Zespół polskich naukowców z ośrodka badawczego READ-GENE SA i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odkrył nieopisywaną dotąd, bardzo mocną korelację między ryzykiem raków u kobiet, a stężeniem arsenu w organizmie.
W społecznym odczuciu, kryterium niezbędnym dla zdefiniowania zachowania mężczyzny wobec obcej kobiety w kategoriach molestowania jest jego jednoznacznie seksualny kontekst – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Spośród czterech typów sytuacji uwzględnionych w badaniu kryterium to spełniają bezpośrednie propozycje seksualne i celowy dotyk o charakterze seksualnym.
Każdego roku w Polsce u około 250-500 kobiet nowotwór jest diagnozowany w trakcie ciąży lub do roku po jej rozwiązaniu. Niestety lekarze obserwują stały wzrost zachorowań. Co gorsze niektórzy lekarze bagatelizują guzy u kobiet w ciąży, bo uważają, że zmiany są związane z przebudową gruczołu piersiowego i przygotowaniem do laktacji. Nadal panuje też groźny mit, że ciąża chroni przed rakiem.
Osiem na dziesięć Polek czuje się średnio 8 lat młodziej, niż wynikałoby to z ich metryki. Polki w największym stopniu zadowolone są z sytuacji mieszkaniowej oraz ogólnie ze swojego życia, zaś najmniej z dochodów i wagi – wynika z raportu „Polko, odważ się na zmiany”. Potrzeby Polek zmieniają się wraz z wiekiem. Jak Polki widzą siebie i jakich zmian oczkują?
Spada liczba kobiet biernych zawodowo. W pierwszym kwartale 2017 r. było ich o 30 tys. mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych.
Chociaż utrata włosów wydaje się problemem typowo męskim, to zmaga się z nim także wiele kobiet. Lekarze wymieniają dziś nawet 21 najczęstszych przyczyn łysienia u kobiet, wliczając w to m.in. choroby tarczycy, nadmiar witaminy A, ciążę, a nawet depresję.
Zdaniem niemal 69 proc. ankietowanych, kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Tylko co trzecia ankietowana twierdziła, że w obecnym miejscu pracy stwarza jej się możliwości rozwoju zawodowego. Przeszło 62 proc. twierdzi, że nie czuje się doceniana przez pracodawcę. Aż 76 proc. uważa, że są przeciążone obowiązkami zawodowymi – za część z nich nikt im nie płaci. A 61 proc. uważa, że zarabia mniej niż ich koledzy siedzący przy biurku obok – wynika z badania „Portret kobiety pracującej” portalu InfoPraca.pl.
Polki zakładają własne firmy przede wszystkim z chęci przejścia „na swoje” i rozwoju osobistego, a nie trudnej sytuacji zawodowej, w której się znalazły - wynika z ogłoszonego w środę raportu przygotowanego przez ośrodek badawczy DELab UW na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. W zdecydowanej większości przypadków przedsiębiorczynie znajdują wsparcie wśród swoich najbliższych, zdarza się jednak później, że ich sukcesy wzbudzają zazdrość w rodzinie.
Wzrasta bierność zawodowa kobiet. Świadczenia związane z opieką nad dzieckiem w połączeniu z planowaną podwyżką zasiłku dla bezrobotnych mogą nasilić odpływ kobiet z rynku pracy. Problem mogą odczuć pracodawcy, którzy będą poszukiwali pracowników sezonowych. Bierność zawodowa kobiet to jednak wyzwanie dla całej gospodarki. Osoby, które nie pracują ponad dwa lata, trudno z powrotem zaktywizować.
Międzynarodowy Dzień Kobiet, niegdyś obchodzony hucznie, dziś ogranicza się raczej do symbolicznego kwiatka i standardowych życzeń. Same kobiety natomiast wykorzystują święto do przypomnienia o swoich prawach.
Co trzecia osoba trafiająca na listę nierzetelnych płatników to kobieta – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Zadłużenie blisko 810 tys. Polek wynosi 8,4 mld złotych. Na mapie Polski są takie regiony, w których płeć piękna wyjątkowo śmielej zapożycza się, potem nie płaci zobowiązań, a jej średnie zadłużenie znacznie przekracza dług statycznej kobiety.
Raka nie wybrałam, wybrał mnie sam – Jolanta Jędroszkowiak z delikatnym uśmiechem pracuje w ogrodzie i z czułością głaska psa. Choć wielu mogłoby pozazdrościć jej pogody ducha, główna bohaterka spotu promującego nową kampanię Amazonek Jest jak Jest – Mam wybór! ma za sobą długą i pełną wyzwań podróż.
Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc. Dysproporcje w wynagrodzeniach są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. Przyczyniają się do tego wybory odnoście wykształcenia i ścieżki kariery zawodowej, ale również stereotypy i przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym – wskazują eksperci.
Jeśli myślisz, że łysienie to domena naszpikowanych testosteronem facetów, to jesteś w błędzie. Dolegliwość ta dotyczy ok. 20 proc. dorosłych kobiet. Jak uniknąć utraty naszego kobiecego atutu oraz na powrót odzyskać burzę loków?
Amazonki rozpoczynają kampanię edukacyjną skierowaną do kobiet zmagających się z zaawansowanym rakiem piersi, pod hasłem „Jest jak Jest - Mam wybór!”. – Naszym celem jest uświadomienie jak najszerszej rzeszy pacjentek, że mają możliwość wyboru metod leczenia – mówi Krystyna Wechmann, założycielka i Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.