Depresja ma bardzo istotny wpływ na jakość życia we wszystkich jego etapach, ale niewiele wiadomo na temat czynników związanych z depresją w ostatnim roku życia. Niedawno ustalono, że 59,3 proc. osób cierpiało na tę chorobę w ostatnim miesiącu przed swoją śmiercią.
Jeśli jesteś zapominalski/a lub w pośpiechu popełniasz błędy, pomóc może ci medytacja, mówią eksperci z Michigan State University.
Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.
Ludzie częściej robią „mikroprzerwy" w pracy, kiedy są zmęczeni - i dobrze. Odkryto, że mikroprzerwy pomagają wyczerpanym pracownikom odzyskać siły i lepiej angażować się w pracę w ciągu dnia.
Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie towarzyskie. Negatywne emocje są bardziej stłumione latem, podczas gdy sezonowe zaburzenia afektywne osiągają najwyższy poziom podczas ciemniejszych miesięcy zimowych.
Nadciśnienie przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych u osób i w średnim, i w starszym wieku.
Seniorzy są bardziej skoncentrowani, mniej obciążeni lękiem i mniej niespokojni psychicznie niż ludzie młodsi.
Aktywność fizyczna czyni nas szczęśliwszymi i ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.
Jak wynika z nowych badań, osoby, którym udało się wyleczyć z Covid-19, mogą doświadczać objawów, które wskazują na zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD).
Osoby, które wykonują pracę niewymagającą znacznej aktywności fizycznej, taką jak praca biurowa, cechują się niższym ryzykiem osłabienia poznawczego w starszym wieku niż ludzie, których obowiązki zawodowe wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym, mówią uczeni z University of Cambridge.
Nasza zdolność skupienia uwagi może osłabnąć już po zjedzeniu jednego posiłku o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.
W starszym wieku trudniej jest poznawczo „ogarnąć" świat. Jednak nasz mózg opracowuje strategie spowalniające skutki starzenia się.
Choroby wątroby są przyczyną około 2 milionów śmierci rocznie na całym świecie. Spośród nich jeden milion zgonów jest wynikiem powikłań marskości wątroby, a kolejny milion to efekt wirusowego zapalenia tego narządu oraz raka wątrobowokomórkowego. Statysyki pokazują, że marskość wątroby jest obecnie jedenastą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, a rak tego organu - szesnastą. Oto główne oznaki problemów z tym organem.
Osoby, które sypiają zbyt krótko, muszą włożyć wiele wysiłku nawet w proste zadania. Niewyspany mózg nie potrafi wydajnie pracować.
Niedostateczna długość snu ma bardzo silny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Niedobór odpoczynku sprawia, że dwa razy częściej popełniamy błędy, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.