Chcesz żeby Twoje zęby i kości były zdrowe? Zależy Ci na zachowaniu zgrabnej sylwetki? Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Dieta bogata w wapń nie tylko zmniejsz ryzyko osteoporozy i korzystanie wpływa na przemianę materii, chroni także serce, gdyż reguluje ciśnienie krwi.
Kobiety dojrzałe powinny wzmocnić swoje kości – twierdzą naukowcy. Szacuje się bowiem, że 70 procent przerzutów raka piersi to właśnie przerzuty do kości.
Zwyrodnienie stawów (artroza) to choroba, na którą cierpi wielu ludzi w średnim i starszym wieku. Szacuje się, że połowa ludzi w wieku powyżej 50 –ciu lat ma artretycznie zdeformowane stawy. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Proces rozwoju choroby może trwać latami, a czynników powodujących schorzenie jest wiele. Choroba zwyrodnieniowa dotyka najczęściej stawów kręgosłupa, stawu biodrowego i kolanowego.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla organizmu człowieka jest wapń. Reguluje on np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni. Odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 trzeba dostarczać w każdym wieku. Szczególnie powinny dbać o to panie w trakcie i po menopauzie.
Osteoporoza jest podstępną chorobą, bo na ogół przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Zmaga się z nią wielu ludzi na całym świecie, najbardziej jednak narażone są nań osoby powyżej 50 roku życia. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że do grupy osteoporozy można zaliczyć aż 30 procent kobiet po okresie menopauzy. Skutki choroby są bardzo poważne, osteoporoza powoduje osłabienie kości do tego stopnia, że stają się kruche, podatne na łamanie- szczególnie zagrożone są tu biodra, kręgosłup, nadgarstki. Rocznie jedna osoba na pięć umiera z powodu złamania biodra. Bardzo ważne jest więc działanie zapobiegające rozwojowi choroby, nie jesteśmy bezradni wobec tego schorzenia, można sprawić, by ryzyko jej wystąpienia było minimalne.
Grupa europarlamentarzystów złożyła do Parlamentu Europejskiego oświadczenie nr 41, dotyczące chorób reumatycznych. Posłowie chcą, aby Komisja Europejska nadała tym schorzeniom status taki, jako mają choroby układu krążenia, nowotwory, AIDS/HIV czy cukrzyca. Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu.
Jak wynika z najnowszych badań, u kobiet pijących popularną colę zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Obecnie około 55% Amerykanów, głównie kobiet, jest zagrożonych rozwojem osteoporozy.
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Wbrew powszechnym przekonaniom, choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w okresie przekwitania, ale także mężczyzn, a nawet młodych ludzi. Według jednej z definicji, schorzenie to charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną architekturą kości, a to z kolei prowadzi do ich osłabienia i większej podatności na złamania.
Zmiana struktury demograficznej europejskich społeczeństw, a w szczególności przyspieszone starzenie się populacji kontynentu powodowane m.in. wydłużonym czasem życia, mają bezpośredni wpływ na liczbę notowanych chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Powodem takiej sytuacji jest także zmiana w stylu życia. W efekcie rośnie popyt na materiały ortopedczne.
Profesor Erik Hohmann, wykładowca Central Queensland University, przewodzi pierwszym na świecie badaniom nad wpływem sterydów anabolicznych – substancji o złej sławie nielegalnych środków dopingujących - na osoby w podeszłym wieku. Twierdzi, że wyniki są obiecujące.
Masz 50 lat i nadwagę? Pozbądź się jej jak najszybciej bo możesz stać się niepełnosprawnym emerytem, alarmują lekarze. Otyłym 50-latkom grożą także liczne choroby a krajom, w którym znajdzie się wiele starszych osób z nadmiarowymi kilogramami - nawet bankructwo systemu ubezpieczeń zdowotnych.
Do tej pory uważano osteoporozę za chorobę dotykającą głownie kobiety, zwłaszcza te, które przeszły już menopauzę. Tymczasem wcale nierzadko występuje również u mężczyzn, lecz często bywa źle zdiagnozowana – alarmuje w swym czerwcowym raporcie Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedów. Dopiero złamanie jakiejkolwiek kości może odegrać istotną rolę w prawidłowym zidentyfikowaniu winowajcy i podjęciu odpowiedniego leczenia.