Niestrawność, pieczenie oczu, ból głowy, pleców czy opuchnięte nogi to dolegliwości, które są codziennością dla wielu pracowników biurowych. Godziny spędzane w pozycji siedzącej, praca przed ekranem komputera i nieregularnie spożywane posiłki nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie dopadły nas „choroby zza biurka”?
Im dłużej pozostaje się aktywnym fizycznie, tym dłużej można prowadzić przyjemne i produktywne życie. Intensywne ćwiczenia mogą mieć szkodliwy wpływ na kości, stawy i mięśnie u osób po pięćdziesiątce, dlatego pływanie jest idealnym sposobem dla seniorów na zachowanie formy i dobrego samopoczucia. Z tego powodu powinno stać się ich hobby.
Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Zażywanie wyciągu z drzewa oliwnego (olea europaea) może zmniejszyć poziom cholesterolu oraz zniwelować zbyt wysokie ciśnienie.
Niewielu z nas wie, co to jest amarantus i dlaczego tak naprawdę jest ważny. A szkoda, gdyż jest to roślina cenna i użyteczna, o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Amarantus to roślina nazywana często zbożem XXI wieku, chociaż znana była dobrze już Majom i innym rdzennym mieszkańcom Ameryki, gdzie stanowiła jedną z najważniejszych spożywczych roślin uprawnych obok kukurydzy, ziemniaka i fasoli. Współczesne badania dowodzą, że amarantus jest wskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie i chorobę wieńcową.
Jest jednym z najstarszych i najwartościowszych napojów świata. W Chinach znana od ponad 4500 lat. W chińskiej medycynie zielona herbata jest podstawą niemalże każdej tradycyjnej terapii. Chińczycy używają jej do leczenia zaburzeń trawiennych, rozstrojów żołądka, zatruć alkoholowych, a także bólów głowy, zaburzeń koncentracji czy kłopotów ze wzrokiem.
Wypielęgnowana i zadbana skóra to najpiękniejsza ozdoba każdej kobiety, pamiętajmy wiec o tym, by o nią odpowiednio zadbać. Ważnym elementem codziennej pielęgnacji powinno być jej codzienne oczyszczanie.
W 2003 roku fala upałów zabiła ponad 30 tys. ludzi. Była to największa naturalna katastrofa w Europie. Kiedy ludzkie ciało jest narażone na temperaturę 42 stopni Celsjusza zaczyna się dosłownie gotować.
Wiele miejsc na świecie cierpi obecnie z powodu niezmiernie wysokich temperatur, w Kalifornii przedłużający się okres upałów spowodował w tym roku śmierć ponad 50 osób.
W Bossier w Luizjanie specjalne oddziały policji dostarczają starszym obywatelom wentylatory i podstawowe produkty medyczne. Wszystko po to, by seniorzy mogli jak najłagodniej przetrwać upalne dni i mieć pod ręką, bez wychodzenia z domu, najpotrzebniejsze leki.
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że nawet we własnych domach, bez wychodzenia na słońce, seniorzy są narażeni na przegrzanie. Zbyt wysoka temperatura może być przyczyną wielu schorzeń wywołanych zaburzeniami ośrodka termoregulacji organizmu.
W ten weekend Zachodnie Michigan nawiedzi największa w tym roku fala upałów. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla ludzi starszych i dlatego niektóre lokalne organizacje postanowiły pomóc seniorom przetrwać ów niebezpieczny okres.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, upały będą trwać nadal, co najmniej do 15 lipca. Jak mówi profesor Halina Lorenc z IMGW -"Takie upały to nic dziwnego gdyż klimat w Polsce stopniowo się ociepla, a od 1992 roku w lecie upały są coraz większe i dłuższe."- i dodaje - "Tegoroczne upały odczuwamy bardziej intensywnie dlatego, że w maju i czerwcu było chłodno."
Badania tureckich naukowców wykazują, że leczenie raloksifenem (preparat powstrzymujący niszczenie kości) redukuje zaburzenia rytmu serca u starszych kobiet cierpiących na osteoporozę. Lek ten, może pozytywne wpływać na osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, twierdzą lekarze z uniwersyteckiego szpitala Dokuz Eylul.