Dziś obchodzimy 222. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt państwowych - w całej Polsce odbywają się liczne uroczystoości mające uczcić to wydarzenie.
Władze Warszawy zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja”, które odbędzie się 3 maja 2011 r. o godz. 14.00 w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie. Na przykładzie ponad 120 obiektów - map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień - pochodzących z archiwów, muzeów i bibliotek - wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja.
Po rozpoznaniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekret z dnia 12 grudnia 1981 roku o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego są niezgodne z przepisami Konstytucji PRL i Konstytucji RP.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła licytację egzemplarza Konstytucji którą Bronisław Komorowski przekazał po ostatniej debacie z kontrkandydatem na urząd prezydenta - Jarosławem Kaczyńskim. Licytowany jest również album podarowany przez Jarosława Kaczyńskiego, ze znacznie bogatszym zestawem autografów - od podpisu tragicznie zmarłego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, poprzez podpisy Waldemara Pawlaka, Grzegorza Napieralskiego, Bronisława Komorowskiego po Donalda Tuska i oczywiście Jarosława Kaczyńskiego.
1 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Haliny S. dotyczącą sposobu obliczania emerytury.
Dziś Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łodzi dotyczące odmowy przeliczenia emerytury z uwzględnieniem 24 proc. kwoty bazowej. TK uznał, że kwestionowane przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał dziś połączone skargi konstytucyjne Edwarda K. i Stanisława G. dotyczące wstrzymania wypłat emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwestionowany przepis ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie narusza konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego i nie pozbawia minimum życiowego osób, które osiągnęły wiek emerytalny.