Niski poziom witaminy D może oznaczać większe ryzyko wcześniejszej śmierci u osób starszych - zwłaszcza tych, które są delikatnego zdrowia, mówią naukowcy.
Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych, również w Polsce. A przecież jest to choroba, której można zapobiec. Jeśli jest w porę wykryta można ją skutecznie leczyć. Czym jest osteoporoza? Jej istota polega na systematycznym, postępującym zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, ich wytrzymałości.
Ponad 25 miliardów euro – takie są roczne koszty skutków złamań osteoporotycznych w Europie. Tylko w Polsce każdego roku dochodzi do ponad 2,6 mln. nowych złamań, wynikających z obniżonej masy kostnej. Eksperci szacują, że w Polsce na osteoporozę choruje niemalże 3 mln. osób. Jest ona trzecią po chorobach układu krążenia i nowotworach przyczyną zgonów wśród osób dorosłych.
Rozwija się wiele lat, podstępnie i bezobjawowo. Może się pojawić w różnym wieku, najczęściej jednak dotyczy osób starszych – kobiet w okresie menopauzalnym i mężczyzn po 65. roku życia. Polega na powolnej demineralizacji i osłabianiu kości. Jej pierwszym klinicznym objawem, świadczącym jednocześnie o zaawansowaniu choroby, bywa złamanie. Osteoporoza. Co zrobić, by jej uniknąć?
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki pozwalają sądzić, że aspiryna może korzystnie wpływać na stan kości.
Na temat czekolady krąży wiele opinii, jedne badania potwierdzają jej korzystny wpływ na zdrowie, inne ostrzegają przed spożywaniem zbyt dużej ilości tego przysmaku.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College w Londynie oraz uczonych z USA, podwyższony poziom witaminy D w organizmie przyczynia się do niwelowania stanów zapalnych, które mają wpływ na proces starzenia się. Ponadto, większa ilość witaminy D dodatnio wpływa na układ odpornościowy.
Działa podstępnie i często rozwija się bez żadnych objawów. To dlatego mówi się o niej „cichy złodziej”. Wprawdzie częściej atakuje kobiety, ale nie omija też mężczyzn. Osteoporoza, bo o tej chorobie tu mowa, wielu ludziom mocno skomplikowała życie. Jednym z niezbędnych elementów leczenia choroby jest podniesienie poziomu witaminy D3 w organizmie.
Aż 9 milionów Polaków cierpi z powodu bólu stawów, niemal 1,2 miliona codziennie przyjmuje leki na choroby reumatyczne. 12- go października obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu, w związku z nim w Instytucie Reumatologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Oddajmy głos chorym”.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia osteoporoza jest coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę tendencję do starzenia się społeczeństwa.
Chcesz żeby Twoje zęby i kości były zdrowe? Zależy Ci na zachowaniu zgrabnej sylwetki? Zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Dieta bogata w wapń nie tylko zmniejsz ryzyko osteoporozy i korzystanie wpływa na przemianę materii, chroni także serce, gdyż reguluje ciśnienie krwi.
Kobiety dojrzałe powinny wzmocnić swoje kości – twierdzą naukowcy. Szacuje się bowiem, że 70 procent przerzutów raka piersi to właśnie przerzuty do kości.
Zwyrodnienie stawów (artroza) to choroba, na którą cierpi wielu ludzi w średnim i starszym wieku. Szacuje się, że połowa ludzi w wieku powyżej 50 –ciu lat ma artretycznie zdeformowane stawy. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Proces rozwoju choroby może trwać latami, a czynników powodujących schorzenie jest wiele. Choroba zwyrodnieniowa dotyka najczęściej stawów kręgosłupa, stawu biodrowego i kolanowego.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla organizmu człowieka jest wapń. Reguluje on np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni. Odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 trzeba dostarczać w każdym wieku. Szczególnie powinny dbać o to panie w trakcie i po menopauzie.
Osteoporoza jest podstępną chorobą, bo na ogół przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Zmaga się z nią wielu ludzi na całym świecie, najbardziej jednak narażone są nań osoby powyżej 50 roku życia. Światowa Organizacja zdrowia podaje, że do grupy osteoporozy można zaliczyć aż 30 procent kobiet po okresie menopauzy. Skutki choroby są bardzo poważne, osteoporoza powoduje osłabienie kości do tego stopnia, że stają się kruche, podatne na łamanie- szczególnie zagrożone są tu biodra, kręgosłup, nadgarstki. Rocznie jedna osoba na pięć umiera z powodu złamania biodra. Bardzo ważne jest więc działanie zapobiegające rozwojowi choroby, nie jesteśmy bezradni wobec tego schorzenia, można sprawić, by ryzyko jej wystąpienia było minimalne.