Rrozciąganie jest ważnym elementem treningu, istotna jest jednak konfiguracja, w jakiej się rozciągamy i wykonujemy inne ćwiczenia. Jeśli jesteśmy nierozgrzani i zaczynamy się rozciągać, łatwo o kontuzję.
Pandemia COVID-19 sprzyjała siedzącemu trybowi życia, tymczasem trening jest konieczny, bo dobrze się czuć i zachować ciało w optymalnej formie. Przy planowaniu ćwiczeń warto pamiętać o pomijanych często mięśniach rdzenia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to zwykle dolegliwość seniorów, ale to nie znaczy, że problem ten nie dotyczy osób młodszych. Do artrozy, bo o niej mowa, przyczynia się nadwaga, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, wady postawy, ale także zbyt intensywne uprawianie sportu i wynikające z takiej aktywności kontuzje. Jak uniknąć problemów ze stawami i jak im zapobiegać?
Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się, że podczas gimnastyki w wodzie można nabawić się nieprzyjemnych urazów. Jakie kontuzje są najczęstsze i jak im zapobiegać?
Zdrowe stawy, silne mięśnie i prosty kręgosłup? W dzisiejszych czasach niełatwo zadbać o te aspekty naszego zdrowia. Siedzący tryb życia, nadwaga, czy brak aktywności sportowej to czynniki, które narażają nas na bóle mięśni i stawów każdego dnia. Szczególnie częste i uciążliwe bywają kontuzje kolan, które są istotnym elementem naszego ciała. O tym, jak radzić sobie z takimi dolegliwościami i przyspieszyć powrót do zdrowia opowiada fizjoterapeutka Karolina Hertman.
Zbliża się lato. Czas wolny, a wraz z nim powroty po przerwie zimowej do letnich aktywności fizycznych. Obok rowerów, hulajnóg, rolek, wszelkich sportów wodnych, prawdziwy boom przeżywają trampoliny. Mimo iż coraz większym powodzeniem cieszy się tego typu atrakcja w halach, to wciąż jest to sport raczej sezonowy, co z definicji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urazów.
Brytyjska inspekcja pracy oskarżyła producentów filmu "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" o łamanie przepisów bezpieczeństwa na planie filmu. Do sądu nie trafi Disney, lecz brytyjska spółka Foodles Production, która przygotowywała plan superprodukcji w Wielkiej Brytanii.
Rodzinne wycieczki rowerowe, bieganie brzegiem morza, piesze wędrówki – czas wakacji sprzyja wszelkiej aktywności fizycznej, a co za tym idzie – również kontuzjom. Pojawiają się one wszędzie tam, gdzie intensywnemu wysiłkowi nie towarzyszy właściwe przygotowanie.
Wiosną i latem z chęcią spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Często decydujemy się na aktywność fizyczną. Chętniej wsiadamy na rower, ruszamy na górskie wędrówki czy organizujemy piesze eskapady. O urazy i kontuzje w takich sytuacjach nietrudno, zwłaszcza jeśli nasza kondycja jest mocno nadszarpnięta. Niezależnie od tego, jak bardzo wzmagamy czujność i jak bardzo jesteśmy ostrożni, wypadki się zdarzają. Dotyczy to nawet wprawionych sportowców. Jak postępować w razie urazu czy kontuzji?
Harrison Ford doznał kontuzji kolstki podczas zdjęć do "Gwiezdnych Wojen".
Wystarczy chwila nieuwagi, nierówny chodnik i grunt pod nogami staje się bardzo niepewny. Może się zdarzyć, że na skutek przewrócenia się na takim chodniku dojdzie do poważniejszej kontuzji. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa, ponieważ istnieją osoby lub instytucje, które odpowiadają za zabezpieczenie i utrzymywanie użytkowanych powierzchni. To na nich może ciążyć obowiązek wypłaty odszkodowania.
Planując aktywne wakacje powinniśmy pamiętać o ewentualnych zagrożeniach, takich jak urazy i kontuzje. Warto pomyśleć zawczasu o odpowiednim przygotowaniu organizmu do aktywnego wypoczynku.
Upadki, potknięcia i uderzenia zdarzają się wszystkim, w takich sytuacjach bardzo ważna jest odpowiednia reakcja. Tego typu urazów nie można lekceważyć – ostrzegają specjaliści.