Joanna Szczepkowska jest powszechnie znaną w Polsce aktorką, pisarką i felietonistką. Dziś kończy 60 lat.
W marcu ruszyły prace na planie nowego dzieła Agnieszki Holland. Artystka stanęła za kamerą trzyczęściowego filmu "Burning Bush" o Janie Palachu.
Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i prezydent ZSRR, kończy dziś 80 lat.
Na dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia, 22 grudnia w Filharmonii Łódzkiej zaprezentowany zostanie najnowszy album wrocławskiego artysty Łukasza L.U.C'a Rostkowskiego. W ramach projektu artysta zaprezentuje spektakl muzyczny, będący podróżą przez trudne półwiecze polskiej historii - lat 1939-1989.
Nostalgia wywołana minioną epoką to również przywiązanie do przedmiotów, które bezapelacyjnie są z nią związane. Młodzi i starsi ulegają tej modzie, a rekwizyty cieszą się ogromną popularnością. Okazuje się, że nawet widok mleka w szklanej butelce może niejednego z nas przyprawić o szybsze bicie serca...
20 lat po upadku muru berlińskiego, nostalgia za codziennością tamtych czasów jest coraz silniejsza. Skąd się bierze ta tęsknota i czy Polacy i Niemcy mają za czym tęsknić?
29 września w Fabryce Trzciny odbędzie się premierowy koncert rozpoczynający trasę Łukasza L.U.C Rostkowskiego „39/89 Zrozumieć Polskę". W ramach projektu artysta zaprezentuje spektakl muzyczny, będący podróżą przez trudne półwiecze polskiej historii - lat 1939-1989.
19 września, w ramach uroczystości 70. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę, w Domu Polonii w Warszawie odbędą się główne obchody tego wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
Po co stawać w kolejce? Po nic! Nikt przecież nie wie, co rzucą. Wiadomo tylko, że towar trafi na półki 22 lipca. Wiadomo też, że będą obsługiwani tylko towarzysze z kolejki. A stoi nie byle kto - Hans Kloss, Niewolnica Isaura, Kojak, Szarik oraz inni prominenci. A kolejni wciąż dołączają...
Niedawno świętowaliśmy dwudziestą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu. Znaczna większość Polaków uważa, że zmiany ustrojowe były możliwe dzięki „Solidarności", do jej powstania zaś w sierpniu 1980 roku - jak uważa 78% respondentów badania przeprowadzonego przez CBOS - przyczyniła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
17 kwietnia do kin trafił film Ryszarda Bugajskiego "Generał NIL" z Olgierdem Łukaszewiczem w roli tytułowej.
2 kwietnia Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 23 sierpnia ogólnoeuropejskim dniem pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych.
Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że PZPR zapisała się negatywnie w historii Polski. Przeciwnego zdania jest niemal jedna piąta badanych. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP opublikował portal Wirtualne Media.
Dziś rano zmarł Lechosław Goździk, działacz polityczny, bohater przesilenia politycznego w Polsce w 1956 roku. Miał 77 lat.