Wigilia i Boże Narodzenie to dni, na które czekają nie tylko dzieci. Większość z nas chętnie ulega świątecznej magii powodującej, że w czasie tych kilku dni jesteśmy radośniejsi, spokojniejsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. Niestety, święta poprzedzone są zazwyczaj okresem intensywnych przygotowań, które wymagają od nas iście „końskiej” kondycji i żelaznych nerwów. Przedświąteczna bieganina wywołuje spory stres i sprawia, że nawet drobnostka może łatwo wyprowadzić nas z równowagi, a wtedy o konflikt nietrudno.
Jeśli chcesz, by twoje małżeństwo przetrwało, nie unikaj trudnych rozmów. Jeżeli trzeba przedyskutować trudny temat, nie warto od niego uciekać, bo takie postępowanie z czasem może być bardzo niekorzystne dla związku.
Wspólny budżet i niezgodność w podejściu do zarządzania finansami w związku potrafi dać się we znaki. Co piąta para w Polsce regularnie kłóci się o pieniądze. Co trzecia osoba po kolejnej awanturze zastanawia się nad rozstaniem, a finanse są czwartą co do popularności przyczyną rozwodów.
Po wakacyjnym wypoczynku mamy zwykle więcej energii i zapału do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Powrót do pracy po urlopie bywa jednak problematyczny i bardzo często związany jest ze stresem. Jak nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, podpowiada dr Dorota Szczygieł - psycholog Uniwersytetu SWPS Sopot.
Dobre relacje międzyludzkie mają pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale jeśli są źródłem konfliktów i zmartwień, skracają życie, mówią duńscy badacze.
Jak wytrwać w wieloletnim związku? Gerontolog dr Karl Pillemer podaje pięć rad. Nie są to jednak wskazówki opracowane podczas lektury poradników i innych książek czy prowadzenia terapii, ale podane przez setki doświadczonych par.
Z czasem partnerzy uświadamiają sobie dzielące ich różnice oraz nikłe prawdopodobieństwo zmian określonych zachowań ze strony współmałżonka, więc starają się załagodzić konflikty.
Mówi się, że mądrość przychodzi wraz z wiekiem, co szczególnie jest pocieszające, skoro w tym samym okresie ciało ulega osłabieniu...
Nie wiesz jak przeprowadzić trudną rozmowę? Przerasta Cię perspektywa życia po rozwodzie? Cierpisz z powodu braku porozumienia ze swoim otoczeniem? To typowe sytuacje, w których pomóc może mediator, czyli bezstronna osoba zarządzająca konfliktem.
Taka wiadomość zwykle nie jest wyczekiwana i na ogół reaguje się zaskoczeniem na stwierdzenie własnego dziecka o treści "Mamo, tato, rozwodzę się ze swoim mężem / swoją żoną". Nawet gdy wiesz, że w małżeństwie Twojego dziecka się nie układało, w większości przypadków miałeś cichą nadzieję, że najbliższa Ci osoba nie zostanie wystawiona na tak ciężką próbę i tak głęboki stres.
Kariera Mela Gibsona zdaje się być zakończona. Ostatnie zachowanie gwiazdora może mieć nieodwracalne konsekwencje. Do sieci wyciekły niedawno nagrania, w których aktor groził byłej partnerce Oksanie Grigoriewej oraz obrzucał ją wyzwiskami. Rosjanka usłyszała m.in., że wygląda jak "tania dzi**a".
Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że "każdy konflikt można rozwiązać przez spokojną rozmowę". Tyle samo deklaruje, że rozmowy skutecznie rozwiązują problemy w ich związkach. Z drugiej strony, prawie 58 procent Polaków wstydzi się powierzyć swoje sprawie innej osobie, choć jednocześnie 46 procent twierdzi, że "ktoś trzeci odniesie się do sytuacji bezstronie, bez emocji". Chcącym skorzystać z profesjonalnej mediacji w konflikcie rodzinnym bezpłatnie pomoże podczas Dni Otwartych warszawskie Centrum Mediacji Partners Polska.
W październiku obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji, w związku z czym Centrum Mediacji Partners Polska zaprasza osoby znajdujące się w konflikcie rodzinnym (również w sytuacji okołorozwodowej) na bezpłatne konsultacje, spotkania z mediatorami i psychologami.
Mediacja rodzinna to proces rozwiązywania konfliktu, w którym fachowo przygotowany, niezależny i bezstronny profesjonalista za zgodą stron, przy zachowaniu poufności, pomaga im samodzielnie poradzić sobie z problemem.
To bardzo częsta sytuacja: córka lub synowa chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, a o zajęcie się maluchem prosi dziadków. Zajmowanie się na co dzień wnukiem czy wnuczką może być źródłem radości i satysfakcji, jednak bywa także powodem pretensji i konfliktów rodzinnych – bo dziecko rozpieszczone, przekarmione, za długo siedzi przed telewizorem, za późno odbierane przez zapracowanych młodych rodziców…