Liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej wzrosła na koniec 2009 roku do 8,4 miliona, z czego 930 tysięcy to małe i średnie firmy. Opracowana przez Radę Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich prognoza rozwoju bankowości elektronicznej przewiduje, że na koniec 2010 roku liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej w Polsce przekroczy 10 mln.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec zeszłego roku zadłużenie na rachunkach bieżących wynosiło 11,3 mld zł. Choć było niższe niż zadłużenie na kartach kredytowych czy choćby w kredytach ratalnych, jak na razie nie zmniejsza się. Według analityków Gold Finance nie dzieje się tak bez powodu. Na tle pożyczek gotówkowych i kart kredytowych, kredyt w koncie przedstawia się, z kilkoma wyjątkami, całkiem atrakcyjnie.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Z pewnością wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa babcię lub dziadka czekających pod koniec miesiąca na listonosza z emeryturą. Oczywiście doręczyciel wynagradzany był tzw. „końcówką", niekiedy dość sowitą. Czasy się zmieniły, jednakże - jak piszą eksperci Bankier.pl - wciąż co drugi senior woli korzystać z usług Poczty Polskiej zamiast przelewu na konto w banku. Czy jednak rzeczywiście jest to dla nich opłacalne?
Już w listopadzie sklepy z upominkami i centra handlowe wypełniły się ludźmi, szukającymi prezentów dla najbliższych lub pierwszych rzeczy niezbędnych do przygotowania wigilijnej kolacji i dwóch świątecznych dni. Nieraz okazuje się, że koszty organizacji Świąt znacznie przewyższają nasze możliwości. Wielu zastanawia się wówczas, jak zwiększyć domowy budżet”. Poniżej przedstawiamy sposoby finansowania zakupów pułapki czyhające na nie dość uważnych klientów.
Bankowość internetowa nadal w Polsce nie jest popularna, pomimo wielu prób jakie podejmują banki, aby zmienić ten stan rzeczy. Prawie 60 procent klientów banków, posiadających dostęp do Internetu nie korzysta z konta osobistego przez Internet, pomimo posiadania takiej opcji konta głównego - wynika z wrześniowego badania zrealizowanego przez TNS OBOP.
Sektor usług finansowych należy do czołówki najlepiej rozwijających się segmentów rynku. Najnowszy raport Acxiom Polska i Radia PiN 102 FM mówi o tym, czym kierują się Polacy przy wyborze banku obsługującego ich rachunki osobiste.
Bank of Maharashtra (stan w Indiach) należący do jednych z największych państwowych banków postanowił dołożyć dodatkowo 1 proc. do stopy oprocentowania terminowych depozytów należących do seniorów. Taka inicjatywa banku przyniesie ogromne korzyści emerytom i rencistom, którzy swoje przychody uzależniają w dużej mierze od stopy zwrotu z depozytów, tym bardziej, że obecne oprocentowanie depozytów już należy do jednych z najwyższych oferowanych przez banki.
Amerykańskie badania wykazały, że kobiety i mężczyźni bardzo różnią się w kwestiach dotyczących finansów. Według ekspertów z prowadzącej badania firmy PNC, te pary, które są partnerami w sprawach domowego budżetu, mają szansę żyć w szczęśliwym związku.
Zarząd PKO BP chce wprowadzić opłatę za pobieranie gotówki w okienku bankowym, emeryci zapowiadają w związku z tym protesty - podaje "Gazeta Wyborcza". Dla wielu osób starszych będzie to poważne obciążenie finansowe. Bank nie zamierza zmienić swojej decyzji.
Pocztowe Konto Nestor to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy przeznaczony dla osób pobierających swiadczenia z tytułu emerytury lub renty, umożliwiający wygodne zarządzanie swoimi finansami. Pozwala na dysponowanie środkami na koncie na każdej Poczcie lub przez telefon.
Jeśli nie lubisz bankowych nowinek i preferujesz tradycyjną, bezpośrednią obsługę przez pracowników banku to konto Senior w Getin Banku jest dla ciebie idealne. Posiadacze tego konta mogą zawsze pójść do banku i pracowników uzyskać niezbędną pomoc.
Najlepsze dla emeryta i rencisty jest Superkonto w PKO BP lub Nestor w Banku Pocztowym wynika z badań Rzeczpospolitej. Według gazety dostęp do tych kont jest łatwy, a prowizje niskie.