Ludzie zwalniają swoją mowę, gdy rozmawiają ze swoimi psami, a wolniejsze tempo jest lepiej dostosowane do zdolności percepcyjnych ich pupili, co pozwala czworonogom lepiej rozumieć polecenia – twierdzą eksperci z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii.
Jak różne pokolenia interpretują użycie emoji (emotikonów) w komunikacji? Okazuje się, że ludzie starsi nie są pewni jak ich używać, mimo że rozumieją ich znaczenie.
Kiedy politycy zwracają się do publiczności, zazwyczaj podkreślają ważne słowa gestami, na przykład wykonując odpowiednie ruchy rękami. Właściwie wydaje się, że wszyscy to robimy: takie ruchy należą do najczęstszych gestów w codziennych rozmowach. Ludzie dopasowują te gesty bardzo dokładnie do wybranych słów. Eksperci chcieli sprawdzić, czy rytmiczne gesty pomagają słuchaczom zrozumieć mówcę. Oceniono, czy to, co widzimy, wpływa na to, co słyszymy.
Nasza chęć socjalizowania się trwa przez całe życie, jest widoczna zarówno w życiu nastolatków, jak i osób starszych. I chociaż sposoby komunikowania się ulegają zmianie wraz z wiekiem, jedno na pewno wytrzymuje próbę czasu: przyjaźń. Ona z kolei jest korzystna dla naszej psychiki, pomaga m. in. zmniejszać stres i poziom związanego z nim hormonu - kortyzolu.
Kiedy czujemy się wspierani, doświadczamy niższego stresu. Zdarza się jednak, że sądzimy, że wspieramy partnera, ale tak nie jest. Czasem wydaje nam się, że pomogliśmy, tymczasem w istocie pogorszyliśmy sytuację.
Zastrzyki z botuliny w mięśnie twarzy osłabiają widoczność zmarszczek mimicznych i odmładzają wygląd skóry w wyniku lekkiego paraliżu. Taki efekt uzyskiwany jest jednak pewnym kosztem osłabienia zdolności odczytywania mimiki innych osób. Wynika to z czasowego blokowania proprioceptywnego sprzężenia zwrotnego, czyli procesu, który pomaga nam zrozumieć emocje innych ludzi poprzez odtwarzanie ich na własnym ciele.
Jednym z głównych powodów, dla których pary szukają pomocy terapeutów, są problemy z komunikacją. Czy zatem lepsze porozumiewanie się oznacza bardziej satysfakcjonujący związek? Odpowiedź nie jest prosta.
Trening muzyczny ma istotny wpływ na zdolność układu nerwowego do przetwarzania obrazu i dźwięku i może mieć istotny wpływ na poprawę komunikacji werbalnej.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak ktoś się czuje, zamknij oczy i nadstaw uszu: ludzie mają tendencję do dokładniejszego czytania emocji innych, gdy słuchają, a nie patrzą, wynika z badań opublikowanych przez American Psychological Association .
Gerontolodzy z Cornell Univeristy przeprowadzili badania z niemal 400 osobami w wieku powyżej 65 lat, dowiadując się, jak - ich zdaniem - znaleźć zgodnego partnera i stworzyć udany związek. Pytano też rozwodników o przyczyny rozpadu małżeństw. Oto, co ustalono.
W ostatnich dniach wiele osób otrzymuje na swoje telefony komórkowe powiadomienia o nazwie Alert RCB. Skąd są wysyłane, czego dotyczą i jak z nimi postępować? Oto kilka pytań i odpowiedzi.
Istnieje niezawodny sposób na ocenę poziomu zainteresowania tym, co mówimy - okazuje się, że gdy źrenice tego, kto mówi i tego, kto słucha, zsynchronizują się, można być pewnym uwagi słuchacza.
Sposób wyrażania myśli ma istotne znaczenie dla zdolności do zapamiętywania. Okazuje się, że treści wyraźnie artykułowane i wypowiadane wolno znacznie lepiej zapadają w pamięć niż te wymawiane szybko i w sposób kolokwialny.
Jeśli codziennie musisz gdzieś dojechać, zamiast samochodu lub roweru wybierz środki komunikacji publicznej, w ten sposób zainwestujesz w zdrowie.
Brwi są nie tylko ozdoba twarzy, mają ważne funkcje w naszej mimice i okazuje się, że pełniły istotne role w ewolucji człowieka.