Jeśli twój lekarz ma problemy z ustaleniem takich nawracających, uporczywych objawów, jak bóle brzucha, biegunka, krwawienie, warto, żeby przeprowadził badanie kapsułkowej endoskopii jelita grubego.
Z przeprowadzonych przez polskich lekarzy badań wynika, że w jelicie grubym co czwartej osoby powyżej 50. roku życia występują polipy, z których może rozwinąć się rak jelita grubego. Ministerstwo Zdrowia współorganizuje akcję mającą na celu zachęcenie do badań kolonoskopowych.
Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz walki z rakiem jelita grubego promująca profilaktyczne badania kolonoskopowe. Organizuje ją Centrum Onkologii w Warszawie, ale na badania można zgłosić się do regionalnych ośrodków.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na nowotwór jelita grubego umrze w tym roku 655 tysięcy ludzi. Dotychczas sądzono, że schorzenie to w równym stopniu dotyczy mężczyzn, jak i kobiet, ale polscy naukowcy wykazali, iż w grupie wiekowej 55 – 66 lat rak jelita grubego dwukrotnie częściej diagnozowany jest u mężczyzn.
Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Zainstalowany system komputerowy potrafi uzyskać przestrzenną, trójwymiarową wizualizację badanych narządów. Dzięki badaniu na 16-rzędowym tomografie komputerowym możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu.