Podróżowanie tramwajem czy autobusem zwykle jest bardziej ekonomiczne niż jazda po mieście autem. Korzystanie z publicznych środków transportu pozwala też często szybciej dotrzeć do celu, uniknąć korków i stresu. Niestety, jest również sporo minusów takiego sposobu przemieszczania się. Co przeszkadza nam w komunikacji miejskiej i jak sobie ułatwić życie, kiedy wybieramy taki sposób dojazdu?
Komunikacja miejska wciąż nie jest jeszcze w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. We wszystkich skontrolowanych miastach osoby niepełnosprawne napotykały na poważne bariery w dostępie do publicznego transportu zbiorowego. Najpowszechniejszym problemem pozostaje wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb liczba kursów pojazdów niskopodłogowych. W ocenie NIK większość trudności z dostępem niepełnosprawnych do komunikacji miejskiej wynika z nierzetelnej analizy potrzeb przewozowych mieszkańców.
20 października rozpoczęła się trzecia tegoroczna odsłona kampanii społecznej warszawskiego ZTM „Przyjacielu, ustąp miejsca”. Apelujemy o pomaganie osobom w podeszłym wieku, podróżującym komunikacją miejską. Pamiętajmy, że wobec czasu wszyscy jesteśmy równi. My też będziemy kiedyś seniorami i z pewnością będziemy oczekiwali życzliwości ze strony współpasażerów.
22 września 2011 roku obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Celem akcji jest popularyzowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu i zachęcenie do korzystania z alternatywnych środków transportu.
Dziś w Krakowie ruszył pilotażowy program asysty osobom starszym na przystankach komunikacji miejskich. Program ten stanowi część unijnego programu AENEAS, którego głównym celem jest zachęcenie osób po 50. roku życia do korzystania z transportu alternatywnego, tzn. pieszo, rowerem lub komunikacją publiczną.
W Krakowie odbywają się bezpłatne warsztaty z zakresu aktywności i mobilności osób starszych, zorganizowane w ramach europejskiego projektu AENEAS przez Stowarzyszenie „Senior na Czasie" oraz Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Urząd m.st. Warszawy warszawiacy pomalowaliby stołeczne tramwaje w „słoneczne" - żółte i czerwone barwy, odrzucając tym samym ciemne i szare kolory.
Urząd Miasta Krakowa jest organizatorem konkursu plastycznego „Komunikacja publiczna przyjazna osobom starszym", który jest częścią kampanii prowadzonej w ramach unijnego projektu AENEAS.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca