Sejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.
W ciągu roku przybyło ponad milion aktywnych klientów bankowości internetowej. Pod koniec marca 2014 banki w Polsce umożliwiały dostęp do swoich usług za pomocą Internetu ponad 22,4 mln klientów indywidualnych, 56 procent z nich aktywnie korzystało z tej możliwości - wynika z badania Związku Banków Polskich.
Bywa, że kilka godzin, a czasem nawet kilka minut zwłoki w realizacji płatności może sporo kosztować. Omija nas znakomita okazja – np. bilet lotniczy w najkorzystniejszej cenie, upragniona wycieczka last minute albo wygrana w internetowej aukcji na unikalny przedmiot. Kontrahent sprzedaje atrakcyjny towar innemu partnerowi, który szybciej za niego zapłaci. Bank nalicza odsetki na karcie kredytowej, a elektrownia wyłącza prąd w najmniej odpowiedniej chwili. Rozwiązaniem w wielu takich i podobnych, codziennych sytuacjach są przelewy natychmiastowe. Taki przelew sprawia, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach. Chociaż jest dostępna od niedawna, popularność tej formy rozliczeń w Polsce stale rośnie.
Wnuk od dłuższego czasu namawia mnie na założenie konta internetowego. Mówi mi, że będę mógł płacić rachunki i robić zakupy w domu, ale nie wiem czy dam sobie radę z korzystaniem z Internetu i czy to jest na pewno bezpieczne. Czy korzystanie z takich kont nie jest bardziej ryzykowne niż tradycyjna bankowość?
Banki w swoich ofertach zwykle prezentują sztywne ramy oprocentowania lokat oraz kont oszczędnościowych. W jakich przypadkach możliwa jest negocjacja warunków tych produktów finansowych? Czy tylko bardzo zamożne osoby mogą liczyć na atrakcyjne oferty?
Dokonywanie przelewów bankowych jest obecnie możliwe z praktycznie każdego miejsca na świecie przy pomocy komputera czy telefonu. Nic dziwnego, że bardzo polubiliśmy tę szybką, bezpieczną i wygodną formę przekazywania pieniędzy. Czasem jednak zdarza się, że przesłane w ten sposób pieniądze nie trafiają do odbiorców. W bankowych systemach nie znikają one nigdy bez śladu – uspokaja Expander. Co robić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z zaginionym przelewem?
Ostatnio zdarzają mi się częste przeziębienia w trakcie, których unikam wychodzenia z domu. Chciałabym więc udzielić mojej córce pełnomocnictwa do konta, by mogła wypłacać z niego pieniądze i w moim imieniu dokonywać płatności. Czy taka operacja wymaga wielu formalności? Czy córka musi spełniać określone wymogi?
Mobilna bankowość i zawieranie transakcji przez Internet to już codzienność. Bez problemów można dokonać przelewu, założyć lokatę czy nawet zaciągnąć kredyt on-line. Expander radzi jednak, by pamiętać o dokumentacji i drukować umowy od transakcji zawieranych w sieci. Jeśli tego nie zrobimy to, w przypadku naszej śmierci, spadkobiercy mogą nigdy nie otrzymać pieniędzy, które im pozostawimy.
Moja wnuczka ma 14 lat. Zastanawiam się nad założeniem jej konta, na które przelewałabym jej okolicznościowo pieniądze, a rodzice mogliby wpłacać jej kieszonkowe. Chciałabym też, aby wnuczka miała własną kartę bankomatową. Czy banki oferują tego rodzaju konta? Z jakimi kosztami wiąże się takie rozwiązanie? Czy będę mogła mieć stały wgląd w finanse wnuczki?
Regularnie staram się oszczędzać na lokatach. Ostatnio jednak przeczytałam, że z powodu obniżenia stóp procentowych zyski z lokat są coraz mniejsze. Gdzie mogę więc obecnie ulokować moje oszczędności, by zarobić, ale w bezpieczny sposób?
Chciałabym założyć wnukowi konto, na które odkładałabym pieniądze z myślą o jego przyszłości. Chciałabym ulokować w nim część zebranych oszczędności i pomnażać je przez przynajmniej 5 lat. Czy są jakieś specjalne produkty przeznaczone do tego celu? Może jest jakieś konto, na którym mogłabym ulokować pieniądze na dłużej, niezależnie od tego czy będę wpłacała je regularnie? Czy taka inwestycja wiąże się z ryzykiem?
Niemal wszyscy Polacy mają dziś konto w banku, a przeważająca część wypłaca pieniądze z bankomatu i reguluje należności kartą płatniczą – wynika z sondażu CBOS Jednak nawet osoby należące do grupy relatywnie aktywniejszych klientów tylko sporadycznie korzystają z bardziej „zaawansowanych” usług oszczędnościowo-inwestycyjnych. Niemal wszyscy użytkownicy kont bankowych są zadowoleni ze swojego banku.
Jestem 65-letnią emerytką. O jakiegoś czasu córka namawia mnie, abym założyła sobie konto dla seniora. Z tego co mi mówiła, mogę zyskać sporo profitów, jak ubezpieczenie medyczne, czy pomoc specjalisty w razie jakieś usterki w domu. Zastanawiam się jednak, jakie są warunki prowadzenia takiego konta. Czy posiadanie rachunku wiąże się z dużymi opłatami? I czy jest to naprawdę opłacalne?
Chcemy z żoną wybrać się na wycieczkę zagraniczną pod koniec tego roku, na którą chcielibyśmy zaciągnąć pożyczkę. Z początku myśleliśmy o kredycie gotówkowym, ale nasz znajomy wziął tzw. kredyt odnawialny i bardzo nam go polecał. Na czym on polega? I który kredyt byłby dla nas bardziej korzystny jeśli chcielibyśmy pożyczyć 6 tys. złotych?
Bardzo wielu Polaków ma rachunki bankowe: osobiste, wspólne, z wyznaczonymi pełnomocnikami. Co jednak dzieje się z rachunkiem po śmierci właściciela? Czy można z niego wypłacać pieniądze? Na pytania związane z obsługą konta bankowego po śmierci właściciela odpowiada poradnik przygotowany przez Związek Banków Polskich.