Może się zdarzyć, że z powodu utraty pracy, choroby czy innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, zaczniemy mieć problemy z terminową spłatą zobowiązań. Kiedy taka sytuacja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, możemy spotkać na swojej drodze komornika. Niestety, wielu osób dotyczy taki scenariusz. W 2017 r. do komorników spłynęło blisko 5 mln spraw. Nie wszyscy wiedzą jednak, czym jest egzekucja komornicza. Czy należy się jej obawiać? Jakie prawa i obowiązki posiada komornik?
Komornicy sądowi zyskali nowe kompetencje. Mogą zająć rachunek bankowy dłużnika drogą elektroniczną. Komornik będzie mógł zająć kwotę w każdym miesiącu kalendarzowym, do wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli około 1400 zł netto. To zmiany jakie od 8 września obowiązują w kodeksie postępowania cywilnego. Dzięki temu egzekucja komornicza ma być szybsza i bardziej efektywna.
Sejmowa komisja ds. petycji uchwaliła pod koniec marca skierowany do rządu dezyderat, w którym postuluje zmianę przepisów dotyczących kolejności spłaty długów. W efekcie odsetki nie byłyby niemal zawsze ściągane przed główną sumą zadłużenia. Eksperci oceniają, że nowelizacja prawa mogłaby uchronić część dłużników przed popadnięciem w tzw. spiralę długów, ale ewentualne zmiany powinny być odpowiednio wyważone.
Agenci CBA ustalili, że komornik z Białegostoku wielokrotnie rażąco przekroczył swoje uprawnienia, wypłacał sobie gotówkę z kasy kancelarii i przelewał wysokie kwoty z rachunku kancelarii na prywatne konta. Nieuczciwy komornik już usłyszał zarzuty i trafił do aresztu.
20 listopada 2014r. w całej Polsce, Krajowa Rada Komornicza, we współpracy z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” organizuje IV Dzień Otwarty Komorników Sądowych. Hasło akcji brzmi: „Bo jeden podpis może przekreślić drugą młodość”.
Kilka ostatnich lat owocowało w prawdziwe zatrzęsienie udzielanych przez banki kredytów. Najwięcej pożyczek zaciągnęliśmy na zakup domów i mieszkań. Niestety niektórzy zbierają teraz srogie żniwo nieprzemyślanych decyzji kredytowych.
Jakie informacje powinien otrzymać konsument przed podpisaniem umowy z kredytodawcą? Na co zwrócić uwagę analizując oferty produktów finansowych dostępnych na rynku? UOKiK przypomina o prawach i obowiązkach oraz odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Już wkrótce egzekucje komornicze będzie można realizować szybciej i taniej. Ma to zapewnić specjalny system komputerowy, służący do elektronicznej wymiany informacji, wykorzystywany do tej pory przez banki, Pocztę Polską oraz ZUS. Dzięki niemu, za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu oraz specjalnej aplikacji, komornicy sądowi będą mogli szybciej uzyskać od banków informacje na temat posiadania przez dłużników rachunków bankowych.
Dostęp do ksiąg wieczystych w formie cyfrowej na ekranach naszych monitorów? Będzie to możliwe po zalogowaniu się na specjalnej platformie i wprowadzeniu elektronicznego numeru księgi wieczystej. Pierwsza faza pilotażowa projektu, planowana na ten rok, udostępni księgi wieczyste online komornikom i notariuszom.
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że emerytury i renty powinny być tak samo chronione przed egzekucją sądowniczą czy administracyjną, jak wynagrodzenia za pracę. Rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do minister pracy Anny Kalaty.
Trzy polskie filmy: „Komornik” Felika Falka, „Zaczarowane pantofelki” Anieli Lubienieckiej oraz „Herkules” w reżyserii Lidii Dudy zdobyły nagrody na 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Złoty Witeż” w Moskwie.