika z badania przeprowadzonego przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED.