Najpowszechniejszym chyba sposobem na zwiększenie sił do działania przez cały dzień jest kawa, ale nie można przesadzić z jej ilością, bo zamiast większej energii, można doznać rozdrażnienia, mieć przyspieszony puls oraz zmagać się wieczorem z bezsennością. Wypróbuj zatem inne sposoby na zwiększenie wigoru.
Warto umieć odróżnić chęć sięgnięcia po jedzenie z powodu głodu od tej wynikającej ze stresu, inaczej łatwo o nadwagę.
W każdym małżeństwie od czasu do czasu pojawiają się „zgrzyty", ale kłótnie nie muszą osłabiać relacji i zmieniać naszego nastawienia do partnera. Sprzeczki też można przeprowadzić w konstruktywny sposób - pomaga w tym oksytocyna nazywana „hormonem miłości".
Wystarczy dwadzieścia minut dziennie skupenia modlitewnego, by osłabić napięcie i stres.
Powszechnie wiadomo, że stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Od jakiegoś zcasu jest również jasne, że zaburza też zdrowie fizyczne, np. jeśli jest przewlekły, osłabia układ odpornościowy. Teraz ustalono, że może niszczyć także zęby.
Już od południa myślisz o powrocie z pracy do domu i relaksowaniu się przed telewizorem lub na spacerze z rodziną? Nie taką wizję ma wielu pracowników, wynika z badań uczonych z Pennsylvania State University. Okazuje się, że większość z nas czuje się bardziej zrelaksowana właśnie w miejscu zatrudnienia...
Nie masz czasu na długie autoterapie? Męczy Cię stres i chcesz „odsapnąć"? Szukasz szybkiego sposobu na pozbycie napięcia? Oto kilka prostych, czasem nieco zaskakujących sposobów na redukcję stresu.
Ludzie pozostający w małżeństwie mają niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) niż ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w związku małżeńskim lub już nie są.
Stres ma wpływ na to, jak robimy zakupy. Może być użyteczny dla tych, którzy chcą oszczędzać: gdy odczuwamy napięcie, łatwiej rezygnujemy z nadmiarowych sprawunków.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, może też sporzyjać poprawie zdrowia. Przy czym nie chodzi o jakiekolwiek utwory, ale o muzykę klasyczną - pomaga się uspokoić i obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Czasem warto zapomnieć o kurtazji i powiedzieć, co się myśli, dzięki temu osłabnie odczuwany stres.
Duże ilości kortyzolu, hormonu, który jest wytwarzany przez organizm, gdy odczuwa się stres, są szkodliwe dla zębów i dziąseł.
Stres może dać się we znaki, jego skutki to m. in.: bezsenne noce, kłopoty z koncentracją, ciągły lęk, problemy z codziennymi obowiązkami. Nie da się całkowicie uniknąć stresujących zdarzeń, ale można znacznie osłabić reakcje na nie chroniąc tym samym swoje zdrowie - niezawodnym sposobem jest przyjaźń.
Codzienność dostarcza bodźców stresowych o różnej sile, więc wraz z upływem lat każdy znajduje własny sposób na odpowiednią na nie reakcję. Bez wątpienia pomaga wypracowanie pewnego dystansu i umiejętność relaksowania się. Okazuje się, że pomocna może być również modlitwa i medytacja. Już dwadzieścia minut takiej kontemplacji daje bardzo dobre skutki.
Śmiech to świetne lekarstwo. Nie tylko poprawia nastrój, ale ma też realny wpływ na zdrowie fizyczne.