Wyniki raportu agencji SR Research wskazują, że nawet 45% z nas zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa przynajmniej od 5 lat, a 29% osób jeszcze dłużej. Przechodzony problem? To jedna z przyczyn poważnych komplikacji, z którymi najczęściej trafiamy do fizjoterapeuty lub chirurga. W przypadku drugiego specjalisty, zaskakująco często wizyta kończy się umówieniem terminu operacji. Według badań opublikowanych w ostatnich latach przez czasopismo „Spine” aż 43% osób, które zgłosiły się do chirurga przeszło zabieg, w przeciwieństwie do pacjentów, którzy skorzystali najpierw z pomocy fizjoterapeuty (1,5%). Okazuje się, że w wielu przypadkach terapia nieinwazyjna okazuje się skuteczniejszą metodą niż leczenie chirurgiczne.
Długie przebywanie w jednej pozycji, siedzenie przed ekranem monitora, a nawet zły materac czy nieodpowiednio dobrana poduszka mogą wywołać ból szyi. Na dolegliwości kręgosłupa szyjnego narzekają najczęściej pracownicy biurowi, ale nie tylko ich dotyczy ten problem zdrowotny. Gdy uskarżamy się na ból szyi możemy spróbować kilku prostych ćwiczeń, które pozwolą uniknąć kontuzji w obrębie kręgosłupa szyjnego.
Schorzenia kręgosłupa to nowa choroba cywilizacyjna, która dotyka już ponad 80 proc. Polaków. Liczba ta nieustannie wzrasta. Sprzyja temu postęp cywilizacyjny, który w połączeniu z niewiedzą i złymi nawykami tworzy niezwykle niebezpieczną perspektywę.
Kolejny dowód na to, że prawidłowa praca zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia. Jeśli dokuczają ci bóle głowy, karku, poranne napięcie w mięśniach twarzy, zgrzytanie zębami lub problemy z kręgosłupem, stomatolodzy doradzają, byś sprawdził stan swoich zębów. Te bowiem mogą mieć bezpośredni wpływ na naszą postawę, a nawet motorykę.
Ból pleców to przypadłość, która dotyka już nie tylko starsze osoby, ale również młode. Komputeryzacja wielu zawodów spowodowała, że często kilka lub kilkanaście godzin spędzamy w pozycji siedzącej, a co za tym idzie: nasz ruch jest ograniczony do minimum. Z brakiem ruchu natomiast wiążą się różnego rodzaju dolegliwości w tym między innymi ból pleców. Jak sobie z nim poradzić?
Badania kliniczne pokazują, że długotrwały ból odcinka szyjnego to jeden z najpopularniejszych powodów wizyt u fizjoterapeutów. Szacuje się, że nawet 90% populacji skarży się na tego typu problem. Tradycyjne zabiegi medyczne bardzo często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc? Skuteczną alternatywą w sposobie leczenia jest terapia manualna. Na czym polega?
Kochanie, boli mnie głowa… Na pewno? Według najnowszych danych GUS to bóle dolnej partii pleców i szyi są najczęściej wskazywane przez kobiety. Cierpi na nie odpowiednio ponad 28% i 21% pań. Słynne bóle głowy są dopiero na szóstym miejscu w zestawieniu najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych. Problem z plecami potwierdza też aktualny raport EHIS (European Health Interview Survey). Czy jest się czym martwić? Eksperci alarmują.
Bóle pleców, głowy i ramion, dyskopatia, zespół cieśni kanału nadgarstka, kłopoty z krążeniem i żylaki – to wcale nie przypadkowa lista dolegliwości. Właśnie na tego rodzaju problemy zdrowotne narażasz się, jeśli dzień w dzień spędzasz wiele godzin siedząc za biurkiem. Sprawdź, co dokładnie ci grozi i jak możesz ustrzec się przed najpowszechniejszymi schorzeniami.
Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń.
Przedświąteczna gorączka to nie tylko stres i nerwy, to także ogromny wysiłek dla kręgosłupa. Dla wielu lawina bodźców może skończyć się też dokuczliwą migreną. Krzątanina, domowe porządki, kilogramy zakupów, a nawet… bigos – mogą przyprawić o ból głowy i spowodować problemy z kręgosłupem. Jeśli nie chcesz spędzić tego czasu na lekach przeciwbólowych, dowiedz się, czego unikać.
Przed nami czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Sprzątanie, świąteczne zakupy, przygotowywanie potraw – to wszystko może negatywnie wpływać na kręgosłup. Jak cieszyć się świętami i bez bólu pleców zasiąść z bliskimi do stołu?
Konsekwencje wad postawy nabytych w dzieciństwie odczuwamy zwykle w dorosłym życiu. Niestety błędy dzieciństwa rzutują na naszą sprawność po wielu latach. Czy można zapobiegać wadom postawy? Lek. med. Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED podpowiada jak radzić sobie ze schorzeniami kręgosłupa.
Jeśli często dolega nam ból głowy, nie warto regularnie zażywać leków przeciwbólowych, które mają działanie uboczne. Aby dokładnie zdiagnozować przyczyny tej dolegliwości, powinniśmy wykonać badanie za pomocą rezonansu magnetycznego. W tym celu oprócz samej głowy, zalecane może być zbadanie również odcinka szyjnego kręgosłupa.
Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem czy za kierownicą, a także rzadkie uprawianie sportu - to prosta droga do dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Aby szybko ją zdiagnozować i rozpocząć rehabilitację, a tym samym uniknąć zażywania leków czy nawet chirurgicznego skalpela, należy wykonać badanie rezonansem magnetycznym.
Chcąc zachować młodość na dłużej, kobiety chętnie korzystają z odżywczych kremów oraz różnych zabiegów kosmetycznych. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko twarz wymaga pielęgnacji. O ciało można dbać na różne sposoby. Należy dbać też o piersi.