Stres może osłabiać pamięci krótkotrwałą u osób starszych.
Powszechnie uważa się, że stres przyczynia się do nasilonego picia alkoholu. Sądzi się, że napoje wyskokowe zmniejszają napięcie wywołane przez stres, a także łagodzą nieprzyjemne objawy lęku. Jak się okazuje, niepokój i lęk stanowią silniejsze predyktory ryzykownego picia.
Nasza chęć socjalizowania się trwa przez całe życie, jest widoczna zarówno w życiu nastolatków, jak i osób starszych. I chociaż sposoby komunikowania się ulegają zmianie wraz z wiekiem, jedno na pewno wytrzymuje próbę czasu: przyjaźń. Ona z kolei jest korzystna dla naszej psychiki, pomaga m. in. zmniejszać stres i poziom związanego z nim hormonu - kortyzolu.
Przewlekły stres uszkadza komórki macierzyste mieszków włosowych i może prowadzić do wypadania włosów.
Stres sieje spustoszenie w umyśle i ciele. Przykładowo, stres psychiczny wiąże się z wyższym ryzykiem depresji, chorób serca i chorób zakaźnych. Dotychczas jednak nie było jasne, w jaki sposób wpływa na rozwój chorób.
Osoby z nawracającymi depresjami lub narażone na przewlekły stres mają krótsze telomery w białych krwinkach, mówią badacze z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Stres ma nie tylko negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko wielu chorób przewlekłych, w tym choroby serca i Alzheimera, jak również wiąże się z przedwczesną śmiercią.
Wzmocnienie poczucia własnej wartości ma zwykle istotne znaczenie dla specyfiki okresu dojrzewania. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Concordia pokazują, że starsze osoby również bardziej powinny dbać o wysoki poziom pewności siebie - to pomaga zachować zdrowie.
Osoby pozostające w małżeństwie są zdrowsze niż ludzie samotni, rozwiedzeni lub owdowiali. Mamy biologiczne dowody wyjaśniające, dlaczego tak się dzieje.
Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.
Warto nauczyć się osłabiać stres, w innym przypadku może "przejąć kontrolę" nad naszym życiem, doprowadzając do depresji.
Młodzi ludzie cechują się silniejszą odpowiedzią immunologiczną na utratę ukochanej osoby, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Birmingham.
Ludzie, którzy cierpią na długotrwały stres, mogą być też bardziej podatni na otyłość, wynika z badań przeprowadzonych na Univeristy College London.
Jeśli masz kłopoty ze snem po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego, pomóc mogą poranne spacery.
Kawa zawiera wiele prozdrowotnie działających związków i badania pokazały, że może pomóc w ochronie przed wieloma chorobami, w tym przed demencją, cukrzycą, czy różnymi nowotworami. Czy jednak picie kawy przed śniadaniem jest dobrym pomysłem?