Jeśli twoi krewni drugiego lub trzeciego stopnia chorowali na raka jelita grubego, ciebie również dotyczy zwiększone ryzyko tej choroby, mówią eksperci z Uniwersytetu w Buffalo i Uniwersytetu Utah.
Programy badań przesiewowych na raka cieszą się większą popularnością w okolicach urodzin pacjentów lub innych ważnych dni w kalendarzu, takich jak Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Kolonoskopia to jedno z badań pozwalających na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Badanie polega na obrazowaniu wnętrza jelita za pomocą wziernika zakończonego kamerą, z której obraz przesyłany jest na ekran monitora. Badanie wzbudza wiele obaw, jest jednak bezbolesne, bezpieczne i pozwala nie tylko wykryć raka jelita grubego, ale również pobrać diagnostyczne wycinki jelita, usunąć polipy czy zahamować krwawienie poprzez miejscowe podanie odpowiednich leków.
W różnym wieku dotyczy nas odmienne ryzyko chorób, dlatego określone badania są szczególnie polecane ludziom w takim, a nie innym wieku. Sprawdź, jakie zagrożenia mogą cię dotyczyć i jakim testom warto się poddać.
Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Naczęstsze jej przyczyny są podobne do tych wywołujących inne rodzaje nowotworów, ale wśród charakterystycznych czynników nowotworu jelita grubego wymienia się głównie nadmiar alkoholu i czerwonego mięsa w diecie oraz otyłość. Z badań wynika, że dużej ilości przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia.
Rak płuc, gruczołu krokowego i jelita grubego - to najczęściej słyszane wśrod mężczyzn diagnozy nowotworów złośliwych. To druga przyczyna śmierci Polaków, zaraz po chorobach układu krążenia. Tego typu diagnoza to nie wyrok - wczesne wykrycie nowotworów, w większości przypadków, daje gwarancję całkowitego wyleczenia.
Mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia, doświadczają wyższego ryzyka nawracających polipów jelita grubego.
W 2030 roku na świecie będzie żyło 75 mln osób z chorobą nowotworową zdiagnozowaną w ciągu pięciu poprzedzających lat – wynika z danych „World Cancer Report 2008”. Już dziś można poczynić kroki, aby ta prognoza nie musiała się sprawdzić. Dziś zdiagnozowanie raka nie musi oznaczać wyroku, ponieważ leczenie nowotworów przynosi coraz lepsze efekty. Wszystko zależy od nas – od wykonywania badań profilaktycznych.
Osoby otyłe i zmagające się z nadwagą są bardziej narażone na rozwój polipów okrężnicy, wynika z przeglądu dotychczasowych badań.
W okresie od marca do czerwca w 80 gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie Zdrowa Gmina odnotowano wzrost frekwencji kobiet zgłaszających się na mammografię i cytologię, która odpowiednio wyniosła średnio 1,98% oraz 0,69%. Największy średni wzrost frekwencji w ciągu ostatnich czterech miesięcy odnotowała w badaniach mammograficznych Gmina Wodynie - 16,57%, a w badaniach cytologicznych Gmina Paprotnia - 7,09%. Gminy, które do końca trwania konkursu odnotują największy średni wzrost frekwencji wśród osób zgłaszających się na badania, będą miały największe szanse na wygraną.
Jeśli twój lekarz ma problemy z ustaleniem takich nawracających, uporczywych objawów, jak bóle brzucha, biegunka, krwawienie, warto, żeby przeprowadził badanie kapsułkowej endoskopii jelita grubego.
Z przeprowadzonych przez polskich lekarzy badań wynika, że w jelicie grubym co czwartej osoby powyżej 50. roku życia występują polipy, z których może rozwinąć się rak jelita grubego. Ministerstwo Zdrowia współorganizuje akcję mającą na celu zachęcenie do badań kolonoskopowych.
Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz walki z rakiem jelita grubego promująca profilaktyczne badania kolonoskopowe. Organizuje ją Centrum Onkologii w Warszawie, ale na badania można zgłosić się do regionalnych ośrodków.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na nowotwór jelita grubego umrze w tym roku 655 tysięcy ludzi. Dotychczas sądzono, że schorzenie to w równym stopniu dotyczy mężczyzn, jak i kobiet, ale polscy naukowcy wykazali, iż w grupie wiekowej 55 – 66 lat rak jelita grubego dwukrotnie częściej diagnozowany jest u mężczyzn.
Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Zainstalowany system komputerowy potrafi uzyskać przestrzenną, trójwymiarową wizualizację badanych narządów. Dzięki badaniu na 16-rzędowym tomografie komputerowym możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu.