Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest podstawowym warunkiem demokracji i trwałego pokoju.
Radomscy policjanci zatrzymali 75-latkę pracującą jako lekarz specjalista w przychodni. Kobieta podejrzana jest o przyjęcie łapówek od ponad 100 osób. Dotychczas przyznała się do ponad 160 takich przypadków. Zatrzymanej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Co jedenasty Polak przyznaje się do wręczania łapówek, ale odsetek ten jest zdecydowanie niższy niż pod koniec lat dziewięćdziesiątych czy w pierwszych latach obecnego wieku – wynika z sondażu CBOS. W ciągu ostatnich czterech lat zaostrzyła się ocena moralna przekupstwa – zmniejszył się odsetek badanych uważających, że dawanie łapówek w pewnych sytuacjach jest usprawiedliwione oraz wzrosła liczba ankietowanych twierdzących, że nie daliby łapówki, nawet gdyby sytuacja ich do tego zmuszała.
Zmarł słynny włoski polityk Giulio Andreotti, który siedem razy obejmował urząd premiera Italii. Miał 94 lata.
Śląscy policjanci zwalczający korupcję zakończyli śledztwo dotyczące wręczania łapówek za wypisywanie zwolnień lekarskich. Akt oskarżenia objął osiem osób: pięciu lekarzy, dwóch górników i pośrednika. W sumie sprawcom przedstawiono 529 zarzutów popełnienia przestępstw, za które grozi kara do 10 lat więzienia. Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze.
Elementem działania Najwyższej Izby Kontroli jest między innymi badanie obszarów zagrożonych korupcją. Wyniki ubiegłorocznych audytów kierują uwagę na relatywnie wysoki poziom zagrożenia korupcją w czterech obszarach: działalności samorządu, publicznej służby zdrowia, zamówień publicznych i przekształceń gruntów rolniczych.
Przekonanie, że korupcja w naszym kraju stanowi duży problem, jest prawie powszechne i jedynie w niewielkim stopniu zależne od wieku, pozycji czy poglądów politycznych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najbardziej skorumpowane sfery życia społecznego to – według ponad połowy badanych – polityka i służba zdrowia.
Niedawno w USA ujawniony został przypadek profesora Charlesa Nemeroffa, znanego psychiatry, który w latach 2000-07 zarobił 2,8 mln dolarów jako konsultant firm farmaceutycznych i "zapomniał" zgłosić fakt takiego dorabiania do akademickiej pensji... Co rok zapewniał własną uczelnię - Emory University, że jego dochody osiągane w ramach współpracy z koncernami nie przekraczały dopuszczalnej prawem kwoty 10 tys. dolarów.
9 grudnia czyli w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Korupcji CBA uruchomiło portal edukacyjny poświęcony antykorupcji. Jego celem jest propagowanie wśród internautów przesłań dotyczących szeroko rozumianej problematyki korupcji i antykorupcji.
Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.
O polskiej służbie zdrowia mówi się ostatnio bardzo dużo i – niestety – na ogół źle. Narzekają i lekarze i pielęgniarki - na niskie płace, i pacjenci – na kolejki, koszty i złe, bo przedmiotowe traktowanie. Co naprawdę myślimy o naszej służbie zdrowia najlepiej zobrazują opublikowane właśnie wyniki badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”.
O tym, że wręczenie odpowiednio „nafaszerowanej” koperty urzędnikowi państwowemu jest przestępstwem wiemy wszyscy. Równie dobrze wiemy, że taka koperta znakomicie ułatwia załatwienie sprawy, sprawia, że nawet niemożliwe staje się możliwe. Nic więc dziwnego, że mając taką świadomość zdarza nam się ulegać pokusie i wręczać łapówki.
Jak wynika za sondażu SMG/KRC dla „Dziennika”, zdaniem Polaków najważniejszymi wyzwaniami, jakie stoją obecnie przed rządem, są podwyżki świadczeń dla osób starszych i schorowanych oraz zbudowanie autostrad. Są to najbardziej palące kwestie według seniorów, mieszkańców wsi i małych miast.
Według tygodnika "Wprost", w polskiej służbie zdrowia szykuje się wielka afera. Według tygodnika, wysocy urzędnicy NFZ i resortu zdrowia w zamian za łapówki mieli lobbować na rzecz pewnego koncernu farmaceutycznego i umieszczać jego produkty na liście leków refundowanych. Niebawem zarzuty może usłyszeć prawie 300 osób, w tym szefowie firm farmaceutycznych, urzędnicy ministerstwa zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kilkaset przesłuchanych osób. Kilkanaście zatrzymanych w całym kraju. Kilku lekarzy i kilkoro pacjentów z postawionymi zarzutami. To pierwsze efekty śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. 20 zarzutów, w tym zabójstwa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Mirosławowi G., ordynatorowi Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.