Po raz pierwszy zastosowano terapeutycznie bezpieczne komórki macierzyste uzyskane z dorosłej tkanki chorych na Parkinsona. Przełomem okazało się opracowanie bezpiecznej metody uzyskiwania komórek macierzystych.
Naukowcy z różnych ośrodków medyczno-badawczych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych (1) przeprowadzili badania możliwości leczenia chorób neurodegeneracyjnych za pomocą neuronowych komórek macierzystych. Okazało się, że taka terapia może doprowadzić do rozwoju nowotworu w organizmie pacjenta.
Procesu starzenia oraz związanych z nim zamian w organizmie nie da się powstrzymać, naukowcy nie ustają jednak w poszukiwaniu sposobu przedłużenie sprawnego funkcjonowania ciała.
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan zidentyfikowali macierzyste komórki raka trzustki, uważa się, ze stanowią one podstawę dla rozwoju choroby, pełnią rudymentarną rolę dla jej inicjowania i przebiegu.
Brytyjscy naukowcy wyhodowali miniaturową wątrobę używając komórki macierzystej pochodzącej z krwi pobranej z pępowiny. Technika ta może być stosowana do produkcji całych organów wykorzystywanych później przy transplantacji lub do naprawy uszkodzonej wątroby.
Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, stanowią one polski odpowiednik Nagrody Nobla, uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w naszym kraju. Nagrody zostały przyznane po raz piętnasty, ich wysokość w tym roku to 150 tysięcy zł.
Japońscy naukowcy badają krew menstruacyjną, która może ona być pomocna przy produkcji komórek macierzystych. Te z kolei można byłoby wykorzystać do produkcji różnych tkanek.