Jesień i zima to czas, gdy krótkie dni sprawiają, że częściej zostajemy w domu, mniej uważamy na swoją dietę i ograniczamy aktywność fizyczną. W efekcie, nie trudno o kilka nadprogramowych kilogramów. Jak zatem nie przytyć w okresie jesienno-zimowym?
Nie da się od razu powrócić do intensywności treningów sprzed przerwy – mówi dr Anna Stolecka-Warzecha z AWF w Katowicach. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, aby wiosenny powrót na rower był jak najmniej bolesny?
Nadeszła długo wyczekiwana wiosna – to idealna okazja do tego, aby na nowo o siebie zadbać, wrócić do ulubionych aktywności fizycznych lub spróbować zupełnie nowych. Zwiększając aktywność po zimowym roztrenowaniu należy pamiętać o odpowiednim zdrowotnym sprawdzeniu swojego organizmu. Jak w dobrym zdrowiu zacząć przygodę ze sportem po zimowym sezonie?
Pilates to forma aktywności fizycznej zyskująca coraz większą popularność. Możesz go ćwiczyć w domu lub w klubach fitness.
Trzy czwarte Polaków uważa, że obowiązek ochrony zdrowia spoczywa głównie na nas samych – sami musimy dbać o własne zdrowie, natomiast jedna piąta jest zdania, że to przede wszystkim państwo, odpowiednie władze powinny troszczyć się o zdrowie obywateli. Roszczeniową postawą wobec państwa w zakresie opieki zdrowotnej charakteryzują się głównie osoby mające 65 lat i więcej, w tym przede wszystkim emeryci, a ponadto gospodynie domowe oraz renciści – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Obecnie blisko trzy piąte dorosłych Polaków określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, w tym co szósty jest nim bardzo usatysfakcjonowany – wynika z sondażu CBOS. Niezadowolenie wyraża 13 procent ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre, ani złe. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek Polaków postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie.
Statystyki są bardzo niepokojące. Aż połowa Polaków nigdy nie bierze udziału w żadnych zorganizowanych zajęciach sportowych, a tylko co siódmy badany regularnie, co najmniej raz w tygodniu uprawia sport - wynika z badania przeprowadzonego przez IIBR/Gemius na zlecenie serwisu zakupów grupowych MyDeal.pl.
Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Biegniesz za uciekającym autobusem, a potem zadyszka trzyma Cię przez kilka przystanków? Szybko się męczysz? Nie masz kondycji? Może nadszedł czas na trening wydolnościowy?
„Spacery" po schodach to dobre ćwiczenie z kilku powodów. Pozwalają spalić więcej kalorii niż chodzenie na płaskich powierzchniach, wzmacniają nogi, poprawiają kondycję, mają pozytywny wpływ na nastrój i pozwalają zaoszczędzić czas, ponieważ stanowią „trening" podczas wykonywania codziennych czynności.
Nowy rok napawa nas nadzieją i chęcią zmian na lepsze. Planujemy urzeczywistnić marzenia, wprowadzamy nowe zasady lub nawyki. Jakie cele wybrać, aby mieć pewność, że ich realizacja będzie skuteczna? Skupmy się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
To naprawdę dynamiczne zajęcie. Wymaga znacznego wysiłku. Żeby grać, trzeba być sprawnym i zdrowym - warto jednak podjąć wysiłek, bo czerpanie przyjemności z gry oznacza też doskonałą profilaktykę chorób serca.
Brzoskwiniowe drzewka uprawiane są od niepamiętnych czasów. W starożytnych Chinach otaczano te owoce czcią i traktowano jak relikwię, ich rysunkiem ozdabiano ściany świątyń, a do dziś uważane są tam za symbol długowieczności. Nie każdy jednak wie, że już dwa tysiące lat temu doceniano lecznicze właściwości brzoskwiń i szeroko stosowano je zarówno w medycynie, jak i kosmetyce.
Bóle kręgosłupa to powszechna i uciążliwa dolegliwość. Szacuje się, że z ich powodu cierpi aż 80 procent społeczeństwa wieku 30 - 40 lat, a w późniejszym wieku problem ten dotyka jeszcze więcej osób.
Wszyscy wiemy, że zatrzymanie czasu jest niemożliwe, dni mijają, a my stajemy się coraz starsi. Natury nie da się oszukać, z drugiej jednak strony to czy czujemy się młodo czy staro się czujemy w dużej mierze zależy od nas samych.
Mary Stroebe ma 88 lat i przygotowuje się do Life Time Fitness Triathlon w Minneapolis. Ten wyczerpujący wyścig obejmuje pływanie, jazdę na rowerze oraz biegi i jest poważnym wyzwaniem nawet dla najbardziej wytrzymałych atletów. Pani Stroebe weźmie w nim udział po raz dwunasty.