Chciałabym założyć wnukowi konto, na które odkładałabym pieniądze z myślą o jego przyszłości. Chciałabym ulokować w nim część zebranych oszczędności i pomnażać je przez przynajmniej 5 lat. Czy są jakieś specjalne produkty przeznaczone do tego celu? Może jest jakieś konto, na którym mogłabym ulokować pieniądze na dłużej, niezależnie od tego czy będę wpłacała je regularnie? Czy taka inwestycja wiąże się z ryzykiem?
Niemal wszyscy Polacy mają dziś konto w banku, a przeważająca część wypłaca pieniądze z bankomatu i reguluje należności kartą płatniczą – wynika z sondażu CBOS Jednak nawet osoby należące do grupy relatywnie aktywniejszych klientów tylko sporadycznie korzystają z bardziej „zaawansowanych” usług oszczędnościowo-inwestycyjnych. Niemal wszyscy użytkownicy kont bankowych są zadowoleni ze swojego banku.
Jestem 65-letnią emerytką. O jakiegoś czasu córka namawia mnie, abym założyła sobie konto dla seniora. Z tego co mi mówiła, mogę zyskać sporo profitów, jak ubezpieczenie medyczne, czy pomoc specjalisty w razie jakieś usterki w domu. Zastanawiam się jednak, jakie są warunki prowadzenia takiego konta. Czy posiadanie rachunku wiąże się z dużymi opłatami? I czy jest to naprawdę opłacalne?
Chcemy z żoną wybrać się na wycieczkę zagraniczną pod koniec tego roku, na którą chcielibyśmy zaciągnąć pożyczkę. Z początku myśleliśmy o kredycie gotówkowym, ale nasz znajomy wziął tzw. kredyt odnawialny i bardzo nam go polecał. Na czym on polega? I który kredyt byłby dla nas bardziej korzystny jeśli chcielibyśmy pożyczyć 6 tys. złotych?
Bardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.
Mam trochę oszczędności, które chciałabym gdzieś ulokować. Myślałam o lokacie, ale ostatnio usłyszałam o koncie oszczędnościowym. Wiem, że nie trzeba zamrażać pieniędzy. Chciałabym wiedzieć jakie jeszcze są zalety konta oszczędnościowego i czym się różnią od lokat.
W systemie informatycznym ZUS powstało 8,5 mln subkont osób ubezpieczonych w I i II filarze. Obowiązek utworzenia specjalnych subkont ubezpieczonych, na których księgowane jest 5% podstawy wymiaru składki emerytalnej nałożyła na ZUS nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 25 marca 2011 roku.
Chciałabym co miesiąc odkładać drobne kwoty (około 200 – 300 zł). Gdzie najlepiej je lokować, aby osiągnąć największy zysk – na koncie oszczędnościowym, lokacie, czy w inny sposób?
Internet jest z każdym rokiem coraz istotniejszym źródłem wiedzy oraz opinii o produktach czy usługach. Informacje zamieszczane przez klientów w sieci są rekomendacją do wybrania danej firmy. Jak wynika z badań przygotowanych pod koniec lutego przez instytut badania opinii Homo Homini, aż 15 proc. klientów banków sprawdza opinię o instytucji finansowej w sieci, zanim zdecyduje się skorzystać z jej usług.
Zero złotych za otwarcie i prowadzenie konta - tak coraz częściej reklamowane są rachunki osobiste. Jednak opłata za prowadzenie to niejedyna prowizja pobierana przez banki za korzystanie z konta - ostrzega portal Bankier.pl w swoim opracowaniu dotyczącym ROR.
Liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej wzrosła na koniec 2009 roku do 8,4 miliona, z czego 930 tysięcy to małe i średnie firmy. Opracowana przez Radę Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich prognoza rozwoju bankowości elektronicznej przewiduje, że na koniec 2010 roku liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej w Polsce przekroczy 10 mln.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec zeszłego roku zadłużenie na rachunkach bieżących wynosiło 11,3 mld zł. Choć było niższe niż zadłużenie na kartach kredytowych czy choćby w kredytach ratalnych, jak na razie nie zmniejsza się. Według analityków Gold Finance nie dzieje się tak bez powodu. Na tle pożyczek gotówkowych i kart kredytowych, kredyt w koncie przedstawia się, z kilkoma wyjątkami, całkiem atrakcyjnie.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Z pewnością wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa babcię lub dziadka czekających pod koniec miesiąca na listonosza z emeryturą. Oczywiście doręczyciel wynagradzany był tzw. „końcówką", niekiedy dość sowitą. Czasy się zmieniły, jednakże - jak piszą eksperci Bankier.pl - wciąż co drugi senior woli korzystać z usług Poczty Polskiej zamiast przelewu na konto w banku. Czy jednak rzeczywiście jest to dla nich opłacalne?
Już w listopadzie sklepy z upominkami i centra handlowe wypełniły się ludźmi, szukającymi prezentów dla najbliższych lub pierwszych rzeczy niezbędnych do przygotowania wigilijnej kolacji i dwóch świątecznych dni. Nieraz okazuje się, że koszty organizacji Świąt znacznie przewyższają nasze możliwości. Wielu zastanawia się wówczas, jak zwiększyć domowy budżet”. Poniżej przedstawiamy sposoby finansowania zakupów pułapki czyhające na nie dość uważnych klientów.