Kobiety o prawidłowej masie ciała, które są bardziej podatne na stres, mają większe skłonności do gromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz wyższy poziom kortyzolu - hormonu stresu, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Yale.
Według Światowej Organizacji Zdrowia około 3,9 proc. światowej populacji doświadczyło zespołu stresu pourazowego (PTSD) w pewnym momencie swojego życia.
Schorzenie związane z łagodnymi guzami nadnerczy ma wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 i nadciśnienia.
Długotrwały stres sprzyja zawałom - poziom hormonu stresu (kortyzolu) wzrasta w miesiącach poprzedzających zawał.
Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Objawy depresyjne są powiązane z późniejszym pogorszeniem się pamięci u osób starszych, a słabsza pamięć z kolei jest powiązana z nasileniem się objawów depresyjnych w późniejszym czasie.
Kobiety, które objęły swojego partnera przed poddaniem się stresującemu doświadczeniu, wykazywały słabszą biologiczną reakcję na stres. W ich ślinie odkryto niższą ilość hormonu stresu, czyli kortyzolu, w porównaniu z pozostałymi uczestniczkami.
Nie zawsze najlepiej jest przebaczyć i zapomnieć. Czasami wyrażenie gniewu jest konieczne do rozwiązania problemu w związku - krótkoterminowy dyskomfort związany z gniewną, ale szczerą rozmową w dłuższej perspektywie przynosi korzyści dla zdrowia relacji.
Zarówno klasterowy ból głowy, jak i migrena mają silne powiązania z systemem okołodobowym, wewnętrznym zegarem regulującym różne procesy w organizmie.
Stres nie tylko ma negatywny wpływ na pracę i relacje osobiste, ale też zwiększa ryzyko licznych chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i choroba Alzheimera, a także wiąże się z wyższymi wskaźnikami przedwczesnej śmierci. Pomóc może tu m. in. odpowiednie odżywianie, np. dieta śródziemnomorska.
Kiedy sprawdzono interakcje między mózgiem, naszym zachowaniem i układem odpornościowym, odkryto, że już przewidywanie radosnego śmiechu poprawia poziom hormonów chroniących zdrowie. Co więcej, oczekiwanie na doświadczenie śmiechu zmniejsza ilość potencjalnie szkodliwych hormonów stresu.
Kobiety, które przytulały się do swojego partnera przed przeżyciem stresującego doświadczenia, cechowały się słabszą reakcję na stres biologiczny - na co wskazuje poziom hormonu stresu, tj. kortyzolu w ślinie - w porównaniu z pozostałymi paniami biorącymi udział w podobnym eksperymencie.
Okres przejścia na emeryturę może nasilać społeczno-ekonomiczne nierówności w poziomie stresu i stanu zdrowia.
Badania z wykorzystaniem chomików wskazują, że bez towarzystwa rany zwierząt goją się wolniej.
Stres może osłabiać pamięci krótkotrwałą u osób starszych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem