Zachowania w Internecie osób w wieku powyżej 55 lat przeczą bezpieczeństwu, a użytkownicy ci często padają ofiarą oszustw – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Osoby w wieku powyżej 55 lat są w mniejszym stopniu przygotowane na niebezpieczeństwa czyhające w świecie online.
Z Internetu regularnie korzysta dwie trzecie dorosłych Polaków – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Najsilniej o obecności w sieci i wykluczeniu cyfrowym decyduje wiek. Wiek nie tylko różnicuje samą obecność w sieci, ale także sposoby korzystania z niej.
Korzystanie z usług finansowych w internecie stało się w ostatnich latach tak popularne, że kolejki do okienek w bankach odeszły niemal w zapomnienie. Tak łatwo przyzwyczailiśmy się do bankowości elektronicznej, że zapomnieliśmy o niebezpieczeństwach, które ze sobą niesie. Kradzieże pieniędzy w internecie są coraz powszechniejsze.
Jedna na trzy osoby dorosłe polskiej populacji w ogóle nie korzysta z sieci. Istnieją dwie przyczyny takiego stanu rzeczy – po pierwsze Internet dociera do niespełna 70 procent gospodarstw domowych, a po drugie po sieci prawie w ogóle nie „surfują” osoby po 50 roku życia.
Chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, to zawdzięczamy mu prawidłowe działanie wielu urządzeń elektronicznych. Firmware znajdziemy w praktycznie każdym sprzęcie, z którego korzystamy na co dzień. Dlaczego słowo „aktualizacja” wywołuje wśród wielu użytkowników przerażenie?
Pomiędzy tym jak postrzegamy zagrożenia płynące z sieci i swoje własne umiejętności a tym, jak się w niej zachowujemy i czy faktycznie potrafimy rozpoznać zagrożenia wystepują znaczne różnice - wynika z przeprowadzonego na zlecenie mBanku przez IQS badania dotyczącego bezpiecznego korzystania z sieci. Raport pokazuje też rosnącą rolę banków w informowaniu klientów o najnowszych zagrożeniach.
Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca. Niektóre sklepy mają już świąteczne dekoracje, a coraz więcej osób kupuje prezenty online, by wszystkie dotarły na czas. Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności.
Blisko połowa internautów (45 proc.) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81 proc.) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.
W ciągu zaledwie 10 lat, liczba internautów w Polsce wzrosła, aż o 43 procent. Niestety, duża część użytkowników sieci nie zważa na swoje bezpieczeństwo, będąc nieświadoma potencjalnych zagrożeń. Lekkomyślne udostępnianie danych osobowych, ustawianie łatwych do złamania haseł, otwieranie nieznanych linków – to tylko niektóre grzechy.
Technologie mobilne wpływają na produktywność i pomysłowość pracowników – tego zdania jest pod połowa uczestników badania „Nowoczesne IT w MŚP 2015”. Dostęp do danych w chmurze i urządzenia mobilne znacznie ułatwiają życie – dzięki nim można pracować nie tylko w biurze, ale np. w podróży.
Aż 68 Internautów najbardziej obawia się włamań hakerskich do kont online oraz szkodliwych oprogramowań służących kradzieży haseł i poufnych informacji – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wraz z B2B International. Na trzecim miejscu uplasowały się zagrożenia finansowe – 63 proc. obawiało się utraty pieniędzy z konta, na czwartym natomiast e-maile i strony phishingowe – kolejne zagrożenie, którego celem są dane uwierzytelniające dostęp do kont.
Coraz więcej osób spędza wiele godzin z rękami na klawiaturze. Okazuje się, że taka pozycja może prowadzić do przewlekłej dolegliwości – zespołu cieśni nadgarstka. Co robić, aby mimo wielogodzinnej pracy przy komputerze utrzymać rękę w jak najlepszej kondycji?
Jeśli często korzystasz ze smartfona lub tabletu, twoja skóra szybciej się zestarzeje.
Dzięki użytkowaniu komputera można osłabić ryzyko demencji nawet o 40 procent.
Bez emocji nie jesteśmy w stanie egzystować w życiu zawodowym. Odczuwamy radość i dumę, gdy odnosimy sukces, a groźba utraty zatrudnienia wywołuje u nas lęk. Zdarza się, że swoje frustracje wyładowujemy na… komputerach. Dlaczego takie zdarzenia mają miejsce? O emocjach w pracy opowiada dr Dorota Szczygieł, psycholog SWPS Sopot, kierownik studiów podyplomowych „Inteligencja emocjonalna w praktyce”.