Prezent dla Mamy to pojęcie bardzo szerokie. Podobnie jak samo określenie "mama". Matkami sa przecież kobiety w różnym wieku, będące równocześnie córkami, siostrami, żonami czy Babciami. Jednak ponieważ prezentom dla Babci poświęciliśmy nieco czasu, zajmiemy się prezentami dla pozostałych Mam.
Polki mają większą wiedzę na temat objawów zawału serca niż Polacy. Kiedy jednak ryzyko zawału dotyczy ich samych, bagatelizują objawy i, dłużej niż mężczyźni, zwlekają z wezwaniem pomocy – wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu „Zawał serca – Czas to Życie”.
Laparoskopia to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny. Technika ta nie tylko zwiększyła skuteczność wielu zabiegów, ale i podniosła znacząco komfort pacjentów. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w coraz to nowych dziedzinach lecznictwa, w tym także w ginekologii. Jakie możliwości niesie ze sobą zastosowanie aparatury laparoskopowej w przypadku diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób kobiecych?
Tylko 16% Polaków uważa, że to kobiety są lepszymi szefami niż mężczyźni. Wśród mężczyzn jeszcze mniej badanych wskazuje na kobietę jako dobrego przełożonego, bo tylko 12%. Co czwarty respondent mówi, że woli mieć szefa mężczyznę, a nie kobietę – wynika z raportu „Czy Polak ufa swojemu pracodawcy?”.
Nastolatki i młode kobiety wydają się być najwdzięczniejszymi „obiektami" do obdarowywania. Zwłaszcza przed świętami - gdy większość ofert kierowana jest właśnie do tej grupy wiekowej - ubrania, biżuteria, kosmetyki... Jednak kupienie wymarzonego prezentu wcale nie jest łatwiejsze przez wielość propozycji.
Wraz z menopauzą ustaje kobieca płodność, z tego powodu 30% kobiet utożsamia ten czas z utratą kobiecości. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia ginekolog i seksuolog prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Amerykańska Gildia Reżyserów przeprowadziła badania, które pokazały, jak mało kobiet zajmuje się (jest dopuszczanych?) do zawodu reżysera w USA. Według specjalnego raportu, którzy przyjrzał się 376 produkcjom z lat 2013 i 2014, zaledwie 6,4% z nich wyreżyserowane zostało przez kobiety. Jeszcze gorzej statystyki te wypadają dla kobiet z mniejszości - to zaledwie 1,3% wszystkich dzieł.
Aż 35,1 proc. jednoosobowych firm w Polsce jest prowadzona przez kobiety. Nieco rzadziej znajdziemy kobiety w zarządzie firm małych (26,2 proc.) oraz średniej wielkości (23,3 proc.). I chyba szkoda, bo z badań Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net wynika, że firmy kierowane przez płeć piękną są bardziej stabilne. Kobiety w biznesie prezentują także większy optymizm odnośnie przyszłości niż mężczyźni.
Większość współczesnych kobiet łączy pracę zawodową z obowiązkami domowymi i w codziennym zgiełku zapomina o swoim zdrowiu. Panie odwiedzają lekarza zwykle z konieczności. To błąd. Warto znaleźć czas na "przegląd techniczny" organizmu i zatroszczyć się o siebie. Jakie badania profilaktyczne powinna wykonać świadoma kobieta, podpowiada lek. med. Agnieszka Motyl – kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover.
Przyczyn zmienności kobiecych nastrojów upatruje się głównie w żeńskich hormonach płciowych. Jest w tym dużo racji - za zły nastrój, płaczliwość, trudności w opanowaniu emocji odpowiadają właśnie one. Dlaczego organizm kobiecy w większym stopniu niż męski jest uzależniony od gospodarki hormonalnej?
Tradycyjne perfumy i biżuteria, ale także lot widokowy samolotem czy balonem, skok na bungee lub jazda samochodem terenowym. Polki wybierają coraz bardziej oryginalne i zaskakujące prezenty. Ekstremalne lub przyjemne doznania to ciekawa alternatywa dla tych tradycyjnych podarunków otrzymywanych od lat.
W ostatnich latach część banków zdecydowało się na wycofanie oferty adresowanej do płci pięknej. Okazało się, że to proponowane przez nie ładne karty płatnicze czy programy rabatowe, to za mało, aby zyskać zainteresowanie kobiet – wynika z obserwacji Expandera. Dla przezornych i zapobiegliwych Polek istotniejsze od kolorowych kart płatniczych jest zwykle poczucie bezpieczeństwa finansowego.
7 marca poznamy laureatki II ogólnopolskiego plebiscytu „Kobiety Medycyny” – na najbardziej aktywną i skuteczną kobietę w polskiej ochronie zdrowia. Każdy z nas może zdecydować, która z trzydziestu kandydatek zostanie uznana za najbardziej wpływową kobietę w polskiej medycynie.
Statystycznie kobiety pracują i zarabiają mniej niż mężczyźni. W przypadku osób w wieku 50+ różnice te są coraz większe. Wśród Polek w wieku 55-64 lata pracuje niespełna co trzecia. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Gdzie należy szukać rozwiązań i możliwości?
Choć finanse to jedna z dziedzin, która historycznie jest zarezerwowana dla mężczyzn, to kobiety coraz częściej i odważniej podejmują świadome decyzje finanse. O tym, czy testosteron rzeczywiście jest niezbędny do sprawnego gospodarowania majątkiem rozmawiamy z dr Lidią D. Czarkowską – psychologiem, socjologiem, wykładowcą i dyrektorem centrum coachingu w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Małgorzatą Popielewską, Członkiem Zarządu Union Investment TFI.