Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest zazwyczaj uważany za chorobę wieku dziecięcego. Jednak coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, że ich problemy z uwagą, koncentracją i niepokojem mogą być w rzeczywistości niezdiagnozowanym ADHD.
Na naszą zdolność skupiania uwagi na zadaniach - kluczowym elemencie codziennego życia - duży wpływ mają takie czynniki, jak motywacja, pobudzenie i czujność. Utrzymanie koncentracji może być szczególnie trudne, gdy zadanie jest nudne lub powtarzalne.
Wydajność pamięci i inne zdolności poznawcze są lepsze przy odpowiednim dopływie krwi do mózgu. Dotyczy to w szczególności osób dotkniętych schorzeniem zwanym „sporadyczną chorobą małych naczyń mózgowych". Dostateczny przepływ krwi w hipokampie może odgrywać kluczową rolę w problemach z pamięcią związanych z wiekiem i chorobami.
Seniorzy, którzy grają w cyfrowe gry logiczne, mają takie same zdolności zapamiętywania jak osoby w wieku 20 lat.
Osoby z padaczką nie powinny stosować Ginkgo biloba (miłorzębu japońskiego) - jednego z najpopularniejszych preparatów ziołowych - coraz więcej badań bowiem pokazuje, że może on zwiększać ryzyko napadów padaczkowych u osób z padaczką i zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych.
Jogini i wyznawcy buddyzmu od dawna są przekonani, że medytacja i praktyki skupione na oddechu, takie jak pranayama, wzmacniają naszą zdolność skupienia się na zadaniach. Na Trinity College w Dublinie wyjaśniono neurofizjologiczny związek między oddychaniem a zdolnością koncentracji.
Zmęczenie psychiczne to stan psychobiologiczny wywoływany przedłużającymi się okresami nasilonego wysiłku intelektualnego, co skutkuje wolniejszym czasem reakcji i deficytami uwagi. Wpływa na zdolność koncentracji i podejmowania optymalnych decyzji. Zmęczenie takie nierzadko jest odpowiedzialne za wypadki. Pomocne mogą być wówczas muzyka i praktykowanie uważności.
Już dwa tygodnie treningu uważności mogą znacznie poprawić czytanie ze zrozumieniem, pojemność pamięci roboczej i zdolność koncentracji, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.
Ludzie, którzy pracują na stanowiskach wymagających mniejszej aktywności fizycznej - np. przy biurku - są mniej narażeni na osłabienie zdolności poznawczych w późniejszym czasie niż osoby, których obowiązki wymagają używania siły fizycznej.
Każdy doświadcza problemów ze skupieniem się na tym, co właśnie robi. Na przykład, możesz słuchać kogoś podczas spotkania, ale a twoje myśli właśnie kierują się w stronę planów na kolację. Badania sugerują, że 30 do 50 proc. naszych codziennych myśli dotyczy tego rodzaju „wędrówek umysłowych" i że gdy są nasilone, mogą prowadzić do różnych negatywnych skutków, takich jak gorsze wyniki w rozmaitych testach i słabsze zapamiętywanie informacji.
Depresja ma bardzo istotny wpływ na jakość życia we wszystkich jego etapach, ale niewiele wiadomo na temat czynników związanych z depresją w ostatnim roku życia. Niedawno ustalono, że 59,3 proc. osób cierpiało na tę chorobę w ostatnim miesiącu przed swoją śmiercią.
Jeśli jesteś zapominalski/a lub w pośpiechu popełniasz błędy, pomóc może ci medytacja, mówią eksperci z Michigan State University.
Zakochani są mniej zdolni do skupienia się i wykonywania zadań wymagających uwagi. Miłość może zaburzać zdolności poznawcze.
Ludzie częściej robią „mikroprzerwy" w pracy, kiedy są zmęczeni - i dobrze. Odkryto, że mikroprzerwy pomagają wyczerpanym pracownikom odzyskać siły i lepiej angażować się w pracę w ciągu dnia.
Pory roku oddziałują na nasze emocje i życie towarzyskie. Negatywne emocje są bardziej stłumione latem, podczas gdy sezonowe zaburzenia afektywne osiągają najwyższy poziom podczas ciemniejszych miesięcy zimowych.