Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej realizuje kampanię „Poszukiwana 45+: rzetelność, zaangażowanie, doświadczenie”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Cel przedsięwzięcia to zniwelowanie stereotypowego spojrzenia na pracujące kobiety powyżej 45. roku życia. Autorzy mają również nadzieję, że podjęta zostanie dyskusja na temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a także zapewnienia równego dostępu osób różnej płci do zatrudnienia i kształcenia w starszym wieku.
Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.
Siedemdziesięciodwuletnia Pratibha Patil zostanie najprawdopodobniej 13. prezydentem Indii, po raz pierwszy stanowisko to obejmie kobieta. Kolegium elektorskie głosowało kilka dni temu, do walki wyborczej stanęło tylko dwóch kandydatów. Wyniki zostaną ogłoszone w sobotę.
Komisja Europejska zamierza przedsięwziąć kroki mające na celu walkę z dyskryminacją płacową kobiet, które w krajach Unii Europejskich zarabiają przeciętnie 15% mniej niż mężczyźni. Według statystyk, najbardziej poszkodowane są panie po pięćdziesiątym roku życia. Komisja ostrzega przed łamaniem prawa, za które grozi surowymi karami. Jeśli zaistnieje taka konieczność, w przyszłym roku przedstawione zostaną nowe propozycje legislacyjne.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że 30% Polaków prawdziwą miłość kojarzy z zaufaniem i lojalnością, 15% z dążeniem do dobra ukochanej osoby, 14% z szacunkiem, 11% z życiem rodzinnym. Dla niektórych (4%) prawdziwa miłość jest tym samym, co przyjaźń. Zaledwie 2% respondentów wątpi w istnienie uczucia tego rodzaju.
Instytut Spraw Obywatelskich opracował raport o domowej pracy kobiet. Wynika z niego, że większość pań narzeka na to, że zajęcia domowe są monotonne i traktuje je jako obowiązek. Rząd nie zamierza płacić paniom za prace domowe, ale przygotowuje zabezpieczenia dla kobiet w wieku emerytalnym, które nie pracowały zawodowo, ale zajmowały się domem.
Ponieważ w starzejącym się społeczeństwie zwiększa się liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami coraz częściej można spotkać dojrzałe panie za kierownicami samochodów. Jako, że panie nie są przyzwyczajone do codziennego prowadzenia pojazdów trzykrotnie zwiększa się ryzyko wypadków samochodowych.
Zgodnie z postanowieniem Parlamentu Europejskiego do 15 sierpnia 2008 roku wszystkie kraje członkowskie muszą zrównać wiek emerytalnych kobiet i mężczyzn. Poza Polską przepisu tego nie wprowadziły jak dotąd tylko Włochy.
16 września 2006r. w godz. 9.00-18.30 w Centrum Finansowym Puławska w Warszawie odbędzie się spotkanie dla kobiet, które skończyły już 40 lat, a chcą poprawić swoją pozycję na rynku pracy i nauczyć się lepiej wykorzystywać swój potencjał. Spotkanie to jest organizowane w ramach projektu „Gender Index” i udział w nim jest bezpłatny.
"Starzejąca się kobieta w kinie popularnym – niedoceniana, mało atrakcyjna, niemiła i ograniczona" – napisał swego czasu magazyn Sex Roles, poświęcony zagadnieniom kulturowej tożsamości płci. We współczesnym świecie ogarniętym obsesją młodości, piękna i witalności, twórcy filmów nie mają czasu ani ochoty by skierować swoją uwagę na perypetie dojrzałych przedstawicielek płci pięknej, uważa wielu znawców tematu. Czy jest tak naprawdę? Odpowiedź przynosi lektura raportu zatytułowanego "Starsze kobiety w filmie pełnometrażowym" autorstwa Brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI).
Z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 56' Teatr Ósmego Dnia zaprezentuje premierowe wykonanie plenerowego widowiska „Czas Matek”. Premiera odbędzie się o północy, z 28 na 29 czerwca, na Wolnych Torach w Poznaniu.
Firma farmaceutyczna CST Medical wprowadziła na rynek zestawy domowych testów, które pozwalają określić czy kobieta znajduje się w okresie menopauzy.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że mężczyzna który zmienił płeć, ma prawo do wcześniejszej emerytury. Odmowa przyznania świadczenia byłaby dyskryminacją ze względu na płeć.
Zazdrość i namiętność nie znają ograniczeń wiekowych. Przekonali się o tym policjanci z Karpacza w województwie dolnośląskim, zatrzymując 77–letniego mężczyznę, który swojego 82-letniego konkurenta w zalotach pchnął scyzorykiem.