"Dozwolone od lat 50" - pod takim hasłem fundacja Centrum Promocji Kobiet rozpoczęła zapisy do pierwszej edycji bezpłatnych kursów komputerowych dla seniorów "Komputer nie tylko dla wnuka".
Liczba przypadków utraty danych a nawet zniszczenia podzespołów komputerów lawinowo rośnie w czasie letnich miesięcy. Najczęściej straty ponosimy w wyniku wyładowań atmosferycznych, wysokich temperatur, a także zalań spowodowanych intensywnymi deszczami.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2006 roku w 45 proc. polskich gospodarstw domowych był komputer, a 36 proc. było wyposażonych w dostęp do Internetu. Ponad 70 proc. posiadało telefon komórkowy, a 34 proc. telewizję kablową.
Połowa dorosłych Polaków (51 proc.) ma w swoim gospodarstwie domowym komputer osobisty. Dostęp do internetu w domu ma dwie piąte ogółu ankietowanych (40 proc.), czyli większość posiadaczy komputerów osobistych. Niestety najstarsi posiadacze komputerów najrzadziej ich używają – wynika z badań CBOS.
Popularność kursów komputerowych dla seniorów rośnie, nie tylko młodzi mają zapał do poznania nowinek technicznych i korzystania z dobrodziejstw współczesnego świata. W darmowym kursie komputerowym zorganizowanym w Bydgoszczy wzięło m. in. udział małżeństwo w wieku 75 lat - informuje Gazeta Pomorska.
Na Uniwersytecie Stanforda opracowano technologię, która pozwoli na sterowanie komputerem bez pomocy myszy, prawie wyłącznie za pomocą ruchów gałek ocznych.
69 letnia mieszkanka Ohio, Barbara St Hilaire, która nałogowo gra w gry wideo, prowadzi swojego bloga spędzając przed komputerem, bądź konsolą około 10 godzin dziennie.
Z urzędu do szkoły czy szpitala na drugim kraniec miasta można by dzwonić za darmo. Na wielkich osiedlach mogłaby działać darmowa bezprzewodowa sieć komputerowa. Wiele spraw można by w urzędzie załatwić przez Internet. Dziś brzmi to jak bajka, ale takie rozwiązania byłyby możliwe, gdyby w polskich miastach, powiatach i gminach zbudowano sieć szerokopasmowej, przewodowej i bezprzewodowej transmisji danych.
„Komputery są tylko dla młodych”, „Internet jest drogi”, „To za trudne, nie dla starszych, nie dam rady się nauczyć” – takie i podobne sformułowania często padają z ust 50 - 60 – latków. Czy są prawdziwe? Czy rzeczywiście obsługa komputera jest tak skomplikowana, że starsze osoby nie są w stanie jej opanować? Czy Internet nie może być atrakcyjny dla seniora?
Dzięki swym prężnie działającym członkom i członkiniom Polski Komitet Pomocy Społecznej organizuje coraz to nowe imprezy i przedsięwzięcia podejmowane przez i dla seniorów. Jakie zajęcia proponuje się seniorom? Wszystko to, z czym osoby starsze mogą mieć trudności- nauka nowych języków, obsługa komputera.
Jak donosi serwis eons.com, seniorzy są stuprocentowymi użytkownikami globalnej sieci. Według twórców portalu przeżytkiem staje się stwierdzenie, że sieć jest tylko domeną młodych.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.
Mało kto zdaje sobie sprawę jakie ryzyko dla zdrowia niesie codzienna, ośmiogodzinna praca przy komputerze. Teraz każdy może łatwo sprawdzić na co jest narażony wykonując dostępny w Internecie ergotest.
Najnowszy raport firmy MetaFacts dotyczący komputerów osobistych nie tylko bada popularność danych marek, lecz także ujawnia, jaki sprzęt preferują osoby z danej grupy wiekowej.
Od czerwca 2006 roku trwa zorganizowana przez Kompanię Piwowarską akcja "Warto być za". Celem przedsięwzięcia, w którym uczestniczą min.: "Wprost" i "Clear Channel" jest włączenie w życie społeczne osób, które z powodu ubóstwa, czy wieku były z niego wykluczone. Sposobem na budowanie więzi w lokalnych społeczeństwach, (co stanowi pośredni cel akcji) jest wsparcie i aktywizowanie działań organizacji pozarządowych.