Wystarczy zamknąć oczy, by wydobyć z „zakamarków" umysłu to, co chcemy sobie przypomnieć, mówią brytyjscy badacze.
Wystarczy częściej przemieszczać się „per pedes" (łac. pieszo), aby istotnie zmniejszyć odczuwany na co dzień stres.
Nowe technologie ułatwiają życie, pomagają się rozwijać i utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Mogą mieć też i negatywne efekty dla naszych możliwości kognitywnych.
Mycie rąk to nie tylko dbałość o higienę w sferze fizycznej, ma również wpływ na nasz stan emocjonalny.
Już dziesięć minut medytacji dziennie pomaga zmniejszyć lęk i stres oraz lepiej skoncentrować się na tym, co się robi.
Wraz z wiekiem czy też w wyniku różnych zdarzeń i doświadczeń pamięć może nieco słabnąć. Wiadomo, że jej poprawie sprzyja regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, a także dobry sen i unikanie stresu, są jednak jeszcze dodatkowe, czasem nieco zaskakujące sposoby na wzmocnienie zdolności zapamiętywania. Skorzystaj z nich.
Okres świąteczny bywa bardzo trudny dla ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi. Objawy depresji mogą się wówczas nasilać. Poza tym nierzadko w tym właśnie czasie ujawniają się symptomy u osób, które ich wcześniej nie doświadczały.
Jeśli nie masz wielkiego wpływu na swoją pracę, tj. nie możesz w niej podejmować decyzji, i jeśli twoje zajęcie jest stresujące, masz wyższe ryzyko wcześniejszej śmierci.
Kawa jest jednym z napopularniejszych napojów na całym świecie. Wielu ludzi nie wyobraża się rozpoczęcia dnia bez filiżanki gorącej kawy. I słusznie, mówią eksperci, bo pozytywnie wpływa na organizm, choć jednocześnie może zabarwiać zęby. W każdym razie korzyści przewyższają szkody. O wpływie kawy na zęby napisano w magazynie General Dentistry.
W silnie zurbanizowanym otoczeniu coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę wytchnienia na łonie natury. Tymczasem każda „odskocznia" od betonowej przestrzeni jest na wagę złota - pomaga poprawić nastrój, odprężyć się i usprawnić pamięć.
Naukowcy odkryli związek między migreną i ryzykiem depresji. Wydaje się, że te dwie choroby wpływają na siebie.
Cukrzyca może się może oznaczać różne powikłania, w tym problemy z nerkami czy tzw. stopą cukrzycową. To ostatnie wiąże się też z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Wiele dotychczasowych badań potwierdziło, że regularne picie kawy pomaga w utrzymaniu funkcji poznawczych. Jeśli jednak pije się zbyt dużo, może uzyskać odwrotne efekty.
Rozdrażnienie, brak koncentracji, osłabienie i spadek kondycji fizycznej - te wszystkie objawy mogą wskazywać na odwodnieie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak wcale nie pije wody, a ponad 80 procent z nas spożywa jej za mało.
Seniorski wiek nie powinien oznaczać siedzenia na kanapie w ulubionym szlafroku. Najzdrowiej (zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym) starzeją się ci, którzy nie stronią od aktywności fizycznej i wyzwań dla umysłu.