Jak najlepiej zbudować relacje z kimś nowo poznanym? Okazuje się, że istnieje prosta strategia - jedz to samo jedzenie, co osoba w twoim towarzystwie.
Jaki jest sekret szczęśliwego związku? To jeden z hormonów sprawia, że jest się bardziej wyrozumiałym i pozytywnie nastawionym wobec partnera.
Im dłużej trwa małżeństwo, tym lepiej komunikują się i spokojniej żyją na co dzień stanowiący je ludzie. Długi staż związku oznacza mniej kłótni.
Przytulaj się - to skutecznie osłabia negatywne emocje i poprawia nastrój, a nawet fizyczne samopoczucie.
Jeśli nie możesz dojść do porozumienia w związku, być może powinnieneś/powinnaś po prostu się wyspać... Okazuje się, że zaburzenia snu sprzyjają konfliktom.
Nie ma związków idealnych, od czasu do czasu każdy się sprzecza, ale relacja trudna czyli mająca związek z częstymi awanturami, jest wręcz niebezpieczna dla zdrowia. I to nie tylko tego psychicznego...
Pieniądze to jeden z głównych powodów, jakie wskazują małżonkowie, mówiąc o swoich problemach w związku. Okazuje się, że brak akceptacji dla sposobu ich wydawania przez partnera stanowi jeden z głównych czynników rozstania.
Konflikty, kłótnie, spory i sprzeczki z najbliższymi pojawiają się w życiu większości z nas. Zaskakuje niewielka wiedza, jaką mają ludzie odnośnie genezy, dynamiki i rozwiązywania konfliktów interpersonalnych, a zwłaszcza tych, których doświadczamy w bliskich związkach. O zawodzącej metodzie rozwiązywania konfliktów opowiada dr Jarosław Kulbat, psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Negocjacje kojarzą się raczej ze światem wielkiej polityki i biznesu, ale przecież na co dzień przychodzi nam praktykować je w wielu dziedzinach z różnymi ludźmi, także ze swoimi dziećmi czy wnukami... eksperci przekonują, że warto prowadzić pertraktacje z nawet najtrudniejszymi maluchami - obu stronom przynosi to znaczące korzyści.
Wszyscy eksperci zgodnie twierdzą, że umiejętność dobrego komunikowania się z partnerem to podstawa udanego związku. Zresztą, nie tylko związku, ale i w ogóle dobrego odnajdywania się w świecie. W każdym razie, brak odpowiedniego porozumienia w partnerstwie to prawdziwa katastrofa - oznacza rozdrażnienie, niechęć, zawód, irytację, oddalenie, a w konsekwencji nierzadko rozstanie. Zobacz, jak efektywniej komunikować się z „drugą połową".
Wigilia i Boże Narodzenie to dni, na które czekają nie tylko dzieci. Większość z nas chętnie ulega świątecznej magii powodującej, że w czasie tych kilku dni jesteśmy radośniejsi, spokojniejsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. Niestety, święta poprzedzone są zazwyczaj okresem intensywnych przygotowań, które wymagają od nas iście „końskiej” kondycji i żelaznych nerwów. Przedświąteczna bieganina wywołuje spory stres i sprawia, że nawet drobnostka może łatwo wyprowadzić nas z równowagi, a wtedy o konflikt nietrudno.
Jeśli chcesz, by twoje małżeństwo przetrwało, nie unikaj trudnych rozmów. Jeżeli trzeba przedyskutować trudny temat, nie warto od niego uciekać, bo takie postępowanie z czasem może być bardzo niekorzystne dla związku.
Wspólny budżet i niezgodność w podejściu do zarządzania finansami w związku potrafi dać się we znaki. Co piąta para w Polsce regularnie kłóci się o pieniądze. Co trzecia osoba po kolejnej awanturze zastanawia się nad rozstaniem, a finanse są czwartą co do popularności przyczyną rozwodów.
Po wakacyjnym wypoczynku mamy zwykle więcej energii i zapału do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Powrót do pracy po urlopie bywa jednak problematyczny i bardzo często związany jest ze stresem. Jak nie dopuszczać do powstawania sytuacji konfliktowych, podpowiada dr Dorota Szczygieł - psycholog Uniwersytetu SWPS Sopot.
Dobre relacje międzyludzkie mają pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale jeśli są źródłem konfliktów i zmartwień, skracają życie, mówią duńscy badacze.