Dziś obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w czasie kiedy mamy wolną Polskę, która 15 lat temu znalazła się w strukturach Unii Europejskiej. Mimo to ideały czasów Ojców Konstytucji nie zestarzały się i nadal są bliskie Polakom.
Dziś przypada 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja - uchwalona u schyłku I Rzeczypospolitej - była drugim na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i pierwszym na Starym Kontynencie aktem prawnym tego typu. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja należy, obok 11 listopada, do najlepiej rozpoznawanych przez Polaków dat związanych z polską państwowością.
"Człowiek i jego bezpieczeństwo, obywatel i jego szczęśliwość, ojczyzna i jej całość." Te słowa Kołłątaja przyświecały pracom komisji konstytucyjnej. 3 maja 1791 roku to dzień uchwalenia ustawy zasadniczej na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, będąca wynikiem dążeń do naprawy stosunków w Rzeczpospolitej po I rozbiorze. Konstytucja majowa ustaliła podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Konstytucja 3 Maja z 1791 r. była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie. Uchwalono ją w sposób demokratyczny – Polacy umieli pokazać wszystkim, że nowoczesną reformę państwa można było również w tamtych brutalnych czasach przeprowadzić bez rozlewu krwi.
Dziś obchodzimy 222. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja. To jedno z najważniejszych świąt państwowych - w całej Polsce odbywają się liczne uroczystoości mające uczcić to wydarzenie.
Władze Warszawy zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Vivat Konstytucja! W 220. rocznicę Konstytucji 3 Maja”, które odbędzie się 3 maja 2011 r. o godz. 14.00 w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu (róg ul. Traugutta) w Warszawie. Na przykładzie ponad 120 obiektów - map i grafik, fotografii i pism urzędowych, tytułów prasowych oraz druków okolicznościowych, a także relacji i wspomnień - pochodzących z archiwów, muzeów i bibliotek - wystawa przedstawia historię uchwalenia oraz tradycję obchodów Konstytucji 3 maja.